استایل دهی در طراحی سایت

 
طراحی سایت روز به روز در حال پیچیده شدن است و کم کم باید به سمت انجام این کار به صورت تیمی حرکت کرد و طراحی های انفرادی را منسوخ کرد. داشتن یک راهنمای سبک بسیار مفید خواهد بود تا بتوانید تمامی صفحات یک سایت را در عین تفاوت، با یک سبک و استایل طراحی کنید.

 

راه اندازی سایت
 
راهنمای استایل دهی چیست؟
راهنمای استایل دهی یا همان راهنمای سبک مجموعه ای از المان ها و رنگ ها و گرافیک ها و قوانین از پیش طراحی شده است که طراحان و توسعه دهندگان وب برای انجام یک پروژه از آن ها پیروی می کنند تا در نهایت تمامی بخش های کار انسجام و یکپارچگی داشته باشند. این راهنمای سبک برای کارهایی که به صورت تیمی انجام می شوند بسیار مهم و ضروریست و موجب هماهنگی و انسجام کار در تمامی بخش ها خواهد شد. با استفاده و پیروی از راهنمای استایل دهی در طراحی سایت ، کار شما با سرعت و هماهنگی بیشتری پیش می رود و مسلما برروی کیفیت کار هم تاثیر زیادی خواهد داشت.
 
۱) مطالعه و بررسی برند
در قدم اول و اولین کاری که شما باید بکنید بررسی و مطالعه در رابطه با نام تجاری و برندی است که می خواهید برای آن کار را انجام دهید. شما باید تاریخچه، زمینه ی فعالیت، اهداف و افتخارات آن برند را در نظر بگیرید و از آن ها در طراحی سایت الهام بگیرید. اگر می توانید کدنویسی انجام دهید بهتر است که این اطلاعات و طرح اولیه را با کد HTML بنویسید تا در مواقع نیاز آن ها را به سادگی استفاده کنید. اما اگر امکان کدنویسی ندارید می توانید این کار را با فتوشاپ انجام دهید.
 
۲) تایپوگرافی
بخش زیادی از طراحی سایت و تاثیر آن بر کاربران را تایپوگرافی به عهده دارد. شما باید یک تایپوگرافی مناسب برای کارتان انتخاب کنید چرا که مهم ترین ابزار برقراری ارتباط شما با کاربر و مخاطب است. اندازه و فونت مناسبی را برای بخش های مختلف انتخاب کنید و همچنین برای تگ های H1 تا H6 نیز اندازه و استایل درست در نظر بگیرید. همه ی این ها بر کیفیت طراحی سایت و تجربه ی کاربر تاثیر می گذارند.
 
۳) رنگ ها
با رنگ های اصلی و اولیه شروع کنید، رنگ هایی که بر سایت شما مسلط هستند و پایه ی سایت را می سازند. رنگ های اصلی نباید بیشتر از ۳ سایه داشته باشند تا انسجام ظاهر سایت حفظ شود. البته گاهی نیاز به بسته ی دوم و سوم برای جذب و برقراری ارتباط با کاربر دارید که در صورت نیاز باید آن ها را هم در راهنمای سبک طراحی سایت قرار دهید. همچنین از رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و سیاه برای برجسته کردن نام برند و نمایش دادن بخش های مهم می توانید استفاده کنید.
 
۴) لحن و بیان
شیوه ی بیان و لحن مناسبی را باید برای کارتان انتخاب کنید. با توجه به مخاطبانتان و دسته ای از جامعه که با آن ها سر و کار دارید، زبان و لحن مناسب را به کار بگیرید و آن را در راهنمای استایل دهی نیز قرار دهید تا سایت شما در این زمینه و بخش هم انسجام داشته باشد.
 
۵) آیکون گرافی
آیکون گرافی مبحثی است که به انتخاب نوع و رنگ و ساختار مناسب برای آیکون ها می پردازد. در واقع هر چیزی که به آیکون ها مربوط شود و ظاهر آن ها را می سازد زیر مجموعه ی این بحث قرار خواهد گرفت. با توجه به رنگ و ساختار سایتتان می بایست آیکون های مناسبی را برای سایت انتخاب کنید.
 
رنگ، ساختار، نوع و دسته بندی آیکون ها را کاملا باید بررسی کنید تا بهترین و سازگار ترین نوع آیکون ها را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید.
 
این موضوع را در راهنمای استایل دهی هم باید ذکر کنید و قرار دهید تا تکمیل و ویرایش صفحات سایت را هماهنگ کند و موجب به هم ریختگی ظاهری در سایت نشود!
 
۶) تصاویر
تصاویر می توانند به تنهایی برای شما هزاران حرف را بیان کنند بی آن که لازم باشد کلمه ای را بنویسید. در نظر بگیرید که در سایتتان (هم در طراحی و هم در محتوا) تصاویر مرتبط و مناسب استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر کاربران بگذارید و بر زیبایی کارتان بیافزایید. بر میزان مرتبط بودن و تاثیرگذاری تصاویر بسیار دقت کنید و وسواس به خرج دهید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشند.
 
۷) فرم ها
فرم ها برای دریافت اطلاعات از کاربران ایجاد می شوند که شما می توانید آن ها را به اشکال مختلف و دلخواه طراحی کنید. برای ایجاد فرم ها ترتیب و سلسله مراتب را رعایت کنید، همچنین زاویه ها و رنگ و استایل کلی نیز مهم هستند. این موارد را در راهنمای سبک طراحی سایت بگنجانید تا فرم هایی یکسان و متحدالشکل در سایت داشته باشید.

خانه --> اخبار و مقالات --> استایل دهی در طراحی سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران