انتخاب دامنه مناسب در طراحی سایت برای افزایش سئو-بخش۱

تحقیقات نشان داده است که نام دامنه بر وضعیت سئوی یک وب سایت تاثیر می گذارد. اما چگونه؟ آیا روش های درست و نادرستی برای انتخاب نام یک دامنه وجود دارد؟ چگونه می توان با انتخاب دامنه مناسب وضعیت سئوی وب سایت خود را بهتر کنیم؟
 
از انتخاب دامنه تطبیق دقیق پرهیز کنید
بسیاری از کارشناسان سئوی تازه کار، انتخاب یک دامنۀ تطبیق دقیق (Exact Match Domain) را راه حلی آسان برای دست یافتن به رتبه های گوگل می دانند. اما دامنه تطبیق دقیق چیست؟
 
یک دامنه تطبیق دقیق، نام دامنه ای است که کلمه کلیدی اصلی وب سایت در آن وجود دارد. این نوع دامنه در بین متخصصان سئو با نام دامنه کلمه کلیدی (یا Keyword Domain) نیز شناخته می شود.
 
برای مثال، فرض کنید می خواهید وب سایت تان برای کلمه کلیدی “هتل های ارزان” یا “Cheap Hotels” در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی را به دست آورد. در این شرایط اگر بخواهید دامنه ای تطبیق دقیق برای وب سایت خود انتخاب کنید، دامنه انتخابی تان cheaphotels.com خواهد بود.
 
مطمئناً در حال حاضر تصور می کنید هرچه تعداد کلمات کلیدی در دامنه تان بیشتر باشد عملیات سئوی وب سایت تان راحت تر انجام می شود، درست است؟ خیر، موتور جستجوی امروزی به این راحتی گول نمی خورد!
در روزگاران قدیم (اگر بخواهم دقیق تر بگویم در سال ۲۰۱۲)، گوگل متوجه شد بسیاری از وب سایت ها با انتخاب دامنه Exact Match قصد ارتقا و بهبود وضعیت سئوی خود را دارند. در آن زمان اگر قصد داشتید برای کلمه کلیدی “گوشی‌های نوکیا ارزان” در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی به دست آورید، هیچ مشکلی وجود نداشت! تنها کافی بود دامنه cheapnokiaphones.com را تهیه کنید و تمام! وب سایت شما در صفحه نخست نتایج گوگل ظاهر می شد. حتی برای این کار به بک لینک، محتوای با کیفیت یا سئوی داخلی احتیاج نداشتید!
 
اما زمانی که گوگل متوجه این موضوع شد با یک بروزرسانی بزرگ همه وب سایت ها را غافلگیر کرد. این بروزرسانی، آپدیت Exact Match Domain نام داشت.
 
خب، انتخاب دامنه Exact Match از آن دست کارهایی است که در حین انتخاب دامنه نباید انجام دهیم. اما سوال اینجاست که برای انتخاب دامنه مناسب باید چه کارهایی انجام داد؟
 
انتخاب نام برند به عنوان نام دامنه
امن ترین و آسان ترین راه برای انتخاب دامنه استفاده از نام تجاری است. چرا؟ زیرا مشتریان شما را با نام تجاری تان به خاطر می سپارند و بیشترین ترافیکی که وارد وب سایت تان می شود از جستجوی ناوبری (Navigational Search) است.
 
جستجوی ناوبری یا Navigational Search چیست؟
جستجوی ناوبری یا Navigational Search، نوعی کوئری جستجو است که در آن کاربر سعی می کند وب سایت شما را به هر نحوی پیدا کند. برای مثال اگر نام تجاری تان Digikala باشد، به احتمال زیاد کاربران از کوئری های ناوبری زیر برای یافتن وب سایت تان استفاده می کنند:
 
-digikala
-digi kala
-digikala.com
-digikala.ir
-digikalacom
-digik kala (قضاوت نکنید!)
-digykala
-دیجی کالا
-دیجیکالا
 
فرفی نمی کند کدام یک از کوئری های بالا را جستجو می کنید، گوگل وب سایت دیجیکالا را به همراه لینک صفحات مختلفش را در بالاترین رتبه نمایش خواهد داد.
 
سیگنال های نام تجاری چه هستند؟
سیگنال های نام تجاری یا سیگنال های نام برند (به انگلیسی Brand Signals)، سیگنال هایی هستند که با هر بار نام بردن یا اشاره به نام تجاری شما در دیگر وب سایت ها به موتور جستجو ارسال می شوند. سیگنال های نام تجاری ابزار مهمی برای ارتقا و بهبود سئوی سایت محسوب می شوند.
به زبان ساده، هر بار وب سایتی در یکی از صفحاتش به نام تجاری شما اشاره کند، سیگنالی به موتورهای جستجو ارسال می شود. برای مثال در همین مقاله من به نام تجاری دیجیکالا اشاره کردم، این اشاره یک Brand Signal به شمار می آید.
 
البته باید گفت که مفهوم سیگنال های نام تجاری تنها به بحث سئو و بهینه سازی سایت محدود نمی شود و اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم سیگنال های نام تجاری بیش از آنکه با سئو سر و کار داشته باشند با مفهوم پیج رنک در ارتباطند.
 
پس، تکلیف کلمات کلیدی چیست؟
اگر بخواهم مختصر و ساده توضیح بدهم باید بگویم کلمات کلیدی دیگر مانند گذشته اهمیت ندارند. با گذشت زمان و رشد محبوبیت و تجارت شما، گوگل و دیگر موتورهای جستجو یاد می گیرند نام تجاری تان را با کلمات کلیدی مد نظرتان ارتباط دهند.
 
انتخاب دامنه Com.
داشتن یک دامنه سطح بالا (TLD) می تواند تاثیر خوبی بر روی سئوی سایت تان داشته باشد. در حال حاضر دامنه com. رایج ترین دامنه سطح بالا است.شاید شما برای انتخاب یک دامنه غیر از com. دلایل خودتان را دارید، اما پیشنهاد می کنم در انتخاب دامنه وب سایت تان دقت کنید. برای مثال وب سایت های اسپم بسیاری بر روی دامنه های biz. و us. راه اندازی شده اند و گوگل تمرکز ویژه ای بر روی این دامنه ها دارد.
 
در حال حاضر، پسوند com. ساده ترین، امن ترین و آسان ترین پسوند موجود برای انتخاب دامنه است.

خانه --> اخبار و مقالات --> انتخاب دامنه مناسب در طراحی سایت برای افزایش سئو-بخش۱

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران