اندازه ها و حاشیه ها در طراحی سایت

 

راه اندازی سایت

ما همیشه باید نسبت به اعداد و اندازه های پیکسل کارمون حساس باشیم. اهمیت این اعداد و ارقام هم فقط بخاطر رعایت نسبت های طلایی یا عدد پی و این مسائل نیست، بلکه در کار ما باید عددها و اندازه ها جوری باشند که طراحی دینامیک باشد تا بتواند در دستگاه های مختلف درست نمایش داده بشوند. به جز ان، وقتی ستون ها و حاشیه های سایت خوب تنظیم نشده باشند، به کاربر حس و خاطره بدی منتقل میکنند.

طراح هایی که تازه کارشان را شروع کرده اند باید بدانند، حداقل نیازهای اساسی طراحی سایت باید در کار رعایت بشود تا همگام با حرفه و تخصصتون پیش رفته باشند. همونطور که یک نویسنده یا ویراستار، سریع غلط های دستوری هر متنی را پیدا می کند، یک مدیر خلاق هم در یک چشم به هم زدن نقایص کارو می فهمد. کارهایی که طراحی می کنید، برای مدیرهایتان حکم رزومه شمارو دارند، پس سعی کنید درست و بی نقص انجامشان بدهید.

فایرفاکس و کروم یه سری افزونه دارن دکه با انها سایتها را  خودشان نقد می کنند. بعضی وقتا هست که شما کار خودتان را در  فتوشاپ درست انجام میدهید ولی وقتی میخواهید از طراحی به توسعه برسد یک سری چیزها اشتباه میشوند.

MeasureIt یکی از همون افزونه هاست که گفتم. در فایرفاکس، سفری و کروم قابل دسترس هست و باهاش میتونید مقدار پیکسل های عناصر مختلف صفحه های سایتتان را اندازه بگیرید.
Foxguide هم یه افزونه دیگست که از خط کش های افقی و عمودی فتوشاپ تقلید کرده. البته این یکی فقط تو فایرفاکس دردسترس هست.
ما نیز بیشتر وقتا با نقدهایی که این افزونه ها ارائه میدهند برای کارهام استفاده می کنم تا مشکلاتشان را  پیدا و رفع کنم.
نحوه کارشان به این صورت است که اول مطلب را توش کپی می کنید. خط کش هایی مشابه خط کش های فتوشاپ سمت چپ نوشته هست که میانگین اندازه یک صفحه مانیتور در دستگاه های مختلف را نشون میدهد. با این خط کش میتوانیم ببینم که بخش عمده ای از طراحی در بیشتر دستگاه ها قابل مشاهدست و به همین ترتیب، اگه صفحه را افقی کنم میتوانم ببینم صفحه زیادی باریک نباشد.
در بخش افزونه های فایرفاکس هم یک سری توضیحات درباره فرمول حاشیه ها نوشته شده است. البته اینا فقط چند پیکسل باهم فرق دارند و مشکلی درست نمی کنند مگه اینکه مشتری یا رئیستان بخواهد در حد پیکسل دقیق باشد.

وقتی نقد کارهای خودتان را با این افزونه ها بخونید کم کم دیگر میتوانید خودتان سایت های بقیه را هم نقد کنید و مطمئن باشید طرح های خودتان با یکی از اصول طراحی سازگاره.
کارتان را ادامه بدهید و همچنان سایت های زیبا و شکیل بسازید. موفق باشید.

خانه --> اخبار و مقالات --> اندازه ها و حاشیه ها در طراحی سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران