ایندکس شدن صفحات وب در گوگل

 
در این مقاله به index شدن صفحات در گوگل اشاره خواهیم کرد. ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل به معنای خوانده شدن و ثبت صفحات در گوگل می باشد. سایت شما و صفحات و مطالب اصلی تان باید توسط موتورهای جستجو ثبت شوند. در صورتی که سایتتان در گوگل و بینگ و .. .ثبت نشود، نمی توانید انتظار داشته باشید که پیشرفت کنید چرا که کاربران شما را از موتورهای جستجو پیدا می کنند، پس شما باید طراحی سایت حرفه ای داشته در این موتورها وجود داشته باشید! پیش از آن که شروع به بهینه سازی کنید باید مطمئن شوید که سایتتان در موتورهای جستجو ثبت شده است.
 
آیا سایت Index (ثبت) شده است؟
برای این که متوجه شوید آیا سایتتان در گوگل ایندکس شده است یا خیر، راه های زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آن ها این موضوع را بفهمید. ساده ترین کار آن است که سایتتان را در قالبی خاص در گوگل جستجو کنید.
 
دلایل عدم ثبت صفحات سایت در موتورهای جستجو
صفحات و مطالب یک سایت می توانند به دلایل مختلفی و تحت تاثیر عوامل خاصی در گوگل و سایر موتورهای جستجو ثبت نشوند و شما را از هدفتان دور کنند! اگر با چنین مشکلی روبرو هستید باید به دنبال دلیل عدم ثبت آن ها بگردید و آن عامل را برطرف کنید. در ادامه به عوامل مختلفی که می توانند منجر به بروز چنین اتفاقی شوند می پردازیم و آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.
 
Robots.txt
فایل Robots.txt می تواند یکی از عواملی باشد که مانع ثبت صفحات در گوگل شود. ابتدا شما باید متوجه شوید که آیا سایتتان دارای این فایل هست یا خیر! برای این کار می توانید یک جستجوی ساده انجام دهید و پس از آدرس سایتتان، /robots.txt را قرار دهید. مثلا برای سایت آمازون باید چنین آدرسی را وارد کنید:
 

https://www.amazon.com/robots.txt

 
شرکت طراحی سایت
 
ابزار دیگری که بررای بررسی فایل robot در اختیار دارید، گوگل وبمستر تولز می باشد که در آن می توانید فایل را ببینید و بررسی کنید و همچنین در صورت نیاز می توانید فایل را حذف کنید و یا تغییر دهید.
 
ربات های تگ متا
این ربات ها هم قابلیت این را دارند تا موتورهای جستجو را از خواندن و ایندکس کردن صفحات معذور کنند! این ربات ها در بخش header صفحه قرار می گیرند. البته این ربات ها دارای قابلیت های دیگری نیز هستند. به عنوان مثال می توانید نوع لینک های صفحه (follow و یا nofollow بودن) را برای موتورهای جستجو تعیین کنید. در زیر نمونه ای از یک ربات متا تگ را در بخش هدر مشاهده می کنید که محتوای صفحه را به حالت noindex در آورده است.
 
نقشه سایت ( XML sitemaps )
هنگامی که شما یک مطلب، برگه و یا حتی یک برچسب در سایتتان ایجاد می کنید، یک URL تازه در وبسایت شما ایجاد می شود. تمامی URLهای موجود در سایتتان در نقشه ثبت می شوند و موتورهای جستجو از طریق این نقشه به راحتی می توانند بخش ها و صفحات مختلف سایت را پیدا کنند و بشناسند. اگر شما با مشکل ثبت نشدن مطالب سایت در گوگل مواجه هستید، ممکن است به دلیل نداشتن نقشه ی سایت باشد! اطمینان حاصل کنید که یک نقشه دارید که با Google Search Console و Bing Webmaster Tools هماهنگ شده است! این تضمین می کند که گوگل و بینگ می توانند صفحات سایت شما را ببینند و ایندکس کنند. به روز شدن نقشه ها بسیار با سرعت صورت می گیرند و شما می توانید از بابت کاربرد و کارایی آن ها مطمئن باشید و بدون دغدغه به آن ها اطمینان کنید.
 
JavaScript
در سال ۲۰۱۱ گوگل اعلام کرد که می تواند جاوا اسکریپت را ایندکس کند و همچنین با سایر المان های پویا مشکلی ندارد. اما همچنان گوگل با تمام جاوا اسکریپت هماهنگ نیست و گاهی مشکلاتی برای ایندکس شدن صفحات و محتوای سایت به وجود می آورد! برای آن که متوجه شوید آیا گوگل می تواند محتوای موجود در قالب JavaScript را بخواند یا خیر، می توانید از ابزاری به نام Fetch and Render استفاده کنید.

خانه --> اخبار و مقالات --> ایندکس شدن صفحات وب در گوگل

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران