تاثیر تجربه کاربری بر سئو و رتبه‌بندی سایت‌ها

معمولاً موتورهای جستجو در کار خود متغیرهای معدودی را مستقیماً در نظر می‌گیرند، از جمله کلمات کلیدی، لینک‌ها و ساختار سایت‌ها. به علاوه این موتورها با استفاده از ساختار لینک‌ها، معیارهای مرتبط با بازدیدهای کاربران و یادگیری ماشینی، درک شهودی قابل توجهی از سایت‌ها دارند.
 
قابلیت استفاده و تجربه کاربری، از این نظر در مقام دوم اهمیت قرار دارند. این دو مولفه، تاثیری غیر مستقیم اما قابل توجه بر محبوبیت وب‌سایت‌ها داشته و موتورهای جستجو این محبوبیت را به کیفیت محتوای سایت تعبیر می‎‌کنند. محتوای این سایت‌ها شاید از نظر افراد متخصص لزوماً با کیفیت به حساب نیاید، اما چیزی که موتور جستجو در اینجا تشخیص می‌دهد، تعداد کلیک‌ها و زمان سپری شده در سایت‌ها است.
 
ایجاد یک رابط کاربری منطقی و آسان باعث ارتباط مثبت‌تر کاربران سایت، به اشتراک‌گذاری بیشتر مطالب، بازدید‌های مجدد و شکل‌گرفتن لینک‌های متعددتر خواهد شد. برای موتورهای جستجو، این نشانه‌ها همگی دلایلی برای بالا رفتن رتبۀ وب‌سایت است.

 

نشانه‌های محتوای با کیفیت

 

۱) نرخ مشارکت

زمانی که یک موتور جستجو، صفحه نتایج جستجو را به شما نمایش می‌دهد، در واقع در حال رصد کردنِ رفتار شما با لینک‌های نمایش داده شده نیز هست. اگر روی لینک اول کلیک کرده و بلافاصله دکمه بازگشت را بزنید، موتور جستجو این کار را نشانه‌ای از نارضایتی شما تلقی می‌کند.
 
موتورهای جستجو به دنبال “کلیک‌های طولانی” هستند، یعنی کلیک کردنی که بلافاصله بعد از آن دکمه بازگشت را نزنید. وقتی چنین کاری در روز بارها و بارها تکرار می‌شود، موتور جستجو حجم عظیمی از داده‌ها را در اختیار خواهد داشت که بر اساس آنها خواهد توانست درباره کیفیت محتوای سایت‌ها تصمیم‌گیری کند.

 

 

۲) یادگیری ماشینی

گوگل در سال ۲۰۱۱ به الگوریتم رتبه‌بندی خود آپدیتی به نام پاندا اضافه کرد. پاندا تغییری شگرف در تشخیص کیفیت وب‌سایت‌ها بود. گوگل شروع به استفاده از ارزشیاب‌های انسانی کرد که به دنبال محتوای کم کیفیت می‌گشتند و به صورت دستی به هزاران وب‌سایت امتیاز می‌دادند. در مرحله بعدی از یادگیری ماشینی برای تقلید رفتار انسان‌ها استفاده شد. همین که کامپیوترها توانستند یک سایت یا محتوای بی‌کیفیت را به درستی تشخیص دهند، این الگوریتم بر میلیونها سایت اینترنتی اعمال شد.
 
نتیجه نهایی، ترتیب سایت‌ها در صفحاتِ نتایج جستجو را بیش از ۲۰% تغییر داد. سخن گفتن درباره الگوریتم پاندا نیازمند یک مقاله جداگانه است، اما در اینجا به همین نکته اشاره کنیم که:

  1. -قالب‌های سنگین
  2. -محتوای خالی
  3. -تعداد مقالات فراوان مشابه و با موضوع یکسان
  4. -حجم بالای تبلیغات
  5. -و محتوایی که به صورت خودکار توسط ربات‌ها تهیه می‌شود

می‌توانند باعث شوند که گوگل محتوای شما را به عنوان یک محتوای باکیفیت شناسایی نکند.

 

 

۳) الگوهای لینک کردن

موتورهای جستجو مدتی است متوجه شده‌اند که سایت‌های باکیفیت‌تر، لینک‌های بیشتری از سایت‌های کم‌کیفیت‌تر (که تعدادشان بالا است) می‌گیرند. امروزه، الگوریتم‌های تحلیل لینک به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند، اما اساس کار همچنان همان است.

 

محتوای جذاب و سودمند برای بهینه‌سازی سایت شما در موتورهای جستجو حیاتی است. هر جستجویی که در فضای اینترنت انجام می‌شود، برای پیدا کردن چیزی، یادگیری، حل یک مشکل، خرید و فروش، تعمیر، درمان یا اهداف دیگری انجام می‌گیرد.موتورهای جستجو نتایج خود را به شکلی نمایش می‌دهند تا بتوانند به بهترین شیوه این نیازها را برطرف کنند. محتوای شما باید نه تنها با کیفیت، بلکه باهدف رفع این نیازها تولید شود تا بتوانید خود را در رتبه‌های بالا ببینید.

 

 

خانه --> اخبار و مقالات --> تاثیر تجربه کاربری بر سئو و رتبه‌بندی سایت‌ها

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران