تکنیکهای سئو فنی برای بهبود جایگاه سایت در گوگل


 
در این مقاله به معرفی برخی حقایق و نکات سئو فنی می­پردازم که به بهبود امتیاز وب سایت تان کمک بسزایی می­کند.
 
بیاید لیست زیر را باهم مرور کنیم :
 
برای گوگل اهمیتی ندارد که چگونه نقشه سایتتان را ساخته اید!
اگر نقشه سایتتان براساس استانداردها و XML است، میتوانید به هرطریقی که دوست دارید نقشه سایتتان را بسازید. در هم شکستن طبقه بندی و یا ساختار کلی به شما بستگی دارد و تاثیری بر چگونگی خزیدن گوگل در سایت شما ندارد.
 
برچسب عدم آرشیو (Noarchive tag) به رتبه گوگل شما آسیبی نمیزند
این برچسب برای زمانی است که میخواهید صفحه مورد نظر در گوگل ذخیره (کش) نشود و به ربات گوگل می گوید از نشان دادن نسخه ذخیره شده صفحه در جستجوی نتایج، جلوگیری کند. اما تاثیر منفی بر سئو و رتبه بندی کلی صفحه ندارد.
 
معمولا گوگل ابتدا در صفحه خانه میخزد
این یک قاعده نیست، اما گوگل معمولا ابتدا صفحه خانه وبسایت را جستجو میکند. استثنا آن مربوط به زمانی است که تعداد زیادی لینک به یک صفحه خاص در سایت شما وجود داشته باشد.
 
مسئله سرعت صفحه
اغلب، دفعات لود شدن (بارگذاری شدن) آهسته را به ­عنوان مزاحمت برای کاربران تلقی می کنیم، اما عواقب آن بیش از مزاحمت برای کاربران است. زمان زیادی است که سرعت صفحه، عامل مهمی در فاکتور رتبه بندی جستجو محسوب می شود و حتی گوگل اعلام کرده است که به زودی سرعت صفحه تلفن همراه را هم در رتبه بندی جستجو مورد استفاده قرار میدهد ( البته مخاطبان شما هم سرعت بالای صفحات را بیشتر میپسندند.)
 
اکثر افراد برای بهبود و تحلیل سرعت سایتشان از ابزار تشخیص سرعت صفحه گوگل استفاده می­کنند. برای آن دسته افرادی که مخصوصا به دنبال بهبود پیاده سازی سایت بر روی تلفن همراه هستند، گوگل ابزار سرعت صفحه جدیدی، که متمرکز بر تلفن همراه است، را معرفی کرده است. این ابزار زمان بارگذاری صفحه را چک میکند، سایت تلفن همراه را بر روی ارتباط ۳G امتحان میکند و قابلیت استفاده از تلفن همراه را ارزیابی میکند.
 
فایل­ txt به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند و حتما باید در دایرکتوری اصلی سایت قرار داده شوند
نام فایل (Robots.txt) حتما باید با حروف کوچک نوشته شود تا قابل تشخیص باشند. به علاوه، خزنده ها زمانی که به دنبال فایل Robots.txt می­گردند تنها به یک مکان نگاه میکنند و آن هم دایرکتوری اصلی سایت است. درصورتیکه آن را در آن مکان پیدا نکنند، با فرض اینکه چنین فایلی وجود ندارد، به خزیدن خود ادامه می دهند.
 
خزنده ها همیشه نمیتوانند به اسکرول بی ­نهایت دسترسی داشته باشند
اسکرول بی نهایت از نظر تجربه کاربر بسیار مناسب و جذاب است، اما زمانیکه ربات های خزنده به آن دسترسی نداشته باشد، صفحه نمیتواند رتبه ای بیاورد.
 
زمانیکه از اسکرول بی­ نهایت برای سایت تان استفاده می­ کنید، اطمینان حاصل کنید که مجموعه ای از صفحات صفحه بندی شده علاوه بر یک اسکرول طولانی نیز وجود دارد. مطمئن شوید که replaceState/pushState را روی صفحه اسکرول بی نهایت پیاده (اجرا) کرده باشید. این یک بهینه سازی سرگرم کننده است که اکثر توسعه دهندگان وب از آن بی­خبرند پس مطمئن شوید که اسکرول بی نهایت خود را با کد rel=”next” and rel=”prev“ چک کرده باشید.
 
گوگل لینک های داخلی و خارجی را متفاوت ارزیابی میکند
لینک هایی که از سایت دیگر (لینک خارجی) به محتوای شما یا وب سایت تان اضافه می شوند متفاوت از لینکی که بر روی سایت است، وزن می گیرد و ارزش یکسانی ندارد. در واقع قرار دادن لینک خارجی در سایت ارزش متفاوتی نسبت به لینک های داخلی خود سایت دارد.
 
شما می توانید بودجه خزیدن خود را در کنسول جستجوی گوگل بررسی کنید
بودجه خزیدن، تعداد صفحاتی است که موتورهای جستجو در زمان مشخصی می توانند و می خواهند برای خزیدن، مورد استفاده قرار دهند. شما می توانید اطلاعات بودجه خزیدن وب سایت خود را در کنسول جستجوی خود دریافت کنید و در صورت لزوم آن را افزایش دهید.
 
می توانید بخش های جدیدی به حوزه اصلی خود اضافه کنید
انجام این کار به شما اجازه می دهد در حالی که از نام دامنه جدید در موارد بازاریابی و مکان های دیگر استفاده می کنید، ارزش دامنه قدیمی تر را حفظ کنید.
 
گوگل توصیه می کند Redirectها را حداقل تا یک سال در محل نگه دارید
از آنجا که ممکن است ماهها طول بکشد تا گوگل متوجه شود سایت تغییر کرده است، نماینده گوگل جان مولر پیشنهاد کرده است که ۳۰۱ Redirect را برای مدت حداقل یک سال حفظ کنید.
 
به شخصه، پیشنهاد میکنم هیچ وقت صفحات مهم – یک صفحه با رتبه بندی مناسب را، از Redirect حذف نکنید.
 
می توانید برچسب “notranslate” را فعال کنید تا از ترجمه در جستجو جلوگیری کند
متا تگ “Notranslate” به گوگل می گوید که نباید ترجمه ای برای این صفحه در نسخه های مختلف زبان جستجوی گوگل ارائه کند. اگر در مورد توانایی گوگل به درستی ترجمه محتوا خود شک و تردید دارید این مورد گزینه خوبی است.

خانه --> اخبار و مقالات --> تکنیکهای سئو فنی برای بهبود جایگاه سایت در گوگل

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران