خطاهای نقشه سایت و چگونگی رفع آنها

طراحی سایت ارزان

نقشه سایت (sitemap) فایلی است که شامل لیستی از صفحات وبسایت است و اجازه می‌دهد خزنده‌های وب مانند ربات گوگل یک وبسایت را کراول کنند. بسیاری از خزنده‌های وب قادر به کاوش و یافتن همه فایل‌های موجود در وبسایت هستند؛ اما با کمک نقشه سایت یک خزنده (crawler) می‌تواند میکرودیتای مربوط به سایت را جمع آوری کند. این میکرودیتا خواهد گفت چند وقت یکبار اطلاعات صفحه تغییر می‌کند و نشان دهنده این است که چند وقت یکبار یک صفحه وب باید کراول شود.

این مقاله خطاهای نقشه سایت و چگونگی رفع آنها را برای ارسال موفق نقشه‌های سایت به گوگل وبمستر تولز بیان می‌کند. پس از اینکه خطاها را برطرف کردید، مجددا باید نقشه سایت را ارسال کنید.

کار با گزارشات نقشه سایت
صفحه فرود برای گزارشات نقشه‌های سایت به شما لیستی از نقشه‌های سایتی را نشان خواهد داد که به برنامه ارائه کرده‌اید (submitted). تنها نقشه‌های سایتی که با استفاده از این ابزار (گزارشات گوگل) ارسال شده بر روی کنسول جستجو نشان داده خواهد شد. گزارش نقشه‌های سایتی که با سایر ابزارها مانند google.com/ping یا robots.txt قرار گرفته است لیست نمی‌شوند. یک جدول حاوی نقشه‌های سایت وجود خواهد داشت و اگر بر روی یک نقشه سایت کلیک کنید قادر خواهید بود اطلاعات بیشتری در مورد آنها از جمله ارورها را مشاهده کنید.

چرا نقشه سایت لیست نمی‌شود؟
دلایل متعددی وجود دارد که یک نقشه سایت ممکن است در یک گزارش نمایش داده نشود. توصیه می شود این موارد را به دقت بررسی کنید:

-بررسی کنید چه دامنه‌ای را ترجیح می‌دهید. در گوگل به صورت https://www.web24.ir یا https://www.web24.ir نشان داده می‌شود؛ و همه HTTP/HTTPS و نسخه www/non-www به عنوان سایت‌های مختلف تغییر می‌کند. این بدان معناست که نقشه سایت برای تغییر یک لینک ارائه شده نمی‌تواند از ناحیه نقشه‌های سایت کنسول جستجو دیده شود. برای حل این مشکل، مطمئن شوید که همه تغییرات لینک را اضافه کرده‌اید و پس از آن گوگل را از دامنه‌ای که ترجیح می‌دهید آگاه کنید. سپس فقط نقشه‌های سایت را برای لینک مورد نظر ارسال کنید.
-بررسی کنید چه کسی نقشه سایت را ارسال کرده است. تب By Me فقط نقشه‌های سایتی را که شما ارسال کرده‌اید را نشان می‌دهد؛ در حالیکه نقشه‌های سایتی که توسط شخصی دیگر ارسال شده در تب All دیده می‌شود.
-چه صفحه‌ای برای ارسال نقشه سایت مورد استفاده قرار گرفته است؟ تنها نقشه‌های سایتی که با استفاده از گزارشات گوگل لیست شده، ثبت خواهند شد. نقشه‌های سایتی که با استفاده از robots.txt یا google.com/ping ارسال شده در گزارش لیست نخواهند شد، حتی اگر توسط گوگل قابل کشف باشند.
در ادامه لیستی از ارورها و هشدارهایی بیان می‌شود که می‌توانند در هنگام استفاده از نقشه‌های سایت رخ دهند و ممکن است در گزارش نقشه‌های سایت دیده شوند:

۱) URLs Are Not Followed

به طور کلی این خطا نشان می‌دهد که گوگل قادر به پردازش نقشه سایت به طور کامل نیست، به این دلیل که یک یا چند URL دارای ریدایرکت‌های بسیاری هستند که باعث می‌شود خزنده‌های گوگل نتوانند آنها را دنبال کنند.

لیست زیر دلایل دیگری را خواهد گفت که یک ریدایرکت ممکن است توانایی یک لینک را برای دنبال شدن تحت تأثیر قرار دهد:

سعی کنید از مرورگر متنی مانند Lynx برای بررسی وبسایت خود استفاده کنید. این امر مفید است زیرا این مرورگر به همان شیوه‌ای که یک موتور جستجو می‌بیند، وبسایت را خواهید دید. مواردی مانند کوکی‌ها، جاوا اسکریپت، DHTML، فریم‌ها، Ids یا فلش می‌توانند مانع از نمایش وبسایت شما در مرورگر متنی شوند. در صورتی که این مورد باشد، در نتیجه خزنده‌های موتور جستجو برای کراول سایت شما مشکل دارند.
اگر می‌خواهید به طور دائمی یک صفحه را به صفحه‌ای دیگر هدایت کنید (redirect)، سعی کنید از یک ریدایرکت دائمی استفاده کنید. هدف این است که استفاده از ریدایرکت‌هایی مانند meta-refresh یا جاوا اسکریپت جلوگیری شود.
در صورتی که امکان دارد، از لینک‌های کامل یا مطلوب به جای لینک‌های نسبی استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگامی که لینک به صفحه دیگری از وبسایت خود می‌دهید، سعی کنید مانند http://www.sample.com/mypage.html به جای فقط mypage.html لینک دهید.

۲) URLs Are Not Accessible

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که گوگل با یک خطا در زمان مشاهده یک URL در نقشه سایت رو به روشده باشد. شما باید:

اطمینان حاصل کنید که فایل در مکان مشخص شده آن وجود دارد.
این را با استفاده از Google’s robots.txt tester بررسی کنید تا تأیید شود چه فایل‌هایی آن را مسدود کرده‌اند.
از ابزار etch as Google استفاده کنید تا بتوانید ببینید که آیا توسط robots.txt مسدود شده است یا خیر.
اطمینان حاصل کنید که نقشه‌های سایت به درستی URL را لیست می‌کنند؛ در صورتی که گوگل تلاش می‌کند URL را از نقشه سایت کراول کند.

۳) Missing XML Tag (فاقد تگ XML)

هنگانی که یک یا چند ورودی در نقشه سایت وجود دارند که تگی ضروری را از دست داده است این پیام مشاهده خواهد شد. در پیغام خطا عددهای خطی لیست شده را خواهید دید.

۴) XML نامعتبر: تگ‌های بسیار زیاد

اگر نقشه سایت شما حاوی تگ‌های تکراری باشد، یک کد خطا وجود خواهد داشت. این پیام شامل انواعی از تگ‌هاست که تکرار شده‌اند مانند تگ

۵) Missing Thumbnail URL

این پیام زمانی نشان داده می‌شود که یک یا چند عنصر ویدئویی URL را برای یک تصویر Thumbnails (بندانگشتی) از دست داده‌اند. باید مطمئن شوید که مکان URLهای Thumbnails با استفاده از تگ نشان داده شده است.

۶) از دست دادن عنوان ویدئو (Missing Video Title)

اطمینان حاصل کنید که هر یک از ویدئوها در نقشه سایت دارای عنوان خاص خودشان هستند، که باید با تگ مشخص شوند.

۷) نقشه‌های سایت بیش از حد در فایل ایندکس نقشه سایت

فایل ایندکس نقشه سایت نباید حاوی بیش از ۵۰٫۰۰۰ نقشه سایت باشد. اگر می‌خواهید بیشتر باشد باید آن را به چندین ایندکس نقشه سایت تقسیم کنید.

۸) URLهای بیش از حد در یک نقشه سایت

نقشه سایت نباید بیش از ۵۰٫۰۰۰ URL را در یک فایل واحد لیست کند. اگر می‌خواهید بیشتر از این باشد باید به چندین نقشه سایت متعدد تقسیم بندی شود و از یک فایل ایندکس نقشه سایت استفاده کنید.

خانه --> اخبار و مقالات --> خطاهای نقشه سایت و چگونگی رفع آنها

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران