ریچ انسر (Rich Answer) چیست؟-بخش۱

 


 
ریچ انسر یا پاسخ غنی چیست؟
rich answers به فارسی پاسخ غنی و یا داده غنی و حتی نتایج غنی (پاسخ های غنی) نیز گفته می‌شود (در بعضی مقاله‌ ها Rich Cards خوانده می‌شود). ریچ انسر تکنولوژی نوپایی است که تقریبا در سال ۲۰۱۵ در نتایج موتور جستجوی گوگل به خوبی دیده می ‌شد ولی در سال ۲۰۱۶ به بعد رشد بسیار زیادی نیز به خود داشت. با پیدایش این تکنولوژی به جای اینکه با ورود به صفحات دیگر (سایت های موجود در موتور جستجو) از طریق موتورهای جستجو به پاسخ مورد نظرتان برسید، گوگل پاسخ مستقیمی در نتایج جستجوی شما فراهم می‌کند و در بعضی موارد نیز گوگل بخشی از پاسخ را فراهم می‌کند و پاسخ کامل را به منبع اصلی لینک می ‌دهد. منبع پاسخ ‌هایی که گوگل برای شما در نتایج جستجو نشان می‌ دهد، بیشتر از سایت های معتبر می ‌باشد.
 
اهمیت ریچ انسر در سئو:
در ادامه به بررسی نحوه استفاده از این تکنولوژی و همچنین تاثیر آن بر روی سئو خواهیم پرداخت.
 
اول بایستی اهمیت این موضوع را مشخص کنیم. این پاسخ ‌ها در ابتدای امر از پاسخ‌ های ساده مثل معادلات ریاضی و یا تبدیل واحدها شروع شد. برای مثال اگر عبارت “how many quarts are in a gallon” را در گوگل جستجو کنید، ریچ انسر مربوطه را مشاهده خواهید کرد. این ریچ انسر از پایگاه دانش گوگل می باشد و در واقع این اطلاعات از سایت دیگری به شما نشان داده نشده است. اما نوع دیگری از ریچ انسر ها وجود دارد که اطلاعات را در SERP نشان می دهد، ولی اطلاعات موجود برگرفته از سایت های دیگر است. این نوع ریچ انسر که انواع بسیاری دارد با سرعت زیاد گسترش یافت و در سال‌ های آینده نیز شاهد رشد و افزایش بیشتری خواهد بود. این واضح است که گوگل به شدت در این استراتژی سرمایه گذاری کرده است و همه ‌ی نشانه‌ ها حاکی از رشد آن است. پس به شکل کلی منابع ریچ انسر ها دو نوع هستند، از خود گوگل و از سایت های دیگر. در ادامه به تشریح کامل ریچ انسر هایی که گوگل از سایت های دیگر برای نمایش آنها استفاده می کند، خواهیم پرداخت:
 
اولین واکنش اکثر مدیران وب سایت ها به رواج ریچ انسر یک ترس و یا حداقل نگرانی است. تکنیک‌ های سئو مرسوم شامل افزایش رتبه یک سایت در نتایج صفحات موتورهای جستجو و به تبع آن افزایش بازدیدکنندگان آن است. حال اگر ریچ انسر ها جایگزین این نتایج شوند و یا این نتایج را کمرنگ نمایند به طور طبیعی این افزایش بازدید در صفحه نتایج محدود می‌ شود. این موضوع کمرنگ شدن نتیجه ‌هایی که دارای ریچ انسر نمی باشند را در جستجوی سنتی در پی دارد (رنکینگ اول به دوم تبدیل می شود و دوم به سوم و …). نکته دیگر این که ریچ انسر سعی دارد تا به درخواست کاربر جواب مستقیم بدهد و در نتیجه کمتر امکان دارد کاربری روی نتایج جستجو کلیک نماید. این موضوع نیز بازدید کمتر از طریق موتورهای جستجو و کاهش ترافیک سایت شما را به همراه دارد.
 
چگونه می توانید شانس وب سایت خود را برای نمایش در ریچ انسر ها بهبود ببخشید؟
گوگل این پاسخ های غنی را نمی‌سازد در عوض به منابعی بیرونی اعتماد می‌کند و آن ها را در جواب درخواست کاربر ارائه می‌دهد. برای مثال اگر شما عبارات “What is SEO traffic” را جستجو کنید، شما به قطعه پاسخی برخورد می‌کنید که از چند خط از مقاله ‌ی سایت searchengineland.com است. اگر شما بتوانید به منابع این پاسخ ها تبدیل شوید می توانید از نام برند خود و لینک سایت خود در این پاسخ ها استفاده نمایید.
 
حال برای اینکه شانس خود را برای نمایش در ریچ انسر ها بالا ببرید اول باید یک پاسخ مناسب به درخواست‌ ها و پرسش ‌های کاربر داشته باشید. این پاسخ باید مناسب و دقیق باشد و از همه مهم تر مختصر باشد. اعتبار دامنه شما هم باید قوی باشد و صفحات سایت معتبر باشند. هنگامی که تمام این موارد چک شد صفحه ‌ی شما باید از داده های ساختار یافته (Structured data) استفاده کند. با این ساختار گوگل می ‌تواند صفحه شما را درک و ایندکس کند. انواع زیادی از داده های ساختار یافته وجود دارد که صفحات شما می‌ توانند از آن استفاده کنند. این فرمت ‌ها شامل افراد، مکان‌ها و حوادث است. با استفاده از این موارد می توان شانس خود را جهت درج اطلاعات سایت در ریچ انسر ها توسط گوگل به حداکثر رساند.

 

در مقاله بعد به ادامه ی این موضوع خواهیم پرداخت.

خانه --> اخبار و مقالات --> ریچ انسر (Rich Answer) چیست؟-بخش۱

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران