سئو منفی چیست؟و چگونه میتوان ان را یافت؟

 
طراحی سایت تهران
 
بعضی از تغییرات در محتوا، ساختار و یا لینک های ورودی به وب سایت ها باعث خواهد شد که این سایت ها در لیست سیاه موتورهای جستجو قرار بگیرند. به اینگونه کارها که باعث اسپم شناخته شدن سایت می شوند و روش های غیر مفید یا اسپم برای بهبود رتبه سایت هستند سئو منفی یا سئو سیاه می گوییم. معمولا تمام الگوریتم های موتورهای جستجو به گونه ای طراحی میشوند که هیچ کاربری نتواند سایت دیگری را اسپم بکند و تنها بتواند بر روی رتبه بندی سایت خود تاثیر بگذارد اما پس از بوجود آمدن الگوریتم گوگل پنگوئن مدیران سایت های اینترنتی می توانند بر روی سایت رقبای خود تاثیر بگذارند. یک نمونه از این موضوع : ایجاد لینک به سایت رقیبتان در وب سایتی است که می دانید از نظر گوگل اسپم شناخته شده است.
 
گوگل برای رفع این مشکل الگوریتم خود ابزار جدیدی را در اختیار کاربران قرار داده است که نام آن Disavow link است. با استفاده از این ابزار به گوگل می توانید اعلام کنید که لینک های ورودی اسپم به سایت شما را در نظر نگیرد. در صورتی که استفاده صحیح از این ابزار نشود این موضوع باعث خواهد شد که رتبه سایت شما در گوگل بدتر شود.
مقاله Bartosz Góralewicz در مورد حمله سئو منفی به سایت یکی از مشتریانش نشان میدهد که چطور سئو منفی حتی بدون بک لینک میتواند سایتی را از صفحه نتایج گوگل حذف کند. در ادامه گزارش های این سئو کار که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است را خواهید خواند:
سایت دو تن از مشتریانمان با مشکل جدی روبرو بود. الگوریتم های پاندا و پنگوئن بر روی سایت تاثیر منفی نگذاشته بودند. سایت آنها توسط رقبایشان مورد حمله قرار گرفته بود. دو ماه کامل برای رفع این مشکل زمان صرف کردیم. ما در این مدت تمام مشکلات ممکن را بررسی کردیم. ولی با تمام تلاش های ما رتبه سایت ها در گوگل هیچ تغییری نکرده بود. مشکلی که نمی توانستیم متوجه آن بشویم سایت مشتریانمان را از صفحه گوگل حذف کرده بود.
اولیل حدس ما بک لینک ها بود. اما تمام سایت های بک لینک دهنده کاملا معتبر و دارای رتبه های برتر گوگل در بسیاری از کلمات کلیدی مربوطه بودند. عنوان بک لینک ها کاملا بررسی شد و هیچ مشکلی در آنها یافت نکردیم. تمام تگ های Html صفحات را بررسی کردیم. هیچ مشکل سئو داخل صفحه On page seo مشاهده نشد.
 
اولین سناریو این بود که حریفان با کمک یک سرور و یک ربات بار زیادی را به سرور مشتریان تحمیل کنند و به این ترتیب با خارج کردن سایت از دسترس بازدید کنندگان یک تجربه کاربری منفی ایجاد کنند. از آنجا که گوگل بصورت علنی اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از عوامل اصلی رتبه بندی در گوگل میباشد. بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که یک ربات خرابکار چگونه میتواند به سئو یک سایت آسیب وارد کند. با توجه به اینکه حمله نزدیک نیمه شب رخ داده بود احتمالا به رقبا ساعتی را برای حمله انتخاب کرده بودند که سرور مورد بررسی قرار نمی گیرد.
اما سناریوی دوم استفاده از نوع جدیدی از ربات های clickbot بود. این ربات clickbot جدید وظیفه داشت که بر روی تمام رقبا بجز سایت مشتری آنها کلیک کند. به این ترتیب گوگل تصور می کرد مشکلی درباره آن سایت خاص وجود دارد زیرا که تنها آن سایت خاص توسط مخاطبان کلیک نمی شد. به این ترتیب سایت رتبه خود را از دست داده است.
این حمله بصورت افزایش نرخ پرش هم میتواند صورت گیرد. یعنی آنکه ربات هنگامیکه روی سایتی کلیک می کند بلافاصله به صفحه نتایج جستجو باز می گردد و این پیام را به گوگل میدهد که صفحه فاقد محتوای مفید است.
برای بررسی امکان عملی وقوع چنین حملاتی Góralewicz سایت خود را با کلمه کلیدی Penguin 3.0 مورد حمله یک clickbot قرار داد. و نتیجه حذف صفحه از نتایج گوگل بود.
 
اگر نشانه هایی از سئو منفی و افت رتبه ناگهانی در سایت خود مشاهده کردید حتما وضعیت سایت را چک کنید به خصوص اینکه ممکن است رقبا تعداد زیادی بک لینک برای شما ساخته باشند یا با ترافیک جعلی هم به سرور شما فشار زیادی وارد کنند و هم رتبه های شما را بگیرند.

خانه --> اخبار و مقالات --> سئو منفی چیست؟و چگونه میتوان ان را یافت؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران