سبک های طراحی سایت و اسکرول

طراحی سایت بر اساس نوع اسکرول به ۵ دسته تقسیم می شود:
 
طراحی تک صفحه
دراین طراحی که به one page design مشهور است، معمولا تنها از تکنولوژی html برای طراحی صفحه وب استفاده می شود. سایت یک صفحه ای برمبنای اسکرول شکل می گیرد ، بنابر این زمانی که کاربر بر روی نوار navigation کلیک می کند ، صفحه اسکرول شده و محتوا و یا قسمت انتخاب شده به کاربر نمایش داده می شود.
 
طراحی وب پارلاکس
parallax design یا Asymmetrical scrolling یا پیمایش نامتقارن یک تکنیک طراحی وب است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و در اکثر وب سایت ها مشاهده می شود. در این روش هنگام اسکرول کردن بر روی صفحه وب ابتدا تصویر پیش زمینه و سپس پس زمینه حرکت می کند. همچنین طراحی صفحه وب به صورت پارلاکس معمولا با استفاده از دکمه های شیشه ای همراه می باشد.
 
Hijack scroll
همان طور که از نام آن پیدا است ، در این نوع از طراحی اسکرول کاربر به اصطلاح دزدیده می شود. این بدان معنی است که با اسکرول بر روی صفحه ، پیمایشی بر روی صفحه وب صورت نمی گیرد بلکه از اسکرول برای رسیدن به اهداف دیگری مانند zoom کردن بر روی صفحه یا نمایش اسلایدی تصاویر و … استفاده می شود.
 
استفاده از Hijack scroll به طور معمول نارضایتی کاربران را به دنبال دارد ، از این رو توسط طراحان وب سایت توصیه نمی شود.
 
فول پیج اسکرول
در این حالت با هر اسکرول ، یک سکشن از صفحه جایگزین صفحه قبلی می شود. از آنجایی که معمولا اندازه این سکشن با اندازه صفحه نمایش برابر است از کلمه فول پیچ اسکرول برای این روش طراحی سایت استفاده می شود.
 
فول پیج اسکرول برای صفحاتی از وب که محتوای زیادی دارند توصیه نمی شود. زیرا بازدید کاربران از این صفحات را مشکل رو به رو می کند.
 
اسکرول بینهایت
این روش بیشتر در شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گیرد. در infinite scroll آخرین مطلب به صورت اسکرول در ادامه صفحه لود می شود و به دلیل اینکه مطالب در صفحات اجتماعی زیاد و تقریبا بدون انتها است همیشه مطلبی در ادامه لود شده و اسکرول صفحه را بینهایت می کند.

خانه --> اخبار و مقالات --> سبک های طراحی سایت و اسکرول

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران