سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟

 
شرکت طراحی سایت
 
سیستم مدیریت محتوا، یک نرم افزار کاربردی، یا مجموعه ای از برنامه های مرتبط ست که برای تشکیل و مدیریت متن دیجیتال به کار می رودند.
CMSها برای مدیریت محتوای سازمانی (ٍECM) و مدیریت محتوای وب ( WCM)استفاده می شوند.خدمات CMS بسیار گوناگون است، اما وظایف اصلی، فهرست کردن، جستجو و بازیابی، مدیریت قالب بندی، کنترل نسخه و چاپ آن می باشد.مدیریت محتوای سازمانی و مدیریت محتوای وب، هر دو، دارای دو جز هستند: برنامه های مدیریت محتوا(CMA) و برنامه های تحویل محتوا(CDA). CMAها یک واسط کاربری گرافیکی (GUI) هستند، این واسط های کاربری گرافیکی اجازه می دهند که کاربر، ساخت، اصلاح، و حذف محتوا از وب سایت را، بدون نیاز به دانش در مورد HTML انجام دهد. CDA دارای سرویس back-end است که امکان پشتیبانی مدیریت و تحویل محتوایی که در CMA تولید شده است را دارا ست.
 
ویژگی های CMS

-ویژگی های جستجو و بازیابی، تمام داده ها را برای دست یابی سریع و آسان فهرست می کند. و اجازه می دهد که کاربران با استفاده از صفاتی مثل تاریخ انتشار، کلمات کلیدی یا نویسنده به جستجو بپردازند.
-مدیریت قالب بندی، اسناد اسکن شده و داده های الکترونیکی را به HTML یا داده هایPDF تبدیل می کند.
-ویژگی بازبینی و تجدیدنظر این امکان را برای محتوای اولیه ایجاد می کند که به روز و اصلاح شود. همچنین هرگونه تغییر در فایل ها را کنترل و دنبال می کند.
-قابلیت انتشار این امکان را ایجاد می کند که افراد حقیقی از قالب هایی که توسط سازمان تایید شده، استفاده کرده و همانند wizardها یا هر وسیله ی دیگری، محتوا را تولید و اصلاح کنند.
-URLهای سازگار با سئو
-کمک رسانی آنلاین، شامل قسمت نظرات
-سیستم مبتنی بر گروه
-قابلیت حمایت کامل و تنظیم قالب ها
-نصب آسان و مبتنی بر wizard
-پنل مدیریتی چند زبانه
-مرتب کردن محتوای نامحدود
-حداقل کردن نیاز به سرور
-مدیریت فایل
-پیگیری logها
 
کمپانی های فروش نرم افزار CMS:
CMSهای زیادی در دونوع رایگان و پرداختی-اشتراکی، برای استفاده ی شخصی و شرکتی وجود دارد. در ادامه فقط تعداد محدودی از تولیدکننده های پلت فرم CMS را نام میبریم:
SharePoint: یک مجموعه از ابرها و تکنولوژی مبتنی بر وب است که امکان ذخیره، پخش و مدیریت داده های دیجیتالی در یک سازمان را آسان می کند.
Documentum: آماده کردن وسایل برای ذخیره و بازیابی سریع محتوا، و همچنین Documentum برای دسترسی به ریز دانه ها معروف است.
M-Files: از Metatag برای مدیریت داده های الکترونیک استفاده می کند.
Joomla: یکWCMS رایگان و open source است. جوملا به زبان PHP نوشته شده است و امکاناتی نظیر caching، خوراک RSS، بلاگ ها، جستجو و پشتیبانی برای زبان های بین المللی را دارد.
WordPress: یکی دیگر از WCMSهای رایگان و open source مبتنی برPHP و MySQL است. وردپرس می تواند به عنوان بخشی از سرویس هاستینگ اینترنت استفاده شود. یا می تواند روی یک کامپیوتر محلی اجرا شود. وردپرس در جامعه وبلاگ نویسی بسیار محبوب است.

خانه --> اخبار و مقالات --> سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران