طراحی سایت روان و ثابت چیست؟بخش دوم

 
قیمت طراحی سایت
 
طراحی صفحات وب ثابت چیست؟
خیلی از طراح ها طراحی صفحات ثابت را به روان ترجیح میدهند. دلیلشان هم این است که راحت تر طراحی میشوند و مطمئن هستند که هر چیزی طراحی می کنند و می بینند کاربران هم همان رو مشاهده می کنند.
 
به عبارتی این نوع طراحی سایت ثابت و بدون تغییر سایز است. در این حالت عناصر موجود در سایت با یه اندازه ی مشخصی نمایش داده میشوند و ممکن است برای دیدن همه ی موارد موجود در سایت نیاز به اسکرول کردن در صفحه وجود داشته باشد چرا که همه ی المان ها در سایز صفحه نمایش قرار نمی گیرند.
بسیاری از طراحان سایت معتقدند که این روش از طراحی برای نمایش سایت در اندازه های مختلف مناسب نیست و ذهنیت بدی برای کاربران ایجاد می کند و همینطور استفاده از سایت در ابعاد کوچکتر را مشکل خواهد کرد، چرا که امروزه کاربران بسیاری از سایت ها به وسیله ی تلفن همراه خود وب گردی می کنند. پس بهتره که اگر قصد دارید سایت شما فقط در دسکتاپ نمایش داده شود از این روش استفاده کنید، که بعیده چنین هدفی داشته باشید!
این روش علاوه بر معایب، مزایای قابل قبولی دارد که در زیر به ان پرداخته شده است.
 
مزایا
 
-استفاده از عرض ثابت در طرح ها بسیار ساده تر و آسان تر از سفارشی کردن طراحی است.

-عرض صفحات برای هر مرورگر یکسان است، بنابراین با تصاویر، فرم ها، ویدیو و سایر محتویات با عرض ثابت مشکلی ایجاد نمی شود.

-نیازی به min-width یا max-width وجود ندارد، هرچند که هر مرورگری اون رو پشتیبانی نمی کند.

-حتی اگه وب سایتی برای سازگاری با کوچکترین رزولوشن صفحه نمایش ۸۰۰ × ۶۰۰ طراحی شده باشد، محتوای آن هنوز هم به اندازه کافی و با رزولوشن بزرگتر گسترده و به راحتی قابل خواندن است.
 
معایب:
 
-طرح صفحه ثابت ممکن است فضای سفید اضافی برای کاربران با رزولوشن صفحه نمایش بزرگتر ایجاد بکند.

-رزولوشن های صفحات کوچکتر بسته به عرض طرح ثابت ممکن است که به یه نوار اسکرول افقی نیاز داشته باشند.

-متون یکپارچه، الگو ها و تصاویر پشت سر هم باید با رزولوشن بالاتری همراه باشند.

-طرح های عرض ثابت معمولا کارایی پایین تری دارند.
 
تفاوت طراحی سایت روان و ثابت:
طراحی روان و طراحی ثابت(Fixed) قطعا تفاوت های بسیاری دارند که ما برخی از تفاوت های ظاهری اون ها رو در زیر توضیح می دهیم.

تفاوت Layout در طراحی سایت روان و ثابت:
در طراحی روان سایت بخش های اصلی و پهنای اون طبق درصد تعیین شده و پیکسل اون طبق عرض صفحه نمایش کاربر مشخص میشود. به طور کلی پهنای بخش های مختلف سایت طبق عرض صفحه نمایش یا رزولوشن تصویر بازدیدکنندگان تعیین میشود. علاوه بر این برای تعیین فاصله ی بین دو بخش میشه از درصد استفاده کرد تا جایگیری المان های سایت در شرایط متفاوت یکسان باشد.
اما در طراحی ثابت سایت، بخش های اصلی اون ابعاد مشخص و ثابتی دارن که بر اساس پیکسل تعیین میشند. در این حالت فضای کلی سایت ابعاد مشخص و ثابتی دارن و زمانی که صفحه نمایش کاربر تغییر می کند اندازه ی خود رو حفظ می کنن و در حقیقت تغییری نمی کنند.
 
 
کدام طرح برای سایت شما مناسب است؟
انتخاب بین سایت ثابت یا روان به نوع وب سایت شما خیلی بستگی دارد. مزایا و معایب اون رو قیاس کنید تا برای طراحی سایتتان انتخاب درستی داشته باشید.
برای مثال، وب سایت های رسمی احتمالا بهتر است در یک طرح عرض ثابت نمایش داده بشن به طوری که شما کنترل بیشتری بر طراحی داشته باشید. نه تنها شما می تونید طرح بندی عناصر فردی را در طراحی بهتر کنترل کنید، بلکه تصاویر در نمایه چنین سایت هایی با عرض ثابت مناسب تر می شود. بسیاری از طراحان، نه فقط افرادی که دارای چنین سایت هایی هستن، ممکن است طرح بندی های پنل ثابت رو برای سهولت استفاده و اطمینان خاطری که به آنها می دهد، ترجیح دهند.
هر سازنده ای که سازگاری صد در صدی می خواد باید زمان را برای تنظیم یک طرح روان آماده کند. در چنین مواردی، چالش اصلی فضای خای ایجاد شده در صفحه نمایش های بزرگ نیست، گرچه درصد کمی از کاربران صفحه نمایش کوچک دارن. برای وب سایت هایی با مخاطب بالا، حتی کوچکترین درصد کاربران ممکن است مهم باشد. اما حتی فراتر از آن، وب سایت های با مخاطبان بسیار باید به هر حال طراحی ساده و تمیزی داشته باشن که می تونه به صورت مؤثر با طرح روان انجام شود.
به عبارتی ممکنه استفاده از روش طراحی سایت روان برای سایت شما مشکلاتی ایجاد کنه. پس می تونید با ترکیب این دو روش فضای کاربری مناسب تری برای بازدیدکنندگان خود ایجاد کنید.
 
طراحی elastic:
اگه هنوز نتونستید تصمیم بگیرد که از کدام طرح بندی استفاده کنید طراحی الاستیک یا نیمه منعطف گزینه ی خوبی است. طرح بندی الاستیک اگه به درستی استفاده بشه می تونه مزایای هر دو نوع دیگر( ثابت و روان) رو به ارمغان بیاورد. این طراحی از لحاظ ظاهری شبیه طراحی روان است که اکثر مواقع تشخیص اون ها از همدیگه سخت میشود. البته این روش هم مثل دو روش ذکر شده مزایا و معایبی داره که با هم بررسی می کنیم:
 
مزایا:

این سبک طرح اگه به درستی اجرا شود، می تواند بسیار کاربر پسند باشد. هدف این است که همه چیز را با توجه به اولویت کاربر بزرگتر یا کوچکتر کنیم.
طرح بندی انعطاف پذیر برای طراحانی که دوست دارن هر دو طرح های روان و ثابت را داشته باشن مناسبه، به این دلیل که جوانب مثبت هر یک در طرح های الاستیک یافت می شود.
 
معایب:
 
حتی با توجه به اولین مزیت گفته شده در بالا، این نوع طرح می تونه یک مشکل بزرگ با کارایی داشته باشه، تا طرح برای همه کاربران مناسب شود به تست و زمان زیادی نیاز دارد.
ساخت این نوع طرح بسیار دشوارتر از دو طرح دیگه است و این یه مقدار کارایی بیشتر ممکن است همیشه ارزشش رو نداشته باشد.
 
بسته به ویژگی های طرح، برخی از طرح های الاستیک ممکن است نیاز به برگه های تکمیلی داشته باشند.
 
در آخر شاید برای شما این سوال پیش بیاد که طراحی سایت روان شباهت زیادی به طراحی ریسپانسیو داره. باید گفت که حدستون درسته ولی طراحی سایت ریسپانسیو یا کنش گرا تکامل یافته ی طراحی روان است.

خانه --> اخبار و مقالات --> طراحی سایت روان و ثابت چیست؟بخش دوم

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران