فروشگاه اینترنتی در ایران


 
چه تعداد فروشگاه اینترنتی در ایران فعالیت می‌کنند؟
تعداد فروشگاه‌های اینترنتی در کشور که رسما فعالیت می‌کنند و نماد اعتماد الکترونیکی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده‌اند، از ۹ هزار فروشگاه گذشته است. حدود سه سال پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را موظف کرد که کسب‌و‌کارهای اینترنتی را ساماندهی کند. این تصمیم منجربه وضع یکسری قوانین و دستورالعمل‌هایی شد که در‌‌نهایت لوگویی را به نام «نماد اعتماد» طراحی کردند. فروشگاه‌های اینترنتی طبق یک شرایطی می‌توانند این لوگو را دریافت کرده و دروب‌سایت‌های خود قراردهند. این تنها مجوزی است که به‌طور رسمی‌به کسب‌وکارهای اینترنتی داده می‌شود. مردم هم می‌توانند ابتدا این لوگو را مشاهده کرده و بعد از آن نسبت به خرید اینترنتی خود اقدام کنند. توصیه به کاربران این است که روی این نماد کلیک کرده تا بتوانند از مجوزدار بودن فروشگاه اینترنتی مدنظر خود مطمئن شوند.
 
آیا این نماد اعتماد، قابل هک شدن است؟
بعضی‌ افراد این لوگو را جعل کرده و عکس آن را در فروشگاه اینترنتی بدون مجوز خود قرارمی‌دهند. کاربر اگرروی عکس کلیک کند متوجه تقلبی بودن آن خواهد شد چرا که لینک نماد برای مشاهده مشخصات بیشتر باز نمی‌شود. به هر حال توصیه ما این است مردم از سایت‌هایی خرید کنند که نماد اعتماد داشته باشند.
 
شرایط دریافت مجوز برای راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟
باید فرآیند خرید در سایت مشخص باشد، سایت قابلیت ارائه فاکتورو پیش فاکتور را برای مشتری داشته و محصول آن‌ها مجاز باشد و یکسری شرایطی که بسیار آسان است البته این نماد تنها به سایت و فرآیند خرید داده می‌شود نه به محتوا، البته برخی اصناف و سازمان‌های دولتی به غیر از دریافت نماد می‌گویند این فروشگاه اینترنتی باید از ما هم مجوز فعالیت را دریافت کند.
 
تخلف فروشگاه‌های اینترنتی بیشتر درکدام زمینه‌هاست؟
از ۲۰ تا ۳۰ شکایتی که در طول یک‌ماه به دست ما می‌رسد نهایتا یک شکایت از طریق قوه قضاییه حل می‌شود. عمده گلایه‌ها نیز بیشتر روی دیر رسیدن کالای خریداری شده به دست مشتری است که این مورد هم تقصیر فروشگاه نیست و مربوط به شرکت پست است. مورد دیگر نیز شکایت از شرکت‌هایی است که اقدام به فروش HOST می‌کنند. در این زمینه هم سازمان تنظیم مقررات رادیویی به عنوان سازمان تخصصی آن حوزه باید مقرراتی را در این زمینه وضع کند که تا به حال این کار را انجام نداده است. ما در این زمینه قانون و استاندارد مشخصی نداریم. اما شکایاتی که به سمت پلیس فتا می‌رود فرق دارد. گفته می‌شود این شکایت در خصوص فروش‌های غیر مجاز است که لوازم خانگی و موبایل ۳۵ درصد این شکایات را تشکیل می‌دهد که البته این آمار از نظر ما قابل بررسی است. شکایات برای ما به این ترتیب نمی‌آید اما پلیس فتا این آمار را به صورت کلی اعلام کرده است یعنی در خصوص فروشگاه‌های دارای نماد و هم غیر مجاز‌ها.
 
آماری از فروشگاه‌های اینترنتی غیرمجاز در دست هست؟
از زمانی که شرکت پست و بانک‌ها، فروشگاه‌ها را به دریافت نماد اعتماد الزام کردند تعداد آن‌ها کم شده است. اما به هرحال چند هزارتایی از آن‌ها در کشور فعالیت می‌کنند. البته شاید رسما فروشگاه اینترنتی هم نباشند و به صورت بازار‌یاب فعالیت کنند. بعضی از آن‌ها هم می‌آیند در شبکه‌های اجتماعی محصولات خود را می‌فروشند. در این زمینه موردی وجود داشت که۹۰۰ میلیون تومان کلاهبرداری شده بود. البته برخی فروشگاه‌های مجاز هم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. با کلیلک روی نماد می‌توان مجاز را از غیر مجاز بودن آن‌ها تشخیص داد.
 
مردم در ایران چه اندازه از خریدهای اینترنتی استقبال می‌کنند؟
عدد و رقم‌های خریدهای اینترنتی واقعا شفاف نیست. پست یکی از سازمان‌هایی است که آماری در این زمینه دارد و آماری را نیز بانک‌ها با استناد به تراکنش‌های صورت گرفته ارائه می‌دهند. اما به طور میانگین آمارها نشان می‌دهد که سالانه خرید‌های اینترنتی بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.
 
دریافت مالیات بر ارزش افزوده از خریدهای اینترنتی چگونه محاسبه می‌شود؟
شنیده‌ایم اداره مالیات چند سالی است این موضوع را دنبال می‌کند. نقص‌هایی در این زمینه وجود دارد که باید برطرف شود. برای مثال سایت‌هایی را داریم که واسطه هستند و برای رستوران‌ها کار می‌کنند، یا اینکه برای سایت‌های دیگر آگهی گرفته می‌شوند، اداره مالیات به این سایت‌ها گفته است بحث مالیاتی آن سایت یا رستوران برعهده فروشگاه واسطه است. این قسمت از کار ایراد دارد.

خانه --> اخبار و مقالات --> فروشگاه اینترنتی در ایران

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران