محاسن IP اختصاصی و تاثیر در رتبه و رنکینگ سئو سایت

گوگل آدرس ip سایت را بعنوان یک فاکتور برای سئو و اسپم در نظر نمی گیرد. یعنی بهتر بودن و پاک بودن ip شما فاکتور مثبت محسوب نمی شود که رتبه نتایج جستجوی شما را بهبود بخشد. اما، اگر آی پی شما را به لیست سیاه یا blacklist اضافه کند مشکلات متعددی شروع می شود. سایت های خوب به همراه سایت های اسپم حذف می شوند که نگران کننده است.
 
صحبتی از دهان گوگل که مستقیما به این اشاره میکند:
مت کاتز (Matt Cutts) در مورد سوال مردم که در رابطه با آدرس ip های مشترک در برابر آی پی اختصاصی پرسیده بودند در وبلاگ خود پاسخ داده است.
 
پست او مربوط به سال ۲۰۰۶ با اشاره به ویدئویی در سال ۲۰۰۳ در مصاحبه ویدیویی با مدیر تکنولوژی گوگل می باشد:
 
گوگل تقریبا دامنه های هاست اشتراکی و لینک های آنها را مشابه دامنه ها با آدرس IP منحصر به فرد در نظر می گیرد. اگر ISP شما تنظیمات میزبانی مجازی را به درستی انجام داده باشد هرگز تفاوتی را بین این دو احساس نخواهید کرد. ما در هر ماه تعداد بسیار کمی از ISP ها را مشاهده میکنیم که تنظیمات میزبانی مجازی مشکل داری داشته باشند.من درک می کنم، گوگل هم می داند که میزبانی و هاست اشتراکی اتفاق می افتد و شما کنترلی روی آن ندارید و نمی توانید به کسی که این آدرس ip و سابنت کلاس c را دارند کمک کنید. چیزی که وجود دارد این است که اگر شما مجبور به استفاده از این آدرس ip ها شوید، اسپمر ها خیلی باهوش هستند و خیلی سریع به آدرس ip جدید مهاجرت میکنند. پس بطور معمول این راه مقطعی برای مقابله با آنها نیست و نتیجه ای نخواهد داشت

مزایای داشتن IP اختصاصی
 
-نصب گواهینامه SSL
یکی از بزرگترین محاسن داشتن ip اختصاصی این است که تنظیم گواهینامه SSL بسیار ساده تر است.
 
در واقع، قبل از سال ۲۰۰۷ یا قبل تر، نصب گواهینامه امنیتی SSL بر روی یک سایت با میزبانی یا هاست اشتراکی غیر ممکن بود. برای استفاده از گواهی SSL داشتن آدرس آی پی اختصاصی اجباری بود، چون گواهینامه SSL بر روی آی پی صادر می شد.
 
جالب است بدانید قبلا اگر برای سایتتان که در سرور با میزبانی اشتراکی بود گواهینامه SSL خریداری میکردید، دیگر سایت های همجوار شما هم دارای SSL می شدند، یعنی کل سایت های همسایه شما هم از گواهینامه SSL‌ سود می بردند.
 
راه حل این مشکل SNI نامیده می شود. SNI مخفف عبارت Server Name Indication به معنی نشان دهنده نام سرور می باشد. که در ابتدا در سال ۲۰۰۴ بعنوان یک Pach برای OpenSSL پیاده سازی شد و در سال ۲۰۰۶ بصورت توسعه فعال یا active edevelopment و در نهایت در سال ۲۰۰۷ بطور گسترده استفاده گردید. اکثر مرورگرها و سرور ها در سال ۲۰۰۷ از SNI پشتیبانی می کردند و برخی نیز تا آن زمان از آن پشتیبانی نمی کردند. مثلا مرورگر های black berry تا سال ۲۰۱۳ از آن پشتیبانی نکردند و آپاچی (Apache) تا سال ۲۰۰۹ آن را تصویب نکرد و همچنین ماکروسافت در سال ۲۰۱۲ توانست آن را قبول کند در ویکیپدیای SNI می توانید اطلاعات دقیق تر و همچنین نحوه و زمان پشتیبانی مرورگر ها و سرور های مختلف را مشاهده نمائید.
 
-سرعت سایت
همچنین شما نگرانی سرعت سایت را دارید. همانطور که در بالا ذکر شد، بودن در سرور اشتراکی در واقع به معنای اشتراک گذاشتن منابع سرور با تعداد ناشناخته از سایر وب سایت ها که تعداد، ترافیک و مصرف آن ها را نمی دانید. اگز تعدادی از این سایت ها پر مصرف و سنگین باشند ممکن است سایت شما را تحت تاثیر قرار دهند و این فشار استفاده از منابع سرور را به شما تحمیل کنند. اگر یک پست در سایر وب سایت های روی سرور شما ویروسی می شود، سروری که سایت شما نیز در آن قرار دارد، سقوط می کند، خب، سایت شما نیز پایین آمده است.
 
البته تمامی سرور های اشتراکی بدین صورت نخواهند بود و این بستگی به نحوه پیکربندی سرور هاست شما خواهد داشت. ممکن است تنظیم سرور شما به درستی انجام شده باشد و منابع مشخصی را برای شما گارانتی کند و در صورت استفاده بیش از حد سایر سایت های سرور به شما لطمه ای وارد نشود. همچنین در خصوص مجوز های دسترسی هر هاست به فایل های موجود در سرور می توانید به دامنه همان هاست طوری محدود شود که تنها خودش را آسیب بزند و مابقی سایت ها و فایل های روی سرور تحت تاثیر ویروس های هاست دیگر نشوند.
 
مزایای دیگر داشتن آی پی اختصاصی
داشتن IP اختصاصی مزایای دیگری هم دارند که کمابیش مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بعنوان مثال اسکریپت ها و نرم افزار هایی وجود دارند که فقط با آی پی اختصاصی کار می کنند. در این شرایط شما اگر از هاست اشتراکی استفاده می کردید مجبور خواهید بود IP اختصاصی تهیه کنید و از سرور اشتراکی جدا شوید.
 
فقط از منابع اختصاصی استفاده کنید
در سرور های اشتراکی مشکلات بسیاری وجود دارد که مهاجرت به سرور اختصاصی و هاست جداگانه داشتن بسیار ساده تر است. اگر شما در IP اشتراکی داشته باشید و متوجه شوید که سرویس ایمیل و پست الکترونیک شما متوقف شده و از کار افتاده است. ابتدا فقط باید متعجب شوید و به دنبال این بگردید که این وقفه را سایت شما ایجاد کرده است یا سایت دیگری که با سرور شما مشترک است دچار اختلال شده و در حال ارسال اسپم بوده است. اگر شما از ابتدا IP اختصاصی داشته اید و این مشکل متوجه شما شده است اطمینان دارید که وب سایت شما دچار اختلال شده است و می توانید به راحتی بگردید و آن را پیدا کنید و به سرعت برای رفع مشکل بوجود آمده اقدام کنید و آن را حل نمائید.
 
شما میتوانید از سرور های با آی پی اشتراکی استفاده کنید اگر هزینه داشتن هاست اختصاصی برای شما گران باشد، اما این را در نظر داشته باشید که هر لحظه ممکن است با مشکلات متعددی روبرو شوید. البته همه این ها به این بستگی دارد که صاحبان سرور شما و شرکت هاستینگ و میزبان تا چه حد توانسته باشند تنظیمات مناسبی را برای سرور در نظر گرفته باشند و از این حملات و مشکلات کاسته باشند.

خانه --> اخبار و مقالات --> محاسن IP اختصاصی و تاثیر در رتبه و رنکینگ سئو سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران