محتوای تکراری چیست؟ ایا برای سئو مضر است؟

 

طراحی سایت ارزان

محتوای تکراری چیست ؟
در ابتدا بیایید منظورمان از ” محتوای تکراری ” را روشن کنیم. در یک تعریف ساده، محتوای تکراری به این معناست که محتوای وب سایت شما، منحصر به فرد نیست. ممکن است محتوایی باشد که در بخش دیگری از وب سایت خودتان از آن استفاده کرده اید، ممکن است محتوایی باشد که شما از وب سایت دیگری گرفته و در سایت خود منتشر کرده اید و یا برعکس، سایت دیگری محتوای سایت شما را منتشر کرده است!

چه زمانی محتوای تکراری مخرب است ؟ 
یکی از ساده ترین راه های تشخیص این که آیا محتوای تکراری به سایت شما صدمه میزند یا خیر، این است که از خود بپرسید چرا این محتوا را کپی می کنید؟ اگر دلیل شما نیاز های شخصی است و نفعی برای بازدیدکنندگان سایت ندارد (به عنوان مثال نیاز به دیده شدن بیشتر، نیاز به بالابردن سایت در موتورهای جستجو و یا دستکاری نتایج جستجو )، نباید این کار را انجام دهید.
گوگل در مقاله خود درباره ” محتوای تکراری “به طور مشخص می گوید:
“وجود محتوای تکراری در یک سایت، زمنیه ای برای اقدام علیه آن سایت نیست مگر اینکه تشخیص داده شود هدف از این تکرار، فریب و دستکاری نتایج موتور جستجو است”
اگر گوگل احساس کند که شما تلاش می کنید نتایج جستجو را دستکاری کنید، علیه سایت شما اقدام می کند و تا حذف کامل وب سایت شما از نتایج جستجو پیش می رود. این عمل اغلب به نام ” لیست سیاه ” blacklisting شناخته می شود و می تواند تمام اقداماتی را که جهت بهینه سازی موتورهای جستجو SEO در سایت انجام داده اید، خنثی کند. محتوای تکراری اساسا به عنوان اسپمspam (هرزنامه ) در نظر گرفته می شود و این اسپم ها دلیلی برای حذف وب سایت شما هستند.
حتی اگر قصدی برای دستکاری نتایج جستجو  نداشته باشید، باز هم محتوای تکراری می تواند مضر باشد و باعث کاهش کارآیی وب سایت شما شود.ارائه دهندگان موتورهای جستجو می خواهند به  کاربران خود دسته بندی های متنوعی از نتایج را ارائه دهند، نه ده یا صد صفحه با محتوای دقیقا یکسان! برای مقابله با این مسئله، بسیاری از موتورهای جستجو چیزی شبیه به متن زیر در نتایج جستجو می نویسند:
“به منظور نشان دادن نتایج مناسب، نتایجی که بسیار شبیه هم هستند حذف شده اند”
این نتایج اضافی به صورت یک پیوند فرعی نشان داده می شوند که تعداد کمی از کاربران، روی آن کلیک می کنند. این مسئله به این معنا است که محتوای شما از بینندگان پنهان می شود و امتیازی که امیدوار بودید با این روش به دست آورید، از بین می رود.
اگر یک مقاله بنویسد و آن را در یک وب سایت قرار دهید و سپس ماه بعد تصمیم بگیرید که آن را در یک سایت دیگر قرار دهید، سایت دوم ممکن است در جستجو به عنوان نتیجه فرعی نشان داده شود.
در یک توضیح دقیق تر، این مجازات  نیست بلکه تنها قدردانی گوگل از سایتی است که برای اولین بار یک مقاله یا محتوا را منتشر می کند، گوگل این سایت را به عنوان مالک محتوا در نظر می گیرد. اگر کسی جستجویی انجام میدهد، تمایل یا نیازی ندارد که یک مطلب را دوبار بخواند. فرستادن او به سایت اصلی کافی است و به این صورت سایت های دیگر، پنهان می شوند!

چه زمانی استفاده ازمحتوای تکراری مجاز است؟
شایع ترین نوع محتوای تکراری ناشی از پیوند های اضافی (لینک ها) در یک وب سایت است. به عنوان مثال سه لینک زیر دقیقا به یک صفحه مشخص از یک سایت درباره موضوع طراحی سایت اشاره دارند.
http://webdesign.about.com
http://webdesign.about.com/
http://webdesign.about.com/index.htm

موتورجستجو می تواند هر سه آدرس را به صورت جداگانه فهرست کند و در نتیجه سه صفحه با محتوای تکراری در فهرست خود داشته باشد، اما از دیدگاه موتور جستجو این یک صفحه با سه راه دسترسی است! بنابراین اغلب موتورهای جستجو این نوع تکرار را تصادفی در نظر می گیرند و بهترین آدرس را به عنوان نتیجه جستجو نشان می دهند.
شکل دیگر محتوای تکراری هنگامی است که شما طرح زیربنایی و یا یک نسخه خاص از سایت خود ایجاد می کنید. به عنوان مثال از وب سایت اصلی خود، یک نسخه مناسب موبایل طراحی می کنید. این نوع محتوای تکراری، یک هدف مشخص برای بازدید کننده را دنبال می کند درنتیجه هیچ مشکل و مجازاتی در موتورهای جستجو به دنبال نخواهد داشت. این صفحات ممکن است در بخش ” نتایج فرعی” نمایش داده شوند، اما اگر یک کاربر در جستجوی خود کلمه موبایل را اضافه کند، این صفحات به جای صفحه استاندارد نشان داده خواهد شد. این یکی از دلایلی است که طراحی وب پاسخگو و داشتن یک وب سایت پویا که طیف وسیعی از دستگاه ها و سایزهای مختلف صفحه نمایش را پوشش میدهد، به عنوان بهترین گزینه پذیرفته شده است.

 

چه اقداماتی درباره محتوای تکراری قابل انجام است؟
اولین کاری که باید انجام داد، اجتناب از ایجاد محتوای تکراری است. اما هنگامی که محتوای شما تکراری است، برای کاهش آسیب های آن اقدامات زیر کاربرد دارد :

از روش انتقال اتوماتیک  استفاده کنید: انتقال اتوماتیک به موتور جستجو می گوید که صفحه به طور دائم منتقل شده است، بنابراین لینک های قدیمی را از فهرست خود حذف می کند و آن را با لینک جدید جایگزین می کند.

  1. رای دسترسی به یک سایت، هر بار از یک لینک ثابت در فهرست آدرس ها استفاده کنید: در بالا دیدیم که سه آدرس برای رسیدن به یک وب سایت وجود داشت، اما برای کمک به موتور جستجو، شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید و همیشه از آن استفاده کنید. این روش برای تمامی صفحاتی که از index.html یا فایل های مشابه استفاده می کنند، موثر است. به عنوان مثال اگر از بین سه آدرس بالا شما به طور دائم از http://webdesign.about.com/ استفاده کنید، موتور جستجو این آدرس را انتخاب کرده و در نتایج جستجوی خود تنها به آن اشاره می کند.
  2. از تکرار بیش از حد اجتناب کنید: اگر صفحاتی دارید که یک سلسله بیانات تکراری و یا مطالب دارای کپی رایت دارند، بهتر است آنها را به صفحات جداگانه منتقل کنید و از صفحه اصلی خود به آنها لینک دهید.
  3. صفحات دارای مطالب مشابه را بسط دهید: اگر صفحاتی با اطلاعات بسیار مشابه دارید، مانند یک سایت مسافرتی با اطلاعات محدود در مورد چندین شهر، باید اطلاعات منحصر به فردی به هر صفحه خود اضافه کنید تا از حالت تکرار خارج شود. اگر نمی توانید، این صفحات را با هم ترکیب کنید و محتوای آنها را در یک صفحه قرار دهید.
  4. محتوای منحصر به فرد تولید کنید: اگر شما یک سایت وابسته  را اداره می کنید، بسیار وسوسه انگیز است که جزئیات محصولات را به سادگی از سایت اصلی  کپی کنید. اما این مطالب برای موتورهای جستجو کاملا بی ارزش است و آنها  کاربران را به جای سایت شما به سمت سایت اصلی هدایت می کنند! در مقابل با تولید محتوای منحصر به فرد درباره محصولات، سایت شما رتبه بهتری در موتورهای جستجو پیدا می کند.
  5. از کد rel = canonical استفاده کنید: این یک لینک ارتباطی است که گوگل ( و شاید دیگر موتورهای جستجو) برای تعریف نسخه ترجیحی محتوا استفاده می کنند. با  این روش می توانید صفحه خود را به عنوان صفحه اصلی برای گوگل مشخص کنید. در این صورت هر تکراری از محتوای شما در سایت های دیگر در نتایج جستجو به عنوان لینک فرعی شناخته شده و پنهان می شود.
خانه --> اخبار و مقالات --> محتوای تکراری چیست؟ ایا برای سئو مضر است؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران