مراحل طراحی یک وب سایت

طراحی سایت تهران
همون طور که میدونی هر کاری یک سری مراحل انجام داره یعنی یکسری کارها رو باید پله به پله انجام بدی تا به نتیجه برسی. مثلا اول نمیتونی بری سراغ کد نویسی سرورساید بری باید اول کار قالب رو انجام بدی. حالا بریم سراغ پله هایی که یکی یکی باید اونها رو انجام بدی.
 
مرحله اول : طرح دستی
 
خوب این مرحله از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخورداره چرا که مشخص میکنه چیدمان سایتت باید چه شکلی باشه. مثلا menu کجا قرار بگیره . لیست اخبار یا مطالب یا محصولات و … و نهایتا چیدمان سایت رو میتونی مشخص کنی . خوب ۲ راه برای اسکچ دستی هست.
اینکه همونجا زمان عقد قراردادت یک کاغذ برداری و اسکچ رو بکشی و همونجا به نتیجه برسی. خوب این یک مقدار کلاس کارت رو ممکنه پایین بیاره چون یا وقت زیادی رو ازت میگیره یا اینکه طرح نهایی خیلی جذاب و زیبا نخواهد شد.
 
راه دوم اینه که با یکی از نرم افزار ها مثل Photoshop یا وب سایت هایی مثل wireframe یا … زمانی که فرصت داری بشینی و مثلا ۲۰ تا ۳۰ طرح بزنی و کارفرما رو مجاب کنی که یکی از اونها رو انتخاب کنه.این مرحله واقعا مهمه و لطفا اگر میخوای مشکلی واست پیش نیاد حتما این مرحله رو انجام بده.
 
مرحله دوم :طرح گرافیکی
 
خوب نیازه که اون طرح دستی خودتو تبدیل کنی به قالب گرافیکی با یکی از نرم افزار های Photoshop یا fireworks لازمه توی این طرح خودت خیلی حساس باشی و رنگ ها و المان رو با حس گرافیکی خوبی در کنار هم بچینی چون این طرح اولین برخورد کارفرما با وب سایتش خواهد بود. لازمه خیلی جذاب و زیبا باشه.
 
بهت پیشنهاد میکنم توی این کار یا خیلی تمرین کنی یا اینکه حتما با یه گرافیست خوب همکاری کنی که طرح گرافیکی وب سایت خوب از آب در بیاد.مهمه که همه ابعاد و … دقیق بشه. در انتهای این بخش یعنی بعد از نهایی شدن طرح گرافیکی صفحه اصلی سایت لازمه با کارفرما جلسه بذاری و این قالب رو بهش نشون بدی تا اینکه اگر هم ویرایشی داره انجام بدی و نهایتا از کارفرما امضا بگیری که فایل نهایی کاملا این شکلی خواهد شد.
مرحله بعدی که در واقع زیر مجموعه همین مرحله هست اینه که برای بخش های اصلی دیگه هم فایل گرافیکی تهیه کنی حالا بعضی از دوستان اون فایل رو به مشتری نشون میدن و بعضی ها برای راحتی کار خودشون psd رو میزنن.البته توی این مرحله لازمه که خیلی طرح ببینید
 
مرحله سوم : شروع کد نویسی قالب
 
توی این مرحله وظیفه شما به عنوان یک طراح سایت اینه که با استفاده از Html، Css، JavaScript و Jquery به طور کامل قالب سایت رو بر اساس طرح گرافیکی تائید شده کارفرما پیاده کنی و هیچ تفاوتی با طرح گرافیکی از لحاظ ابعاد و رنگ و افکت و … نداشته باشه.
 
باز هم میتونی توی این مرحله قالب رو به کارفرما نشون بدی یا اینکه کارت رو ادامه بدی اما حتما بعد از پیاده سازی کامل قالب جلسه ای با کارفرما بذار و تائیدیه قالب سایت رو ازش بگیر.
لازمه توی این مرحله اصول سئو قالب یا همون مواردی که توی فایل رازهای طلایی بهینه سازی سایت در بخش on site یا بهینه سازی قالب مواردی رو گفتم که باید اونها رو رعایت کنی.
خوب از لحاظ کاری هم بهتره که توی این بخش خیلی ماهر باشید و وب سایتی کاملا استاندارد و زیبا با استفاده از آخرین تکنولوژی ها ایجاد کنید تا نمونه کارهای خوبی داشته باشید و بعد از گذشت یه مدت خود این کارهای خوب و زیبا برای شما جذب مشتری بکنه و کمتر نیاز باشه برای گرفتن کار جدید هزینه های تبلیغات و … بدید . به نظر من هر کار خوب میتونه واسه شما حکم یک بازاریاب خوب رو داشته باشه .
 
مرحله چهارم :برنامه نویسی سرور ساید
 
پیاده سازی بخش سرور ساید سایت هست که باید با یکی از زبانهای سرور ساید مثل php , Asp یا … انجام بشه این مرحله هم درسته که توسط کاربر قابل دیدن نیست و فقط صحت عملکرد اون هست که برای کاربران مهمه اما اصل کار شماست و حتما باید توی این مرحله کار رو خیلی دقیق و بدون نقص انجام بدی و همه جوانب کار رو در نظر بگیری.
توی این بخش لازمه واقعا مهارت داشته باشی و کاملا به روز باشید و کارتون حرفه ای باشه . مثلا حتما برنامه نویسی رو با مدل MVC و ترجیحا یک فریم ورک مناسب کاملا حرفه ای یاد بگیر چرا که سهولت کار و امنیت وب سایت و… به همین بخش بستگی داره .
 
البته میتونید توی این مرحله از سیستم های مدیریت محتوا رایگان مثل وردپرس و جوملا و … استفاده کنید تا کار سریعتر پیش بره البته حتما به این نکته توجه داشته باشید که اصولا نمیتونه خیلی گرون باشه مگر در شرایط خاص و مزایا و معایب خودش رو داره .
 
مرحله پنجم :کنترل کیفیت
 
یکی از مهمترین مرحله های طراحی سایت همین مرحله کنترل کیفیت هست که باید خودت رو در جای کارفرما و مشتری قرار بدی و همه بخش های سایت رو تست کن و اگر ایراد یا باگی توی کارت وجود داره خودت اونو پیدا کنی . این مرحله خیلی خیلی در نظر کارفرما نسبت به شما تاثیر داره. حتما انجامش بده و حتی از تعدادی از دوستات هم بخواه که این کار رو انجام بدن و مراحل کار رو به عنوان یک مشتری و user تست کنن.
 
خوب در پایان بدون سختی زیاد شما یک وب سایت ایجاد کردی که توی این پروسه نه خودت خیلی اذیت شدی و نه کارفرما.می خوام بهت تضمین بدم که هر راهی به جز این مسیر هم برای خودش به عنوان طراح سایت هم برای کارفرما این مسیر خیلی اذیت کننده و مخرب خواهد شد.

خانه --> اخبار و مقالات --> مراحل طراحی یک وب سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران