مزایای استفاده از نقشه حرارتی در سایت


 
در این مقاله به برخی از کاربرد ها و مزایای استفاده از نقشه حرارتی برای تحلیل وبسایت  در هنگام طراحی سایت میپردازیم:
 
با کمک نقشه حرارتی در جلسات کاری احساس بهتری داریم!
 
با نقشه حرارتی heatmap میتونید توی یه زمان خیلی کم به عنوان یه ابزار آمارگیری قوی و گرافیکی خودتون رو برای ارائه در جلسه آماده کنید و توی کسب و کارتون به موفقیت بیشتر برسید .
 
فیدبک feedback سریع از عملکرد و تغییرات
فرض کنیم ما یه کمپین تبلیغاتی تو سایت گذاشتیم و خیلی عجله داریم که نتایج و بازخوردهای مخاطب و مشتری هارو بدونیم .تا همین چند سال پیش باید ماهها صبر میکردیم و زمان مفیدمون رو ازدست میدادیم تا با سیستمهای آماری قدیمی کمپین های تبلیغاتی بازخورد میگرفتیم و متوجه میشدیم ایده جدید ما برای کسب و کار و بازاریابی برای افزایش فروش محصول یا خدمات ما مفید بوده یا نه .این روزا به کمک ابزارآمارگیری مثل نقشه حرارتی heatmap میتونیم خیلی سریع بفهمیم که به هدفمون نزدیک شدیم یا دورتر و چه اقدامات و تغییراتی لازمه انجام بشه. این فیدبک سریع برای سایتهایی که به طور منظم آپدیت میشن مثل فروشگاههای آنلاین و سایت های خبری بیشتر اهمیت داره .
 
کدوم محتوا ، کدوم قسمت سایت؟
چه محتوایی بیشتر جلب توجه کرده و برای مخاطب جذاب بوده؟ چه قسمتی از سایت بیشتر توی چشم هست ؟ مشتری یا بازدید کننده توی سایت ما به کجاها بیشتر سر میزنه ؟
 
وقتی ما از یه نقشه حرارتی استفاده میکینم میتونیم سریع و راحت تشخیص بدیم روی کدوم لینک یا محتوای سایت ما بیشتر کلیک شده و با توجه به همبستگی زیادی که بین حرکت چشم و حرکت ماووس وجود داره با نقشه حرارتی heatmap میتونیم بفهمیم چشم مخاطب ( توجه مخاطب ) تو کدوم قسمتهای صفحه ما در حال گردش هست و این نوع آنالیزخصوصا برای سایتهایی که تعداد عکس خیلی زیاد یا محتواهای متنی طولانی دارند میتونه مفید باشه .
 
میزبانی خوب در میهمانی سایت ما
فرض کنید تو تعطیلات آخرهفته قصدداریم یه مهمونی بگیریم و برای میهمانهامون کلی تدارک دیدیم برای غذا ، نوشیدنی و دسر و … ولی اگر هیچ شناختی از سلیقه اونا نداشته باشیم دائما استرس داریم که نکنه از پذیرایی و میزبانی ما ناراضی باشن و وقتی هم که مهمونی برگزار میشه با دیدن ظرف غذاهایی که دست نخورده برگشته و راهی سطل زباله میشه تا چندروز افسرده میشیم ! اما اگر قبل از مهمونی از سلیقه میهمانهامون خبر داشتیم یا حداقل یه اطلاعات اولیه در مورد اونها داشتیم این همه هزینه ، وقت و انرژی بیخود صرف نمیکردیم و در نهایت هم با نارضایتی مهمون ها مواجه نمیشدیم و میتونستیم انتخابهای بهتری داشته باشم و نتیجه بگیریم . حالا این روزها تو تجارت هوشمند و طراحی سایت هم همچین حالتی هست. یعنی اگر ما بتونیم سلیقه مخاطب و بازدید کننده رو بشناسیم میتونیم یه محیط مناسب و دوست داشتنی براش فراهم کنیم که لحظات شیرینی رو موقع حضورش تو سایت ما داشته باشه و در نهایت بتونیم نرخ conversion یا نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری یا مشترک رو برای سایتمون بالا ببریم.
 
بررسی ارتباط و تعامل بازدید کننده با سایت ما درمقایسه با تعداد کلیک
با داشتن یه نقشه حرارتی heatmap به عنوان یه ابزار آمارگیری گرافیکی از وضعیت سایت خودمون علاوه بر تعداد کلیک و آمار بازدید کنندگان میتونیم در مورد ارتباط و تعامل مشتریان و مخاطبین اطلاعات دقیقی داشته باشیم. مثلا بدونیم کدوم لینک ها یا محصولات طرفدار بیشتری داشته ؟ چه عواملی باعث سرگردونی و گیجی بازدید کننده و در نهایت گردش بی نتیجه مخاطب تو سایت ما شده ؟ آیا اطلاعاتی داریم که تو سایت ما گمشده ولی از دید خودمون مورد مهمی هست و حتما نیاز داریم به چشم مخاطب بیاد و بهش توجه کنه؟ اطلاعات مهم سایت مون رو موقع طراحی سایت بهتر هست تو کدوم نقطه ها قرار بدیم؟ ( مثلا یه مطالعه نشون داده نحوه توجه به مطالب تو صفحات اول گوگل به صورت F شکل هست و یا قسمت بالای سمت راست میتونه % ۱۰۰ توسط بازدید کننده ها دیده بشه) . حتی میتونیم درصد افرادی که در صفحه ما از scroll کردن استفاده میکنند و بدونیم و این خودش یه نشونه ای از جذاب بودن مطلب برای مخاطبه و اگر مطلب مورد علاقه بازدید کننده نباشه مطمئنا scroll down نمیکنه و مطلب رو همون با دیدن عنوان رها میکنه .

خانه --> اخبار و مقالات --> مزایای استفاده از نقشه حرارتی در سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران