مزایا و معایب آیکون ها در طراحی سایت

شرکت طراحی سایت

 

در پیام های دریافتی ایمیلتان، یا در فیسبوک، یا هر گوشه ای از دنیای وب که سرک بکشید، میتوانید آیکون ها را ببینید که گاهی در کنار متن و گاهی هم به جای متن میاند.
اما اگه یادتان باشد در اصل آیکون خیلی قبل از ظهور وب و طراحی تجربه کاربری استفاده میشد. و چه در وب و چه قبل از ان، هدف از استفاده از آیکون همیشه این بوده که پیام را با زبان تصاویری که برای همه قابل فهمه برسانیم.

برای اینکه به این هدف برسیم، دو تا چیز لازم هست:

  1. تصویر آیکون برای بیشتر مردم قابل درک باشد
  2. همه مردم از اون تصویر یک معنای واحد برداشت کنند

در دنیای دیجیتال، آیکون ها با یک سری مسائل چالشی مهم روبرو هستند. یکی این است که ممکنه دائمی استفاده نشوند.
پس اجازه بدید یک نگاه دقیق تر به این مسئله بندازیم و ببینیم چطور میشود در این حوزه کار کرد.

 

درک جهانی و عدم درک در جهان
یکی از مشکلات، وسعت استفاده از یه آیکون هست. شاید لازم باشد به نوعی استانداردسازی بشود مثلا از طرف یک مقام دولتی استفاده از یه آیکون اجباری بشود.
مسئله این است که مردم همیشه یه برداشت مشترک از آیکون ها ندارند. تفاوت های فرهنگی و حتی شخصی را برداشت ما از معنی یه آیکون اثر میگذارند و بعضی وقتا این برداشت های متفاوت مشکل ساز میشود.
اگه یک آیکونی برای مردم تازگی داشته باشد، بر اساس تجربه های قبلیشان و نشانه های موضوعی که آیکون در استفاده شده، تفسیرش می کنند.
این هم میتواند به نفع طراح آیکون باشد هم به ضرر.

 

محدودیت های فرهنگی
اگه نمادی رو برای کل جهان طراحی می کنید، بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که ممکنه همون مشکلی که برای ترجمه زبان های مختلف پیش میاد برای ترجمه نمادها هم پیش بیاد. یه آیکون میتونه برای فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی داشته باشه و همون حس گیج کنندگی و سردرگمی رو داشته باشه که همیشه میگیم برای کاربرپسند بودن سایتون، تو طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری باید ازش دوری کنید.

 

بکارگیری
آیکون هم مثل بقیه راههای ارتباطی، در یک حالت دائمی تغییر معنا قرار داد و از این نظر دینامیک هست، یعنی با نحوه استفاده ما تحث تأثیر قرار میگیرد.
باید همینطور که یک آیکون، معانی جدیدی به خودش میگیرد، ورژن های قبلیش کاملا از اذهان پاک بشود تا یه زبان تصویری استاندارد بتواند بوجود بیاید.
در سایتتان اگه دیدید که کاربرها با کاربرد یک آیکون خوب آشنا شدند و ازش استفاده می کنند، پس یعنی ان آیکون راه ارتباطی خوبی هست. خب همچنان ازش استفاده کنید.

 

از مدها دوری کنید
از اسمش مشخص هست، مد، یعنی فقط در همین دوره مد شده و قرار نیست دائمی باشد. اگه بخواهید برای بخش های دوره ای و کوتاه مدت سایتتان ازش استفاده کنید اتفاقا خیلی جالب میشود، اما برای برنامه هایی که قرار است عمر طولانی داشته باشن بهتر است به همون تصاویر کلاسیک بچسبید.

 

آیکون مسئولانه
درباره آیکون های سایتتان دقیق و هدفمند باشید و اگه به نظرتون نیاز هست، با نوشتن چند کلمه توضیح بدهید، و از آیکون هایی استفاده کنید که تا حد امکان مشمولیت داشته باشند. در کنار همه اینها، از یک زمینه هماهنگ با آیکون ها استفاده کنید که معنیشونو تقویت کنید.
یادتان باشد که آیکونی خوب و مناسب محسوب میشود که اکثریت مردم متوجه منظورش بشوند و پیامش ملموس و همیشگی باشد. اگه این نکته را همیشه رعایت کنید، محاله اشتباه کنید.

خانه --> اخبار و مقالات --> مزایا و معایب آیکون ها در طراحی سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران