مزایا و معایب زیر دامنه و زیر شاخه-بخش۱


 
در بحث طراحی سایت زیر دامنه ها و زیر شاخه ها جزئی از ساختار سایت هستند که در تعیین رتبه سایت در گوگل نقش بازی می کنند. تفاوت آنکه صفحه ای در زیر شاخه ای قرار داشته باشد و یا در زیر دامنه سایت قرار داشته باشد همواره زیاد نیست. اما در مواردی بین این دو از نظر سئو تفاوت وجود خواهد داشت.
 
تفاوت میان زیر شاخه و زیر دامنه
قبل از آنکه به بررسی منافع و مضرات زیر شاخه و زیر دامنه در سئو سایت بپردازیم بهتر است که تفاوت آنها را مشخص کنیم.

زیر دامنه یک سایت چیزی شبیه به آدرس زیر است :

subdomain.domain.com

همانطور که از مثال بالا کاملاً مشخص است زیر دامنه قبل از نام دامنه اصلی در آدرس درج می شود. به این ترتیب گوگل و کاربران به این نتیجه خواهند رسید که محتوای زیر دامنه از محتوای اصلی سایت شما کاملاً مجزا است. در سایت های تجاری اصولاً بلاگ سایت را در یک زیر دامنه طراحی می کنند تا از بقیه سایت مجزا شود. سایت هایی که دارای فروم هستند نیز آدرس فروم خود را در یک زیر دامنه قرار می دهند تا از بقیه سایت مجزا باشد.
 
اما زیر شاخه ها برخلاف زیر دامنه بعد از آدرس سایت درج می شوند. به مثال زیر نگاه کنید:

domain.com/subdirectory

تفاوت زیر دامنه و زیر شاخه به ساختار آنها محدود نمی شود. تفاوت اصلی آنها در نوع محتوایی است که درون آنها قرار داده می شود. یک قانون مشخص برای آنکه چه زمانی از زیر دامنه و چه زمانی از زیر شاخه استفاده کنید وجود ندارد. اما بطور کلی اگر محتوای شما برای یک سایت مستقل مناسب تر است، شما باید از زیر دامنه ها استفاده کنید. اگر محتوای شما تفاوت چندانی با محتوای اصلی سایت شما ندارد، شما میتوانید از زیر شاخه ها استفاده کنید. برای مثال: اگر یک سایت درباره طراحی سایت دارید. می توانید زیر شاخه هایی در ارتباط با آموزش، ابزارهای رایگان، کارهای هنری و غیره داشته باشید. اما مکان فروش تمپلیت و طراحی ها را در یک زیر دامنه باید قرار دهید.
 
مزایای سئو زیر دامنه ها
بسیار سخت است که بگوییم به کارگیری زیر دامنه برای سئو مفیدی است یا مضر زیرا عوامل تعیین کننده دیگری نیز در این بین تاثیر گذار هستند. اما یکی از مزایای قطعی زیر دامنه برای سئو زمانی است که شما برای یک کلمه کلیدی چند صفحه داشته باشید.
 
گوگل برای نمایش صفحات سایت ها در یک کلمه کلیدی، برای دامنه ها محدودیت قائل می شود. البته موارد استثناء هم وجود دارد. اما بطور کلی اگر شما از زیر دامنه استفاده کنید، این محدودیت شامل شما نمی شود. برای مثال اگر شما از زیر شاخه ها در سایت خود استفاده کنید و ۱۰ صفحه درباره یک موضوع داشته باشید گوگل در بهترین حالت دو یا سه عدد از آنها را به مخاطبانش نشان خواهد داد. اما اگر شما از ۵ زیر دامنه استفاده کنید شما برای هر زیر دامنه شانس ۲ تا ۳ بار نمایش در صفحه نتایج گوگل را دارید که به معنای حداقل نمایش ۱۰ لینک در گوگل است. به خاطر داشته باشید این به آن معنا نیست که با افزایش تعداد زیر دامنه بطور قطع گوگل سایت شما را به دفعات بیشتری در صفحه نتایج جستجو نمایش می دهد. این موضوع اصلاً یک موضوع قطعی و گارانتی شده نیست.
 
ارزش زیر دامنه ای که کلمات کلیدی در آدرس آن به کار رفته از زیر شاخه ای که کلمه کلیدی در نام آن به کار رفته بیشتر است. بنابراین اگر در دامنه اصلی خود از کلمه کلیدی خاصی استفاده نکرده اید که امکان تولید محتوای با کیفیت برای آن را دارید می توانید از یک زیر دامنه کمک بگیرید.
 
معایب زیر دامنه برای سئو سایت
مزایای زیر دامنه برای سئو کاملاً محسوس و قابل لمس است، هرچند که زیر دامنه می تواند معایبی هم برای سئو سایت داشته باشد. زیر دامنه را سخت تر می توان راه اندازی و مدیریت کرد.
 
زیر دامنه همواره معیارهای دامنه اصلی را به ارث نمی برد. مثلاً پیچ رنک دامنه اصلی می تواند ۵ و برای دامنه فرعی می تواند صفر باشد. این موضوع به تنهایی برای آنکه شما از ایجاد زیر دامنه منصرف شوید کافیست. به کارگیری زیر دامنه به معنی آن است که شما باید آن را از ابتدا سئو کنید.
 
در مقاله بعد به موضوع زیرشاخه ها و مزایا و معایب انها میپردازیم.

خانه --> اخبار و مقالات --> مزایا و معایب زیر دامنه و زیر شاخه-بخش۱

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران