مزایا و معایب طراحی سایت تک صفحه ای

 
تو این مقاله با هم مزایا و معایب سایت های تک صفحه ای را مرور می کنیم تا بتونید بهترین انتخاب را در مورد استفاده یا عدم استفاده از سایت تک صفحه ای داشته باشید.
 

مزایا:

مشتری های خیلی از شرکت ها عاشق سایت های تک صفحه ای هستند، چون خوش استیل و یکپارچه اند. تو این سایتها، وقتی اسکرول بار رو پایین بکشید هر صفحه خیلی آروم وارد صفحه بعد میشود، برای همین میتوانید داستان شرکتتان را به همون ترتیبی که دوست دارید روایت کنید. طراحی این سایت ها میتواند تصور و خیال خواننده را با خودش درگیر کند.
 
-جریان اطلاعات
با طراحی تک صفحه، حتی یه مطلب مهم هم از چشم مشتری جا نمی ماند. وقتی کل سایت به جای صفحه های مختلف فقط روی یه صفحه ارائه میشود، نمیشود مطالب طولانی روی صفحه نوشت، در عوض مشتری هم اینطوری خسته نمیشود و همینطور که صفحه را به سمت پایین میکشد یه نگاه مختصر هم به هر بخش میندازه. این مزیت به ما کمک می کند که بتونیم کاربر را تو هر بخش راهنمایی کنیم و با جریان طبیعی سایت به یه سفر آموزشی ببریمش.
 
-تعریف کردن داستان
برای برندهایی که دوست دارن داستانشان را برای مشتری ها تعریف کنند، سایت های تک صفحه ای انتخاب خوبی اند. کل سایت مثل یه صفحه نخست میماند که مستحکم و زیبا طراحی شده. به خصوص وقتی هر بخش متناسب و مرتبط با بخش بعدی باشد میتاند یه تجربه تأثیرگذار در کاربر بوجود بیاورد. از طرفی، اثر این جریان حرکت از یه صفحه به صفحه بعد، مثل همون اثریِ که تصاویر متحرک روی آدم میگذارد، یعنی بیننده را کاملا با خودشون درگیر می کنند.
 
-تبدیل، تبدیل، تبدیل
بررسی هایی که شده نشان میدهد نرخ تبدیل مشتری سایت های تک صفحه ای ۲۱% بیشتر از سایت های چند صفحه ای هست. چون تو سایت های چند صفحه ای، هر بار که کاربر یه صفحه جدید باز می کند باید صبر کنه تا بارگذاری بشود. علاوه بر اینکه تجربه کاربری خوب، کاربر تقریبا همه مطالب رو میخواند و احتمال اینکه به یکی از مشتری های شما تبدیل بشود بیشتر است. پس میتونید با دقت ترتیب قرار گیری اطلاعات رو مشخص کنید و کاربرانتون رو مستقیم به مرحله ای هدایت کنید که باید اون کاری که شما میخواهید رو انجام بدهند.
 
-کاربر پسند، حتی در موبایل
سایت های تک صفحه ای تجربه جذاب تر و کاربر پسندتری رو به کاربران موبایل ارائه می کنن، چون دیگه لازم نیست روی گزینه های کوچیک فهرست کلیک کنند و فقط کافیه صفحه رو به طرف پایین بکشند. اگه اخیرا به فیسبوک، اینتسگرام یا توئیتر سر زده باشید، حتما دیدید اون ها هم این سیستم صفحه های اسکرولی رو پیاده کردند.
 

طراحی وب سایت
 
معایب

 
-وبلاگ نویس ها معمولا طرفدار سایت های تک صفحه ای هستند پس با عرض معذرت این قسمت اصلا به دردشون نمیخورد. اگه وبلاگ نویس هستید بهتره این قسمت را نخونید، اما برای برند هایی که وبلاگ سایتشون مرکز توجه قرار دارد، میتونه راهنمایی خوبی باشد که بتونند بهتر برای اسکرولی کردن صفحه وبلاگشون تصمیم بگیرند.
-دم توجه به اشتراک گذاری
برای بازاریابی تو هر پلتفرمی، باید به اشتراک گذاری، پیوند کردن، دسترسی راحت به اطلاعات و به خصوص شبکه های اجتماعی دقت بشود. اما متاسفانه رو سایت های تک صفحه ای لینک دهی مشکله و اشتراک گذاری محدوده.
 
-سئو و تحلیل ها
مشکل اصلی سایت های تک صفحه ای اینه که بهینه سازی کلیدواژه به شدت محدود شده چون روی هر صفحه فقط برای یک کلمه میتونید بهینه سازی انجام بدید و اینجا ما کلی اطلاعات مختلف با موضوعات متفاوت رو داریم روی یه صفحه پوشش میدیم که این خودش یه مانع بزرگ سر راه بهینه سازی سایت محسوب میشود.
 
-سرعت پایین بارگذاری
همگی تجربه باز کردن سایت هایی که بارگذاریشون اونقدر طول میکشد که هیچ وقت کامل لود نمیشوند را داشتیم. وقتی تعداد تصاویر و مطالب روی هر صفحه زیاد میشود این مشکل پیش میاد. به خصوص با مشکل سرعت اینترنتی که میدونیم تو کشور ما وجود دارد. سرعت بارگذاری صفحه ها رو سئوی سایت اثرگذار هستند. بعضی سایت ها تو این فاصله که طول میکشد تا صفحه بارگذاری بشه، از تصاویر متحرک جذاب استفاده می کنن تا بیننده خسته نشود.
سایت های تک صفحه ای فقط برای سایت های شخصی کوچیکی خوبن که میخواهند با طراحیشان خواننده را هدایت کنند.

خانه --> اخبار و مقالات --> مزایا و معایب طراحی سایت تک صفحه ای

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران