مشکلات اسکرول بینهایت

طراحی سایت

اسکرول کردن(پیمایش صفحه)قابلیت کاربردپذیری بسیار خوبی است که حتی بهتر از چند صفحه ای کردن متن یا چند بخش نمودن مطلب می باشد. البته بشرطی که زمان و مکان درست استفاده از ان را بدانید. نوار اسکرول را در جایی که محتواها آشکار می باشند، مخفی سازید. اگر مردم یک نوار اسکرول را ببینند، فرض می کنند که محتواهای اضافه دیگری وجود دارد و زمانی که نتوانند اسکرول کنند، از وب سایت تجربه نامتناسبی را کسب می کنند.
با استاندارد های GUI مطابقت یابید و از نوارهای اسکرول که شبیه نوار اسکرول های واقعی هستند، استفاده کنید و در این زمینه نباید از خلاقیت و هنر طراحی خود بهره ببرید.

اسکرول افقی در صفحات وب سایت را از یاد ببرید و استفاده از آن را در هر جای دیگر در طراحی وب سایت کاهش دهید. تمامی اطلاعات را در بالای صفحه وب سایت نشان دهید. کاربران اغلب بر اساس آن چه که بدون اسکرول می بینند، تصمیم گیری می کنند. به علاوه، آن ها تنها ۲۰ درصد از توجه خود را به قسمت های زیرین وب سایت اختصاص می دهند.

اگر چه اسکرول افقی یکی از ۱۰ اشتباه برتر محاسبه شده در سال ۲۰۰۲ در صنعت طراحی وب سایت و طراحی اپلیکیشن می باشد، اما ما هم چنان این اشتباه بزرگ را در برخی وب سایت ها مشاهده می کنیم، از این رو واجب است تا بار دیگر طراحان و دارندگان وب سایت و یا اپلیکیشن را به این مورد هشدار دهیم.

 

مشکلات رایج

از تست کاربردی بودن طراحی سایت و یا اپلیکیشن دریافتیم که کاربران از اسکرول افقی متنفر می باشند و همیشه زمانی که با این مورد در طراحی سایت ها رو به رو می شوند، شکایت دارند. دو دلیل بر عدم کاربردی بودن اسکرول های افقی وجود دارد:

در طراحی سایت ها، کاربران انتظار دارند تا از اسکرول عمودی استفاده کنند. مانند تمامی عوامل طراحی سایت، بهتر است در این مورد نیز انتظارات کاربران وب سایت را تحقق ببخشیم.
زمانی که اسکرول افقی و عمودی در یک صفحه از وب سایت به اتفاق وجود داشته باشند، کاربران مجبور می باشند به محتوای وب سایت از دو جانب بنگرند که این امر بسیار برای آن ها سخت می باشد. برای آن دسته از کسانی که در بینایی خود اخلال دارند، بسیار دشوار است تا حرکات محتوا را در هر دو جهت تشخیص دهند. در مقایسه، اسکرول یک بعدی می تواند راه ساده ای برای انتقال محتواها به کاربران وب سایت باشد، بدون این که این افراد نیاز داشته باشند تا عملی خاص و یا پیچیده ای را انجام دهند.

در هر شرایطی، تمامی اطلاعات کلیدی باید در قسمت اول صفحه وب سایت نمایان شود، زیرا اسکرول کردن می تواند برای کاربران، مشکلات دستیابی به محتواهای مورد شان را به وجود بیاورد:

دسترسی به محتواهای که نیاز به اسکرول کردن کاربران سایت دارند، می توانند بسیار برای افرادی که مشکلات و اختلالات حرکتی دارند، سخت باشند.
کاربران وب سایت کم سواد نمی توانند به راحتی به موقعیت قبلی خود بازگردند.
کاربران وب سایت سن بالا اغلب برای تشخیص مکان اسکرول و یا نحوه استفاده از آن ها، مشکل دارند.

اسکرول کردن برای کودکان (در وب سایت های که برای این رده سنی طراحی شده است) نیز می تواند کاربرد پایینی داشته باشد، زیرا آن ها شتاب بیشتری از بزرگسالان دارند و بیشتر بر اساس آن چه که می بینند تصمیم گیری می کنند. اسکرول کردن برای نوجوانان به اندازه کودکان مشکل ساز نیست، اما آن ها ترجیح می دهند از طراحی وبسایت هایی استفاده کنند که دارای اسکرول بسیار اندکی می باشند.

خانه --> اخبار و مقالات --> مشکلات اسکرول بینهایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران