معرفی هایپرتکست

 

هایپرتکست
 
هایپر تسکت به معنای محتواهای طولانی است و تنها توسط دو مدل در صفحه نمایش ها قابل تشخیص می باشند: اسکرول کردن و کادرها. طرفداران مدل اسکرولی به عنوان HOLY SCROLLER شناخته می شدند و طرفداران مدل کادری به عنوان SHARKS نام گذاری شدند. در این جا مثال های از اسنادی وجود دارد که در این دو مدل برای نمایش هایپرتسکت ها استفاده می شود.
 
-مدل اسکرول کردن
-مدل نمایشی اسکرولی هایپر تسکت.
-کلمات پر رنگ و برجسته نشان دهنده کلمات حائز اهمیت می باشد.
-کلمات انحنا دار به نوع دیگری از محتواهای مهم فرعی اشاره دارند و کلماتی که زیر آن ها خط کشیده شده است، می توانند شما را با پنجره های دیگری رو بروی سازند.

 

یکی از روش های نمایش هایپر تسکت هاروش اسکرولی باشد که در جایکه اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد مورد استفاده قرار میگیرند که در آن واحد تمامی آن ها نمی توانند به کاربران نمایش داده شوند. کاربر به صورت خطی در این متن ها پیش می رود و از اسکرول برای نمایش بیشتر اطلاعات استفاده می نماید. این جستجویابی تک بعدی می تواند برای درک متن مورد نظر نیز متناسب باشد و برای کاربران سایت ساده است تا مکان کنونی خود را دریابند و بیشتر در وب سایت پیش روند.
 
-مدل کادری
-طراحی هایپر تکست به صورت کادری.
-توجه کنید که خیلی از ویژگی های جستجویابی در بین این کارت ها و یا کادر ها وجود دارد.
-در گوشه سمت راست بالای صفحه وب سایت گزینه ای وجود دارد که نشان دهنده مدت زمانی است که کاربر در وب سایت و این در صفحه حضور دارد.
 
روش دیگر برای نشان دادن تسکت ها در قالب کادر ها و یا کارت ها می باشد که اطلاعات در اندازه و شکل مشخصی قرار دارند و همه محتواها در یک مکان حضور دارند. این مدل وجود هر محتوای اضافه دیگری را محدود می کند و باعث می شود تا کاربر به درک بالایی از محتوایی که در رو به روی خود قرار دارد، برسد. اگر کاربر بخواهد موارد بیشتری را بخواند باید از روی نمودار، کادر دیگری را انتخاب و نمایان کند. مزیت این روش کادری این می باشد که طراحان سایت تمرین می کنند تا روی ظاهر اطلاعات نمایش داده شده در وب سایت تسلط و مدیریت کافی داشته باشند.
 
مدل کادری برای وب سایت و اپلیکیشن های تلویزیون های هوشمند بسیار متناسب می باشد، زیرا در این ابزارها اطلاعات باید در یک مانیتور با اندازه یکسان و شناخته شده ای نمایان شود. با توجه به رابط های کاربری تلویزیون های هوشمند، باید توجه داشته باشید که مدل اسکرولی برای نمایش دادن هایپر تسکت ها اصلا در این ابزارها مناسب نمی باشد، زیرا در ریموت کنترل دکمه ای برای اسکرول کردن معین نشده است و باعث می شود تا کاربران به خوبی نتوانند از این روش استفاده کنند و در نهایت به تجربه کاربری نامتناسبی ختم می شود که بسیار برای وب سایت و یا اپلیکیشن در این ابزارها مضر می باشد. از این رو ابتدا مشخص کنید که می خواهید طراحی سایت خود را در کدام ابزارها اجرا کنید و سپس تحقیق کنید که کدام یکی از این دو روش اسکرولی و یا کادری برای نمایش دادن هایپر تسکت های وب سایت تان مناسب است. شک نکنید که باید از تست کاربردی بودن استفاده کنید تا به نتایج بهینه ای در این زمینه برسید و بتوانید در طراحی سایت خود به کار برده و به وضوح ببینید که این نتایج به چه میزان برای سایت و یا تجارت شما سودمند می باشد.

خانه --> اخبار و مقالات --> معرفی هایپرتکست

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران