معیارهای برای سنجش میزان موفقیت در سئو

دراین مقاله چند حوزه اصلی بیان می‌شود که باید برای سئو اندازه‌گیری کنید.
 
۱- ترافیک سئو
شما باید مقدار و روند ترافیک (بازدیدها) را که به سایت شما از منابع سئو هدایت شده را ردیابی کنید. ممکن است بخواهید تنها ترافیک ارگانیک (طبیعی) از گوگل را ردیابی کنید یا ممکن است بخواهید ترافیک سایر موتورهای جستجو یا ارگانیک را به طور کلی ردیابی کنید. بسیاری از افراد ترافیک ارگانیک را به عنوان درصدی از ترافیک ثابت یا دائمی ردیابی می‌کنند اما به نظر این معیار به دلایل بسیاری ناقص است؛ بخصصوص که هر گونه نوسانی در فعالیت پولی این معیار را غیر قابل استفاده خواهد کرد.
 
خوب است که ترافیک در بخش‌های خاصی از سایت ردیابی شود:
 
-صفحات اصلی؛
-صفحات دسته‌بندی (Category)؛
-صفحات محصول یا اطلاعات؛
-صفحات وبلاگ یا اخبار.
 
این امر کمک می‌کند که بدانیم چه تلاش‌های خاصی بر موفقیت شما اثر داشته است.
 
۲- موقعیت یا رتبه‌بندی سئو
بسیاری از متخصصان سئو بیان کرده‌اند که از گزارش‌های رتبه‌بندی متنفر هستند. آنها فکر می‌کنند که رتبه‌بندی یک معیار بسیار ناقص است. به طور کلی، این موضوع درست است. با شخصی‌سازی، محلی کردن، ویژگی‌های متعدد جستجو (مانند اسنیپت‌های برجسته یا featured، پنل‌های دانش) و بسیاری از فاکتورهای دخیل دیگر در صفحات نتایج جستجو که گفته می‌شود رتبه یک را برای آنها داشته باشید ارزش کمی دارد. الگوریتم‌های رتبه بندی همیشه نوسان دارند. ممکن است رقبای شما نیز رتبه ای به دست آورند یا از دست بدهند. موتورهای جستجو حتی ممکن است نوساناتی در ایندکس ها ایجاد نمایند. به جای آن، بهتر است که مشتریان به این روندها توجه کنند:
 
-کلمات کلیدی را در دسته‌بندی‌ها گروه‌بندی کنید و آنها برای مدت زمان طولانی ردیابی کنید. میانگین موقعیت را برای این کلمات کلیدی در طول زمان نگاه کنید.
-رتبه صحیح و واقعی این نتیجه را تعیین کنید ـ به طور کلی بهتر شدن رتبه برای یک کلمه کلیدی نشان دهنده این است که رتبه کلی سایت هم بهبود یافته است.
-صفحه را ردیابی کنید و ببینید آیا رتبه برای یک کلمه کلیدی، پایدار است و یا نوسان دارد؟ این امر می‌تواند رقابت داخلی برای این عبارت را نشان دهد. آیا این رتبه‌بندی واقعا برای یک گروه/ رده خاصی از کلمات کلیدی است؟ به طور کلی اگر فاکتورهای دیگر سئو مانند رتبه دامنه یا ترافیک طبیعی بهبود یافته اما رشدی در رتبه‌بندی کلمات کلیدی مورد نظر نمی‌بینید، به این دلیل است که کلمات کلیدی خود را ضعیف انتخاب کرده‌اید. بنابراین باید کلمه‌ای با رقابت پذیری کمتر و خاص‌تر انتخاب کنید و تلاش کنید بر اساس این کلمات، رتبه را بهبود دهید. این موردی خوب نیست که سایت دارای جایگاهی بالا باشد، اما بر اساس کلمات‌ کلیدی مهمش دارای رتبه پایینی باشد.
 
۳- تعامل با مشتری
ردیابی این عنصر دشوار است؛ زیرا می‌تواند شامل موارد مختلفی شود. در نهایت، چیزی که می‌خواهید بدانید این است که در هنگامی که بازدید کننده‌ای در سایت خود دارید، آیا آنها اقدامات خاصی را انجام می‌دهند؟ این اقدامات ممکن است با توجه به سایت‌ها متفاوت باشد.
 
یک سایت ممکن است از مشتریان بخواهد محلی را به طور مکرر بازدید کنند و صفحات زیادی را بخوانند؛ در اینصورت مدت زمانی که در سایت مانده و صفحات زیادی که در هر بار مشاهده می‌کنند ممکن است ایده‌آل باشد. سایت دیگری ممکن است از مشتریان بخواهد تا خرید کنند، در اینصورت قیف و سرعت برای فروش ایده‌آل است. و حتی سایت دیگری ممکن است از مشتریان بخواهد فرمی را پر کنند، در اینصورت تکمیل فرم لید ایده‌ال است و این امر احتمالا به چند مرحله و یا شاید هم در زمان بسیار کوتاهی نیاز داشته باشد.
 
برخی سایت‌ها بازگشت مشتریان و برخی دیگر مشتریان جدید را می‌خواهند. بیشتر سایت‌ها ترکیبی از هر دو را می‌خواهند. اغلب معیار اصلی این است که تعدادی از مشتریان جدیدی را بخواهند که سئو را هدایت می‌کنند. در حالی که معیارهای تعامل مشتری به شدت متفاوت است؛ اما این فاکتور، عنصر اصلی اندازه‌گیری موفقیت سئو است و این فاکتور باید بخشی از اهداف کلی شما باشد.

خانه --> اخبار و مقالات --> معیارهای برای سنجش میزان موفقیت در سئو

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران