موبایل فرندلی چیست؟چه اهمیتی در طراحی سایت دارد؟

شرکت طراحی سایت

 
گوگل به وبسایت هایی که از تکنولوژی ریسپانسیو در طراحی سایت استفاده می‌کنند، لقب موبایل فرندلی می‌دهد، یعنی در این سایت ها وقتی کاربری با موبایل، تبلت و لپ‌تاپ وارد یک صفحه از وبسایت می‌شود ابعاد سایت متناسب با رزولوشن صفحه نمایش کاربر تغییر می‌کند.
 
الگوریتم موبایل فرندلی (mobile friendly) تنها بر نتایج جستجو که توسط موبایل انجام می‌شود، تأثیر دارد. بر اساس این الگوریتم وبسایت هایی که متناسب با موبایل نباشند، جایگاه خود را در رتبه‌بندی گوگل از دست خواهند داد و بالعکس. در نتیجه سایت هایی که به صورت موبایل فرندلی طراحی نشده باشند، کاربران خود را از دست می دهند.
 
به منظور اعمال مفهوم موبایل فرندلی در طراحی سایت می بایست قالب و استایلی مختص دستگاه ها در سایز و ابعاد تعیین شده ایجاد گردد. در این مقاله قصد داریم به بررسی چند راه موثر برای بهبود موبایل فرندلی بودن طراحی سایت بپردازیم.
 
۱) محدود نمودن و حذف پاپ آپ
صفحاتی که پاپ آپ تبلیغاتی دارند تجربه کمتری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و محتوای سایت سریع به دست کاربران نمی‌رسد. این موضوع، برای دستگاه‌های موبایل که به نسبت صفحه ‌نمایش کوچک‌تری دارند، مشکل‌ساز خواهد بود. استفاده از پاپ آپ سبب خروج کاربر از سایت و تاثیر منفی بر رتبه سایت خواهد شد.
 
۲) استفاده از درصد برای عرض صفحه (Width)
زمانی که از CSS style sheets در صفحه وبسایت خود استفاده می کنید، می توانید عرض عناصری مثل ستون ها یا تصاویر را بر اساس دو چیز اختصاصی کنید: پیکسل یا درصد.
 
۳) از طریق مدیا کوئری (media queries) سایت خود را به موبایل پاسخگو کنید
مدیا کوئری(media queries) می تواند وبسایت شما را نسبت به گوشی های موبایل پاسخگو کند اما ان ها برای تازه کارها مناسب نیستند. اینها تکنیک هایی هستند که در کدگذاری CSS استفاده می شود و به شما اجازه می دهد که علاوه بر عرض صفحه سایت بتوانید شکل محتوا و عناصر پیرامونی را نیز تغییر دهید.
 
۴) نوارهای کنار صفحه را حذف کنید
کاربران می بایست سریع و آسان به محتوای شما دسترسی پیدا کنند.برای رسیدن به این هدف، باید عناصر اضافی و منوهای شناور حذف شوند. این مورد خصوصا زمانی مهم است که عناصر با سرعت های مختلف بارگذاری می شود و سبب می شود تا صفحه سایت در گوشی موبایل به این طرف و آن طرف بپرد. در وب سایت موبایل فرندلی این عناصر به پایین صفحه منتقل می شود.
 
وبسایت موبایل فرندلی، باعث رضایت کاربران و گوگل می شود. این تکنولوژی سبب می شود که درصد زیادی از کاربرانی که فقط از موبایل استفاده می کنند، مشتری شما شوند. پس از سئو فرندلی کردن سایت، میتوانید نمودار افزایش بازدید سایت خود که از کاربران جدید ناشی می شود را در اکانت گوگل آنالتیک خود مشاهده نمایید.

خانه --> اخبار و مقالات --> موبایل فرندلی چیست؟چه اهمیتی در طراحی سایت دارد؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران