نرخ کلیک چیست؟و چه تاثیری بر رتبه بندی سایت دارد؟

 
طراحی وب سایت
 
نرخ کلیک چیست؟
نرخ کلیک یا click through rate در بازاریابی اینترنتی مقیاسی است که تعداد کلیک ها روی تبلیغات شما رو نمایش میدهد؛ این میزان در حقیقت درصد افرادی است که تبلیغ شما رو مشاهده و بعد روی اون کلیک می کنن که چنین فرمولی دارد:
 
نرخ کلیک: (کل کلیک روی آگهی) / (کل بازدیدها)
این نسبت که از تعداد کلیک کاربران به تعداد دفعات نمایش آدرس و نام برند در نتیجه های جست و جو به دست می آید به معنای نرخ کلیک نسبت به رتبه است. مثلا اگه سایتی در نتیجه ی جست و جوهای گوگل در واژه ی “طراحی سایت” ۲۰۰۰ بار نمایش داده شده باشد و تعداد کلیک روی اون ۱۷۰بار باشد، نرخ کلیکش ۲۰درصد میشود؛ یعنی ۲۰درصد جست و جو کنندگان روی لینک این سایت کلیک کردند.
 
هدف نرخ کلیک:
هدف این فاکتور این است که بشود نسبت کلیک به نمایش رو روی تبلیغات آنلاین و بازاریابی ایمیلی اندازه گرفت. کلا بالاترین میزان کلیک بیشترین تاثیر بازاریابی رو روی کمپین ها و جذب افراد به سایت خواهد داشت. هدف طراحی اکثر سایت های تجاری تعیین یکسری رفتارها است. مثل خرید کتاب، خوندن اخبار یا مقاله، دیدن ویدیو یا شنیدن موسیقی و یا حتی جست و جوی پرواز.
 
نرخ کلیک باید چقدر باشد تا بتوند روی رتبه بندی تاثیر بگذارد:
این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمیشود برای ان تعداد مشخص کرد، چرا که به شکل طبیعی از یه کمپین تبلیغاتی تا تبلیغ دیگه تغییر می کند. در تبلیغات بنری، کلیکی، متنی و غیره هر کدوم نرخ کلیک متفاوتی ایجاد می کنند.
 
برای اینکه بتونید نرخ کلیک قابل قبولی داشته باشید باید کلمه ی کلیدی مناسب با زمینه کاری که با متن تبلیغاتی شما و صفحه فرودتون مرتبط است، داشته باشید. کلمات کلیدی اگه نامرتبط باشند می تونند برای سایتتون مضر باشند و حتی تاثیر بدی روی افزایش رتبه ی شما دارند و قطعا نرخ کلیک پایینی خواهند داشت.
گوگل همیشه از روش های مختلفی برای سنجش ارزیابی کاربران نسبت به نتیجه ای که در هنگام جست و جو نمایش داده شده به انها استفاده می کند؛ بصورتیکه از کاربر سوال می پرسد که آیا نتیجه ای که نمایش داده همون چیزی است که کاربر مد نظرش بوده یا نه. این نظر سنجی ها باعث میشود که افزایش غیرواقعی نرخ کلیک سایتی با روش های اسپمی روی رتبه بندی ها تاثیری نداشته باشد.
 
اما به طور کلی نمیشود گفت که چه عددی برای نرخ کلیک در نتایج جست و جو مناسب است چون در سئو هیچی مطلق نیست. مثلا اگه موضوعات سرگرم کننده سرچ بشود، ۵ یا ۶ نتیجه از نتایج مورد جست و جوی صفحه ی اول گوگل به یه میزان کلیک میشوند؛ اما اگه موضوع خبر باشه شاید به نتیجه ی اول اکتفا کنند. گرچه در بخش های آموزشی کاملا به محتوا بستگی دارد و هیچ اصولی برایش وجود ندارد. پس این موضوع یکسان بودن نرخ کلیک برای رتبه های اول یا حتی کل رتبه های نتایج جست و جو رو نشون میدهد.
 
روش های بهینه سازی سایت به هدف افزایش نرخ کلیک:
 
اگه می خواهید صفحه ای از سایتتان را برای یه کلمه ی کلیدی خاص بهینه کنید می تونید از روش های زیر کمک بگیرید:
 
-کلیدواژه های با نرخ کلیک صفحه ی پایین تر رو در تگ های عنوان صفحه قرار بدید. مثلا می توانید لینک ها و عنوان های صفحه رو با عناوینی که رتبه ی بالاتری دارن، مقایسه کنید.
 
-هرچقدر از عناوین مناسب استفاده کنید، نرخ کلیک شما بالاتر میرود. شما هم به عنوان کاربر اگه یه عنوان جذاب ببینید، دوست دارید روی ان کلیک کنید؛ پس عنوان جذاب قطعا کاربر رو به سمت خودش می کشاند. همینطور که در بالا هم گفتیم توضیحات متا برای قرار گرفتن کلمات کلیدی هدف برای بالا بردن نرخ کلیک بسیار مفید هستند. کلمات کلیدی توی نتایج صفحه ی گوگل به شکل بولد و پررنگ در توضیحات مشخص هستند و این حالت احتمال کلیک رو بالاتر می برد.
 
-هر توضیح متا رو بسته به محتوای اون صفحه بهینه کنید. سعی کنید این بخش رو کلیشه ای و صرف پر کردن این قسمت انجام ندید. به صفحات پر طرفدار نگاه کنید و ببینید اونها توی این قسمت چی می نویسند.
 
-واژه های کلیدی هدف رو توی URLها قرار بدید. این روش مثل روش توضیحات متا باعث میشود که کلمات کلیدی برجسته بشن و شانس دیده شدن داشته باشند.

خانه --> اخبار و مقالات --> نرخ کلیک چیست؟و چه تاثیری بر رتبه بندی سایت دارد؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران