نماد اعتماد الکترونيکی در طراحی سایت چيست؟

در هنگام فروش انلاین علت فروش پایین محصولات در فروشگاه اینترنتی، فقدان نماد اعتماد الکترونیکی یا (E Namad) است. این نماد از سوی وزارت بازرگانی به وب سایت‎ها‎یی اهدا می‎شود که در حوزه کسب و کار الکترونیکی فعالیت دارند و براساس قوانین کسب وکار آنلاین عمل می‎کنند. زمانی که کاربران اینترنتی قصد خرید آنلاین داشته باشند، به وب سایت‎ها‎یی مراجعه می‎کنند که در گوشه ای از آنها نماد الکترونیکی درج شده باشد. این نماد موجب جلب اعتماد بازدیدکننده به وب سایت می‎شود.
 
با ورود اینترنت به زندگی بشر و رونق کسب و کارهای اینترنتی شاهد ورود برخی جاعلان و افراد فریبکار در این حوزه بوده ایم. این افراد با فروش محصولات به دنیای اینترنت قدم می‎گذارند اما نهایتا اقدام به کلاهبرداری و سوء استفاده از خریداران و مصرف کنندگان می‎نمایند. این امر موجب شده تا بسیاری از مشتریان اینترنتی نسبت به وب سایت‎ها‎ و فروشگاه‎ها‎ی آنلاین بدبین شوند. نتیجه این امر کاهش فروش اینترنتی و رکود در کسب و کارهای آنلاین است.
 
به همین دلیل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران اقدام به اهداء نماد اعتماد الکترونیکی نموده است تا ضمن حمایت از کارآفرینان و کسب و کارهای اینترنتی، زمینه توسعه این بخش از اقتصاد را فراهم نماید.

 

شرکت طراحی سایت

 

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی به سه نوع موقت، تک ستاره و ۲ ستاره تقسیم می‎شوند که هر یک ویژگی‎ها‎ی منحصر به فرد خود را دارند. اخذ این نمادها مستلزم انطباق آنها با فروشگاه اینترنتی است. هنگامی که متقاضیان درخواست خود را جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ارائه می‎دهند، درخواست آنها مورد ارزیابی و بررسی قرار می‎گیرد. پس از تایید حوزه فعالیت فروشگاه، نماد موقت به آن اهدا و در صورت انطباق بیشتر معیارها، نماد تک ستاره و سپس ۲ ستاره به فروشگاه اینترنتی داده می‎شود. نماد اعتماد الکترونیکی یک سال اعتبار دارد.
 

معیارهای ارزیابی جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

به منظور صدور نماد اعتماد الکترونیکی معیارهای زیر مد نظر مسئولین و دستگاه اجرایی ذیربط قرار می‎گیرد:
 
-انطباق اطلاعات کالا و خدمات از نظر صحت و درستی آنها
 
-بررسی ضمانت نامه‎ها‎ و گارانتی محصولات و خدمات پس از فروش
 
-تعهد مالک کسب و کار برای پذیرش روند برگرداندن كالا و پس دادن پول مشتریان
 
-دریافت اطلاعات کامل مالک کسب و کار اعم از اطلاعات هویتی به همراه آدرس محل سکونت
 
لازم به ذکر است که اطلاعات شخصی و مالی، مالکان کسب و کارهای اینترنتی در نزد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ایران امانت است و به هیچ عنوان منتشر نمی شود. امنیت سایت توسط موسسه و مرکز ملی اعتماد مورد بررسی و نهایتا نماد اعتماد الکترونیکی به آن اهدا می‎شود.
 

مزایای اعطای نماد اعتماد الکترونیکی

اعطای نماد اعتماد الكترونیكی با هدف قانونمند كردن و سازماندهی فعالیت‎ها‎ی اینترنتی صورت می‎گیرد که به صورت یک علامت قسمت بالای وب سایتها درج می‎شود و نشان از تایید فعالیت آنان دارد. براساس تحقیقات صورت گرفته، تائید کسب و کار اینترنتی توسط یك موسسه و مركز ثالث، تاثیر زیادی بر جلب اعتماد خریداران دارد. با حمایت یک مرجع رسمی و دولتی از کسب و کارهای اینترنتی، خریدار در ارائه اطلاعات حساب خود احساس امنیت بیشتر دارد و در صورتی که در ارائه اطلاعات وی سوء استفاده شود، می‎تواند به مراجع قانونی مراجعه و شکایت خود را ارائه دهد.
 

شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیکی

 
-داشتن فروشگاه اینترنتی و یا سایت‎ها‎یی که در زمینه خرید و فروش فعالیت دازند.
 
-شرکت‎ها‎ی که ثبت شده و دارای اعتبار قانونی هستند.
 
-قراردادن دامنه سایت در اختیار شرکت یا مالک شرکت الزامی است.
 
-ارائه گواهینامه ssl ضرورت دارد.

خانه --> اخبار و مقالات --> نماد اعتماد الکترونيکی در طراحی سایت چيست؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران