نکات موثر در طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)-بخش۱

 
طراحی سایت
 
در اینجا ما قصد داریم تا برخی موارد تاثیر گذار در طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)، را به اختصار بیان کنیم.
 
طراحی رابط کاربری (UI):
 
شخصی سازی
قبلا همه جا صحبت از مجموعه عظیم تصاویر آماده با کیفیت بالا بود و همین موضوع برای همه رضایت بخش بود، اما هر چقدر که به سمت جلو حرکت کردیم، این حالت به سمت سفارشی سازی تغییر پیدا کرد و بسیاری از افراد در طراحی سایت ها اقدام به سفارشی سازی کردند. کارفرماها جهت طراحی سایت خود تصمیم گرفتند که برای برقراری روابط بهتر با مشتریان، از آیکون ها و تصاویری استفاده کنند که به صورت سفارشی ساخته شده باشد.
 
رنگ های گردینت و جذاب
سال ۲۰۱۶، سالی بود که همه چیز تقریبا در حالت آزمایشی بود اما ما در سال جدید، شاهد یک تغییر در زمینه استفاده از رنگ ها در طراحی سایت بودیم که به جای استفاده از رنگ های فلت بیشتر از رنگ های گردینت استفاده می کنند.
 
استفاده از انیمیشن های مناسب در طراحی سایت
سال گذشته، سال جالبی بود، زیرا ما شاهد این بودیم که به جای استفاده از تصاویر ایستا، ثابت و انیمیشن های ساده و تک بعدی که غالبا در حد SVG بودند، بیشتر از تصاویر و انیمیشن های پویا استفاده می شد و کاربری آنها افزایش چشمگیری داشت. این مطلب هرگز بدون پیشرفت های صورت گرفته در CSS3، HTML5، و jQuery امکان پذیر نبود. در سال ۲۰۱۶، تعداد کمی از کارفرماها متقاضی استفاده از این فناوری بودند، اما در سال ۲۰۱۷، قطعا تقاضا برای استفاده از این فناوری ها و طراحی های پیشرفته انیمیشن سازی، بیشتر خواهد شد. قطعا در سال جدید، استفاده از WebGL به شدت افزایش خواهد یافت و تجربه واقعا جدیدی را به کاربران خواهد بخشید.
 
“WebGL، یک استاندارد وب است که برای نمایش گرافیک های سه بعدی در همه پلتفورم های طراحی شده است که OpenGL را پشتیبانی می کنند.”
 
اپلیکیشن های موبایل
تا اواسط سال ۲۰۱۶، کارفرماها در طراحی سایت بیشتر تمایل داشتند از وب سایت های ریسپانسیو یا واکنش گرا با اولویت کامپیوترهای رومیزی استفاده کنند. اما بعد از آن، شرکت ها کم کم به اهمیت و استفاده روزافزون دستگاه های تلفن همراه پی بردند و به رویکرد ((اپلیکیشن)) رو آورند. این روش در سالهای گذشته زیاد مورد استفاده قرار نمی گرفت اما در سال ۲۰۱۷ قطعا همه چیز درمورد موبایل ها خواهد بود و زمانه، زمانه اپلیکیشن های موبایل می باشد.
 
نمونه سازی سایت ها قبل از طراحی سایت
کارفرماها بیشتر نگران عملکرد بودند و همین که پست های پروتوتایپ قابل کلیک کردن بودند، از لحاظ تجربه کاربری، رضایت بخش محسوب می شدند، اما با نزدیک شدن به سالهای جدید ما شاهد افزایش درخواست ها برای استفاده از پست های پروتوتایپِ طراحی با رویکرد رابط کاربری (UI) بودیم که قبل از آغاز کدینگ صورت می گرفت. ما انتظار داریم که در سال ۲۰۱۷، کارفرماهای بیشتری متقاضی این مطلب باشند.
 
ناوبری غیرعادی
شرکت های موجود در سرتاسر جهان، شاهد تغییرات زیادی در زمینه ناوبری غیرعادی نبودند و بیشتر، دفاتر طراحی بودند که از آن در وبسایت های خود استفاده می کردند. اما در سال جدید، ما انتظار داریم که طراحی های غیرعادی و استفاده از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی سایت ها بیشتر شود.
 
طراحی صدا
انتظار می رود طراحی صدا، ابزاری نوظهور باشد. ما پیش بینی می کنیم که طراحی صدا، به یک بخش ضروری و جدایی ناپذیر در طراحی اپلیکیشن های موبایل تبدیل شود. در حال حاضر تنها تعداد محدودی از شرکت ها مانند فیسبوک از این ویژگی استفاده می کنند. یک صدای کوچک و ظریف در هنگام کلیک کردن برای کامنت گذاری و یا انتخاب شکلک های مختلف، می تواند راهی باشد برای لذت بخش تر کردن تجربه کاربر، و همچنین می تواند آن را از حالت خشک و بی هیجانی خارج کند.
 
ما در بخش اول مقاله در مورد رابط کاربری در طراحی سایت ها با شما گفتگو کردیم و قصد داریم تا در بخش دوم این مقاله شما را با تغییرات طراحی تجربه کاربری (UX) در سال ۲۰۱۷ آشنا کنیم

خانه --> اخبار و مقالات --> نکات موثر در طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)-بخش۱

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران