واژه نامه در سئو


لطفا اصطلاحات و لغت نامه SEO را به دقت مطالعه کرده و یادداشت کنید. (پیشنهاد می‌شود این صفحه را Bookmark کنید).
 
SEO – بهینه سازی سایت
SEO اولین اصطلاحتی که باید در سئو بدانیم. SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است هر چند ما در مقاله SEO یعنی چه به شکل بسیار جامع درباره SEO پرداختیم ولی به شکل خلاصه بگویم که با این تکنیک شما می‌توانید رتبه سایت خودتان را در گوگل بهبود دهید.
به عنوان مثال وقتی کسی سرچ می‌کند “خرید گوشی” چی کاری انجام دهیم تا سایت شما در گوگل رتبه خوبی داشته باشد؟ یا هر کلمه ای که مربوط به کسب و کار شما هست و جستجو می‌شود را چطور با جستجوی آن کلمه در گوگل سایت شما در نتایج اولیه نمایش داده شود؟ جواب در SEO هست و SEO که به فارسی سئو می‌گویند می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.
 
سئو داخلی (on page seo) چیست
سئو داخلی یا بهینه سازی درون صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و هر اطلاعات دیگری که در وب سایت خود بارگذاری میکنید گفته می‌شود. بهینه سازی درون صفحه پایه تمام تلاش‌های بهینه سازی است، زیرا بر روی مواردی از قبیل عنوان مناسب برای صفحه، تگ ها و متاتگ ها، کلمات کلیدی، توضیحات مناسب برای وب سایت و در کل محتوای که برای موتورهای جستجو حائز اهمیت هستند کار می کند، که تمامی آنها در نتایج جستجو تأثیرگذار خواهند بود. بنابراین خیلی مهم است که روش بهینه سازی درون صفحه (سئو داخلی) به درستی قبل از روش بهینه سازی بیرون صفحه (سئو خارجی) انجام شود. با خواندن این مقاله حتما نکات جالب و مفیدی را درباره سئو داخلی فرا خواهید گرفت
 
سئو خارجی (off page seo) چیست
بر خلاف روش بهینه سازی درون صفحه (سئو داخلی) که توسعه وب سایت با کنترل مستقیم بالایی انجام می‌شد، روش بهینه سازی بیرون صفحه یا سئو خارجی شامل تمام ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می شود و می تواند در به دست آوردن رتبه بالای وب سایت شما کمک نماید. بهینه سازی بیرون صفحه در درجه اول در به دست آوردن پیوند دهندگان یا لینک دهندگان (پیوند هایی که از وب سایت های دیگر به وب سایت شما اشاره می کنند ) در واقع بر روی مواردی از قبیل شبکه های اجتماعی، ایجاد پیوندها یا لینک بیلدینگ، ویدئو، ساخت وبلاگ و غیره متمرکز می شود و سپس با استفاده از روش هایی که در خارج از وب سایت انجام می شود به بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجو می‌پردازد.
 
Search Engine Marketing – SEM چیست
به معنای بازاریابی با موتورهای جستجو است، SEM مفهوم گستری نسبت به SEO (سئو) دارد و درواقع SEO زیرمجموعه SEM می‌شود، SEM تمام پروسه افزایش بینندگان سایت و بالا بردن فروش آن به کمک موتورهای جستجو گفته می‌شود، هدف نهایی افزایش فروش است، جنبه‌های تبلیغات در SEM بسیار فراتر است و جز شاخه‌های مهم این پروسه می‌شود. SEO به قسمت‌هایی گفته می‌شود که به شکل طبیعی بالا اومدن و زمان زیادی طول کشیده و البته هزینه کمتری نیز دارد ولی SEM به شکل موقت به نتیجه دلخواه با هزینه بالا میرسیم، مانند تبلیغات در گوگل.
 
Social Media Optimization – SMO چیست
بهینه سازی سایت به واسطه رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی همانند فیسبوک و غیره. بهینه سازی شبکه های اجتماعی شبیه بهینه سازی موتورهای جستجو است که هدفش افزایش ترافیک و آگاهی در مورد یک سایت مشخص است و به طور عام بهینه سازی شبکه های اجتماعی یعنی بهینه سازی یک سایت و محتوای آن در حیطه اشتراک گذاری در شبکه ‌های اجتماعی.
 
Social Media Marketing – SMM چیست
بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی برای سایت.
 
Human Experience Optimization – HEO چیست
به معنی بهینه سازی رابط کاربری و ظاهر طراحی سایت برای کاربر. HEO (هِـ اُ) بیشتر در زمینه طراحی وب به کار برده میشود و SEO (سئو) روی محتوا و ارتباط بین آنها بیشتر تمرکز دارد ولی به شکل کلی می‌توان گفت HEO زیر مجموعه SEO است.
 
Keyword کلمات کلیدی چیست
کلمات کلیدی یکی از مهم ترین قسمت‌ها در سئو است، که در فصل‌های اینده به شکل کامل به آنها می‌پردازیم، به شکل خلاصه keywords ها عباراتی کوتاه و بزرگی هستند که کاربران برای رسیدن به هدفشان و رفع نیازهای خود در موتورهای جستجو به سرچ می‌کنند و ما از بین این عبارت‌ها مناسب‌ترین‌ها را انتخاب میکنیم. مناسب ترین ها می‌شود کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی سایت ما.
 
Query کوئری چیست
کلمه کلیدی (keyword) با کوئری (Query) فرق دارد. هر آنکه که کاربران در گوگل و یا در موتورهای جستجو سرچ می‌کنند را کوئری می‌گویند و هر کوئری مناسب کسب و کار ما نیست و ما از بین کوئری‌های مختلف یکی را انتخاب میکنیم و انتخاب ما می‌شود کلمه کلیدی.
 
و یا از بین کوئری هایی که داریم یک کلمه کلیدی مناسب برای سایت خود میسازیم.
 
Backlink بک لینک چیست
به لینک سایت به سایت دیگر گویند و یکی از موارد تعیین‌کننده میزان بهینه سازی موتور جستجو می‌باشد، بک لینک ها را با عبارت های مختلفی همانند پیوندها، لینک‌ها، دوستان، و غیره در سایت ها و وبلاگ ها میخوانند.
 
لینک داخلی یا Internal Links چیست
به لینک های داخل سایت به که صفحات دیگر سایت داده میشود را لینک داخلی گویند.
 
لینک خارجی Outbound Links چیست
لینک هایی که اشاره به دامنه ای خارجی دارند از یک وب به وب دیگر لینک میشود.
 
User Interface – UI چیست
بخش دیدنی یک سایت یا نرم افزار است قسمتی که کاربر با آن سروکار دارد معنی این کلمه به فارسی به رابط کاربری بیشتر معروف است ولی به کلمات میانای کاربر و میانجی کاربر هم ترجمه شده است.
 
User Experience – UX چیست
رفتار، واکنش‌ها و احساساتی که کاربر در هنگام استفاده از ابزار یا نرم افزار است را گویند تجربه کاربری، این موضوع بسیار اهمیت دارد که کاربر در هنگام گشت و گذار در وب سایت شما چه حسی دارد و آیا به راحت می‌تواند نیاز خود را برطرف کند؟ در UX طراحان به راحت سازی و ایجاد رضایت کاربر در هنگام استفاده از نرم افزار یا گشت و گذار در سایت شما میپردازند.

خانه --> اخبار و مقالات --> واژه نامه در سئو

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران