پیج رنک گوگل چیست؟

در ماه آپریل ۲۰۱۶ رسما اعلام کرد سرویس دهنده های اصلی پیج رنک از کار افتاده و این سرویس دیگر فعالیتی نمی کند. این اتفاق را می توان مرگ پیج رنک گوگل دانست.اما معیارهایSEO برای سایت ها از زمان آپدیت نشدن پیج رنک گوگل تغییر کرد و مواردی چون Domain Authority (قدرت دامنه) و Page Authority (قدرت صفحه) از سوی سرویس دهنده مطرح سئو یعنی “(Moz.com) معرفی شدند.
این دو معیار نشان دهنده قدرت یک سایت یا دامنه در نتایج گوگل است که البته به شکل رسمی از سوی گوگل تایید و رد نشده اند. با این حال باید منتظر ماند تا آینده تعیین قدرت دامنه ها مشخص شود.
 
گوگل برای مشخص کردن اهمیت صفحات سایت از پیج رنک استفاده می کرد که این پیج رنک از گزینه های مهم در رتبه بندی سایت ها در صفحات گوگل بود . پیج رنگ اولین بار توسط larry page و sergey brin در استنفورد مطرح شد.
 
هدف مدیران گوگل از این پیج رنگ این بود که صفحاتی با لینک های ورودی زیاد جز صفحات مهم و پر اهمیت باشند اهمیت یک لینک ورودی به صفحات بر پیج رنک شما به عوامل مختلفی چون رنک صفحه لینک دهنده و تعداد صفحات لینک شده در آن و حتی onfallow نبودن لینک ها بستگی داشت خب اگه دقت کنید میبینید این ایده تا حد قابل قبولی منطقی می باشد چون داشتن لینک خروجی زیاد این رو نشون میده که حساسیت زیادی بر معرفی منابع در سایت وجود نداشته است.همان طور که قبلا هم گفتم پیج رنک از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی نتایجگوگل بوده و تاثیر ان روی صفحات و رتبه بندی ان ها زیاد است از طرف دیگه این مورد که عددی بین ۰ تا ۱ است معیار مناسبی برای مشخص کردن میزان محبوبیت سایت شما از نگاه افراد بازدیدکننده بود که حتی تاثیر زیادی بر جذب کردن تبلیغات در سایت داشت.

 

طراحی سایت ارزان
 
PageRank چگونه محاسبه می گردد؟
 
در زمانی کهگوگلهنوز یک پروژه دانشگاهی بود طراحانگوگل فرمول اصلی خودشون رو در محاسبه پیج رنک اینگونه بیان کردند . البته امكان دارد كه آنها دیگر از این فرمول استفاده نكنند، اما امروزه هم به اندازه كافی دقیق به نظر میرسد.
فرض كنیم كه صفحه A دارای صفحات T1 تا Tn است كه به آن اشاره می كنند. d هم یك فاكتور كند كننده ( damping factor ) است كه مقداری بین ۰ تا ۱ دارد. معمولا برای d مقداری معادل ۰٫۸۵ انتخاب میشود. همچنین C(A) تعداد لینكهائی كه این صفحه به صفحات دیگر داده است. در این صورت PageRank صفحه A مساوی است با :
 
PR(A) = (1-d) d(PR(T1)/C(T1) … PR(Tn)/C(Tn))
 
dیك فاكتور تضعیف است كه معمولا برابر هشتاد و پنج صدم در نظر گرفته میشود. T1, T2,…, Tn صفحاتی‌اند كه به صفحه A لینك داده اند. C(T1) نیز تعداد لینك‌هایی است كه از صفحه T1، خارج شده است
 
دقت كنید كه PageRank صفحه Home معمولا دو نیم برابر صفحات داخلی میباشد. بنابراین حالت سلسله ای رای ها را برای PageRank در یك صفحه متمركز میكند.
تمامی صفحات تعداد لینكهای مساوی دارند و تمامی صفحات هم PageRank یكسان دارند.

پیج رنک خوب چه عددی است؟

طبیعتا پیج رنک هرچه بالاتر باشد بهتر است، اما در صورتی که بخواهید مقایسه ای داشته باشید، برای سایت های معمولی و تازه کار، پیج رنک های ۳ خوب و بالاتر از آن عالی است. یعنی شما اگر یک سایت با پیج رنک ۴ پایدار دارید، سایت بسیار موفقی دارید!

خانه --> اخبار و مقالات --> پیج رنک گوگل چیست؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران