چگونه یک طراحی سایت خوب داشته باشیم؟

با وجود اینکه درک افراد از یک طراحی سایت خوب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از قراردادها یا (کنوانسیون) ها تاءسیس شده و شما می توانید از این قراردادها پیروی کرده و اطمینان حاصل فرمایید که دسترسی به وب سایت شما برای تمامی افراد امکان پذیر می باشد.

ساخت سایت

هنگامی که شما در حال طراحی سایت خود هستید، به ویژه این روزها به طور مداوم باید از این حقیقت آگاه باشید که برای دسترسی به وب سایت شما، مرورگرها و دستگاه های متعددی وجود دارند که افراد می توانند از آنها استفاده نمایند. زمان زیادی نیست که دسترسی افراد به اینترنت تنها از طریق کامپیوتر های شخصی و یا لپ تاپ محدود نمی شود؛ بسیاری از دستگاه های کوچک و دستی دیگری هستند که افراد می توانند به صورت مستقیم به اینترنت وصل شده و به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.

حتی افراد می توانند از طریق استفاده از تلفن همراه خود، وب سایت شما را باز نمایند. بعلاوه گذشت آن روزهایی که مردم فقط از اینترنت اکسپلورر به عنوان مرورگر اصلی اینترنت استفاده می کردند. همچنین طراحی سایت شما بستگی به برنامه ریزی شما نیز دارد که چه مواردی در آن به نمایش گذاشته شود. آیا فقط دارای متن یا عکس یا ویدئو و یا ترکیبی از تمامی اینها می باشد؟

پس طراحی وب سایت شما باید بر این اساس باشد. اگر وب سایت شما صرفاً برای انتشار مطالب طراحی شده است ، پس سعی کنید تا حد ممکن کمتر از مطالب گرافیکی استفاده نمایید. زیرا افرادی که به وب سایت شما مراجعه می کنند از مطالب و محتوای وب سایت شما بهره می برند و نه از تصاویر و ویدئو های وب سایت شما.

به طور مشابه اگر تخصص شما انیمیشن می باشد و طراحی وب سایت خود را به گونه ای انجام داده اید که کارهای فلش انیمیشن شما را به نمایش درآورد، بنابراین نیازی نیست که نگران باشید که در وب سایت شما محتوا و متنی برای دسترسی افراد وجود ندارد. بنابراین هنگامی که می خواهید طراحی سایت خود را شروع نمایید باید تمامی این پارامترها را در نظر بگیرید.

اما آیا این بدان معنی است که طراحی سایت شما همیشه باید منطبق با انواع مرورگرها و دستگاه ها باشد و نباید بر روی کسب و کار خود و هر آنچه که هست تمرکز نمایید! پس چه کاری باید انجام دهید؟ نه من دقیقاً این را پیشنهاد نکردم؛ کافی است فقط حواستان به دستورالعمل های طراحی سایت که در متن زیر ارائه شده باشد، زیرا این اطمینان به شما داده خواهد شد که ۹۵٪ افراد در اینترنت می توانند به وب سایت شما دسترسی داشته باشند.(آن ۵٪ هم همیشه هستند افرادی که نمی توانند به راحتی به یک وب سایت دسترسی پیدا کنند. خیلی هم مهم نیست که چه می کنند!)

ایجاد یک طراحی سایت سبک: در صورت امکان در طراحی سایت خود از جاوا اسکریپت و یا گرافیک های حجیم که بر بخش عمده ای از عملکرد وب سایت شما تاثیر می گذارد، استفاده ننمایید. به عنوان مثال اگر برخی اطلاعات مهم در وب سایت شما وجود دارد و افراد نیازمند به دسترسی به این اطلاعات قبل از انجام هر معامله ای با شما هستند، پس سعی نکنید ارائهء اطلاعات و دسترسی به آن فقط از طریق جاوااسکریپت و یا فایل تصویر و انیمیشن باشد.

تمامی مطالب مهم خود را باید فقط به صورت متن در دسترس عموم قرار دهید؛ حتی اگر مجبور به استفاده از تصاویر و چیزهای دیگری شدید، همیشه مطمئن شوید که متنهای جایگزین دیگری برای آن در نظر گرفته اید.

در طراحی سایت خود از رنگهایی که باعث فشار بر روی چشم می شود استفاده ننمایید. اگر می خواهید افراد به وب سایت شما بارها و بارها مراجعه نمایند و از مطالب شما استفاده کرده و یا با شما وارد معامله شوند، باید تا حد امکان شرایطی برای آنها فراهم کنید که از حضور در وب سایت شما لذت ببرند.

اگر ترکیب رنگ در وب سایت شما پر فشار باشد، دیگر مهم نیست که طراحی سایت شما چقدر عالی است؛ پس از مدتی افراد از حضور در وب سایت شما احساس خستگی کرده و دیگر به وب سایت شما مراجعه نمی کنند.

همچنین همیشه مراقب رنگ پس زمینهء متن ها و مطالب باشید که روشن تر از متن و یا بالعکس آن باشد.

در طراحی سایت خود تعریف دقیق و درستی از حرکت در وب سایت داشته باشید. اگر در وب سایت شما صفحات چندتایی وجود دارد، حتماً باید تعریف برجسته ای از سیستم حرکت و سهولت در حرکت در وب سایت برای تمامی افراد داشته باشید.

همانطور که در بالا ذکر شد اجازه دهید ناوبری وب سایت شما وابسته به تصاویر، جاوااسکریپت و یا فلش انیمیشن باشد. در صورت امکان یک نوار ناوبری مبتنی بر متن ایجاد نمایید. با طراحی سایت به صورت css می توانید نوار ابزار ناوبری متنی مناسبی ایجاد نمایید.

در طراحی سایت خود از css استفاده نمایید. زیرا می توانید مطالب و نوار ناوبری وب سایت خود را به سبک خطی ظاهر نمایید. از آنجایی که همهء صفحه بندی ها مربوط به کارگذاری از طریق تعاریف css و صرف نظر از اینکه چگونه متن شما (متنی یا گرافیکی) ظاهر می شود، طرح خوشایندی به نظر خواهد رسید.

تکنیک های طراحی سایت css این اجازه را به شما می دهد تا موقتی وب سایت خود را با صفحه بندی کامل بارگزاری نموده بدون اینکه هنگام بارگزاری وب سایت شما غیر قابل دسترس شود. طراحی سایت با شیوهء css همیشه به شما کمک می کند تا محتوای اصلی خود را قبل از لینک ایجاد پیوند ناوبری، در زیر نوار و یا سمت راست آن به نمایش بگذارید.

اگر از این اصول اساسی طراحی وب سایت پیروی نمایید در این صورت می توانید طراحی سایت خود را به رخ دیگران بکشید. به خاطر داشته باشید که شما طراحی سایت را به خاطر بازدیدکننده انجام می دهید نه برای هوا و هوس خودتان!

خانه --> اخبار و مقالات --> چگونه یک طراحی سایت خوب داشته باشیم؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران