کاربرد بوت استرپ در طراحی سایت چیست؟

بوت استرپ به صورت کدهای HTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت برای تولید و نمایش قالب ها، تب ها، ستونها و دیگر فاکتورهای طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند.بوت استرپ یا Bootstrapبه مجموعه ای از ابزارهای رایگان گفته می شود که در زمان طراحی سایت استفاده می شوند.
 
زمانی که مارک اتو و جاکوب تورنتون در سال ۲۰۱۱، کار خود را برای ساخت یک سیستم داخلی قدرتمند آغاز کردند، مشکلات اساسی برای طراحی سایت وجود داشت که با ساخت بوت استرپ، این کار با سهولت بیشتری انجام شد. در واقع استفاده از این ابزار موجب می شود تا برنامه نویس بتواند براحتی سایت را واکنشگرا کند. همچنین از طریق بوت استرپ می توان به راحتی یک قالب و چارچوب برای سایت طراحی کرد.
 
از آنجا که این ابزار بر اساس زبانهایی همچون CSS، HTML، JS & LESS نوشته می شود، موجب سهولت طراحی سایت شده و نیاز طراح سایت به برخی از پیش نیازها را کاهش داده است. ابزار بوت استرپ توسط سایت NASA و GitHub مورد استفاده قرار می گیرد که دلیل اهمیت و اعتبار آن در طراحی سایت است.
 
امکانات بوت استرپ
 
بوت استرپ در برگیرنده امکانات ویژه ای است که سهولت طراحی وب سایت را در پی دارد. از جمله این امکانات می توان به دکمه ها و منوهای آبشاری و فرم ها، جدول ها و سایر عناصر پر کاربرد در طراحی وب اشاره کرد. از طریق بوت استرپ می توان عناصر طراحی سایت را واکنشگرا و یا غیرواکنشگرا کرد.
 
ابزار بوت استرپ با تمامی موتورهای جستجو هماهنگ است. به طوری که در نسخه قدیمی مرورگرِ اینترنت اکسپلورر ۸ نیز همچنان ساختار خود را حفظ می کند. نسخه دوم بوت استرپ نیز شامل امکانات ریسپانسیو کردن سایت نیز می باشد. در نتیجه برای بهینه کردن سایت برای سیستم عامل های غیر از ویندوز نیز از بوت استرپ استفاده می شود.
 
مزایای بوت استرپ
 
استفاده برای موبایل و تبلت
 
برای طراحی سایت برای موبایل و تبلت ها، استفاده از بوت استرپ در اولویت قرار می گیرد. به این معنا که زمان طراحی باید به ظاهر آن برای موبایل و تبلت توجه کنیم. در این صورت باید بوت استرپ به دو شکل رویکرد Desktop محور و رویکرد Mobile First انجام شود.
 
شرکت طراحی سایت
 
پشتیبانی مرورگرها
 
از آنجا که تمامی مرورگرها از بوت استرپ پشتیبانی می کنند، وب سایت به راحتی بهینه سازی می شود. زمانی هم که سایت تمامی اصول و تکنیک های سئو را رعایت کرده باشد، موتورهای جستجو سریع متوجه تغییرات شده و رتبه سایت را ارتقا می دهند.
 
استفاده آسان از بوت استرپ برای طراحی سایت
 
با توجه به اینکه استفاده از بوت استرپ برای طراحی سایت اختصاصی راحت است، حتی طراحانی که مبتدی هستند و تسلط کافی بر کدهای HTML و CSS ندارند، می توانند از آن استفاده کرده و سایت های خود را به صورت کنشگرا یا غیرکنشگرا طراحی کنند.
 
طراحی ریسپانسیو
 
با توجه به حجم گسترده گوشی های هوشمند و ورود بسیاری از کاربران به اینترنت تنها از طریق تلفن همراه، ریسپانسیو کردن وب سایت ها ضرورت پیدا می کند. در این میان از طریق ابزار بوت استرپ می توان به سادگی سایت را ریسپانسیو طراحی کرد. برای ریسپانسیو کردن سایت، بوت استریپ دارای چندین بخش است و می توان چهار نوع صفحه نمایش را با ابعاد مختلف در اختیار کاربران قرار داد.
 

مشکلات و معایب بوت استرپ

با وجود تمام مزایای و محاسنی که ابزار بوت استرپ برای طراحی سایت به همراه دارد، فارغ از مشکل و عیب نیست. یکی از مهمترین معایب این ابزار، همسانی و یکرنگ شدن وب سایت هاست. به طوری که تمامی سایت هایی که زمان طراحی از این ابزار استفاده کرده اند، شباهت زیادی به یکدیگر پیدا می کنند. از سوی دیگر از نظر شکل ظاهری، سایت ها کم رنگ می شوند. هدر سایت باید مشکی پر رنگ باشد. در حالی که با استفاده از بوت استرپ، بوردر یک پیکسلی خاکستری و دکمه های آبی و قرمز نشان داده می شوند که برای بازدیدکننده چندان جالب نیست.

خانه --> اخبار و مقالات --> کاربرد بوت استرپ در طراحی سایت چیست؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران