گوگل تگ منیجر (Google tag manager) چیست؟


 
گوگل تگ منیجر یک ابزار رایگان است که به شما اجازه مدیریت و استفاده از تگ‌های بازاریابی در سایت‌تان را بدون نیاز به تغییر کدها می‌دهد.
 
در اینجا یک مثال بسیار ساده از نحوه عملکرد GTM را مشاهده می‌کنید. اطلاعات از دو منبع داده از طریق گوگل تگ منیجر به اشتراک گذاشته می‌شود. GTM بسیار مفید است زیرا شامل بسیاری از تگ‌ها برای مدیریت می‌باشد.
 
بزرگترین مزیت گوگل تگ منیجر این است که شما به عنوان یک بازاریاب، می‌توانید کدهای خود را مدیریت کنید. البته این کار را بدون هیچ توسعه دهنده ضروری انجام خواهید داد. این مسئله آنقدرهاام که به نظر می‌رسد ساده نیست!
 
شایان ذکر است که در صورت استفاده غلط از GTM به ساختار صفحه و زمان بارگیری آن آسیب جدی وارد می‌شود. هر چند که به طور کلی خود GTM ایده خوبی برای توانمندسازی بازاریابان به شمار می‌آید.
 
آیا کارکرد گوگل تگ منیجر برای ما آسان است؟
گوگل تگ منیجر ساده، آسان و قابل اعتماد است که به راحتی به بازاریابان و مدیران وب امکان استفاده از تگ‌های وب را در همه جا می‌دهد. صاحب نظران می‌گویند که این یک ابزار ساده است که به همه بازاریابان کمک می‌کند بدون نیاز به حضور یک توسعه دهنده وب، کارهای مورد نیازشان را انجام دهند.
 
اما واقعیت این است که این بزار بدون داشتن دانش فنی کافی، اصلا ساده و راحت نخواهد بود. شما باید دانش فنی کافی برای راه‌اندازی تگ‌ها، محرک‌ها و متغیرها را داشته باشید. اگر شما از پیکسل‌های فیسبوک استفاده می‌کنید پس باید چگونگی کارکرد پیسکل‌های فیسبوک را درک کنید.
 
گوگل تگ منیجر، روند تجزیه و تحلیل تگ‌های بازاریابی را آسان‌تر از همیشه کرده است. با این وجود اکثر بازاریاب‌ها از ویژگی‌ها و قدرت عملکرد گوگل تگ منیجر آگاهی ندارند. همچنین آن‌ها نمی‌دانند در صورت اشتباه کردن این ابزار چه آسیب‌هایی به آن‌ها خواهد زد!
 
بیایید نگاهی به نحوه کارکرد گوگل تگ منیجر بیندازیم…
سه سهم اصلی در گوگل تگ منیجر وجود دارد که عبارتند از تگ‌ها، راه‌اندازی و متغیر ها
 
تگ چیست؟
تگ ها عبارتند از کد یا ردیابی پیسکل از ابزارهای شخص ثالث؛ این تگ‌ها به گوگل تگ منیجر می‌گویند که چه کاری باید انجام دهد.
 
مثال هایی از تگ‌های مشترک در گوگل تگ منیجر عبارتند از:
 
-کد ردیابی جهانی گوگل آنالیتیکس
-کد بازاریابی ادوورد
-کد پیگیری حساب ادوورد
-کد ردیابی حرارتی
-پیکسل فیسبوک
 
عوامل محرک چیست؟
ایجاد یک راه برای جلوگیری از تگ‌هایی که شما راه اندازی کرده‌اید. آیا می‌خواهید تگ‌ها را در یک صفحه نمایش دهید، سفارشی سازی کنید؟
 
متغییر چیست؟
متغییر اطلاعات اضافی هستند که GTM برای تگ شما نیاز دارد.
 
اساسی ترین نوع متغیر ثابت که می‌توانید در GTM ایجاد کنید، شماره گوگل آنالیتیکس UA است. (شماره شناسایی ردیابی)

خانه --> اخبار و مقالات --> گوگل تگ منیجر (Google tag manager) چیست؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران