۱۰ روش افزایش سرعت وبسایت(وردپرس)-بخش اول

 
بنا به تحقیقات انجام شده «افزایش در زمان بارگذاری وبسایت از ۲ تا ۱۰ ثانیه نرخ ترک صفحه را تا ۳۸% افزایش می‌دهد. در طی زمان اوج ترافیک، بیشتر از ۷۵% از مشتریان وبسایت رقیب را جایگزین سایتی با بارگذاری آهسته می‌کنند». بنابراین مهم است که توجه کنید گوگل در حال حاضر سرعت وبسایت را به عنوان فاکتور رتبه‌بندی به کار می‌برد. به طور خلاصه، داشتن وبسایتی کند تأثیرات منفی زیر را به دنبال خواهد داشت:
در این مقاله و مقاله بعد ۱۰ روش را برای افزایش سرعت وبسایت بیان می‌کنیم:
 
طراحی سایت
 
۱) حذف پلاگین‌ها و افزونه‌های Add-on غیر ضرورری
پلاگین‌های غیر ضروری می‌توانند سرعت وبسایت را کاهش دهند، به ویژه در صورتی که از سیستم مدیریت محتوا (CMSs) مانند وردپرس، جوملا و دروپال استفاده می‌کنید به آن توجه کنید. مطالعات خوبی که در مورد تأثیر پلاگین‌ها بر سرعت وبسایت انجام شد نشان داد که اینها قادرند سرعت وبسایت را از ۴٫۲۳ ثانیه به ۱٫۳۳ ثانیه برسانند. بسیار مهم است که توجه داشته باشید این مورد تنها در مورد تعداد پلاگین‌های نصب شده بر روی وبسایت صادق نیست بلکه در مورد کیفیت آنهاست؛ وبسایتی با ۵۰ پلاگین می‌تواند سرعت بارگذاری سریعتر نسبت به وبسایتی با ۱۰ پلاگین داشته باشد در صورتی‌که وبسایت با پلاگین‌ کمتر دارای پلاگین‌هایی بسیار بی‌کیفیت است. به طور کلی باید از پلاگین‌هایی که مقدار زیادی اسکریپت و سبک‌ها را بارگذاری می‌کنند، پلاگین‌هایی که بسیاری از درخواست‌های از راه دور را انجام می‌دهند و نیز پلاگین‌هایی که پایگاه داده زیادی به هر صفحه در وبسایت اضافه می‌کنند دوری کنید.
در واقع پلاگین کمک به افزایش عملکرد وبسایت می‌کند اما این هم مهم است که تنها پلاگین را در صورتی که کاملا می‌دانید ضروری هستند استفاده کنید. اگر شما کاربر وردپرس هستید باید پلاگین P3 (Plugin Performance Profiler ) را نصب کنید.
 
۲) محدود یا حذف کردن قابل توجه دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی در وبسایت
اگر فکر می‌کنید که نیاز دارید ۱۰۰ دکمه اشتراک‌گذاری اجتماعی روی وبسایت خود داشته باشید دوباره در مورد آن فکر کنید؛ افراد شنیده‌اند که داشتن دکمه‌های اشتراک گذاری اجتماعی ترافیک وبسایت را بسیار افزایش می‌دهد. در صورتی که دکمه‌های بسیار زیاد اشتراک‌گذاری اجتماعی خوانندگان شما را گیج خواهد کرد، تحقیقات نشان می‌دهد که ترافیک وبسایت کاهش می‌یابد.
بسیاری از دکمه‌های اشتراک گذاری اجتماعی از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند و این می‌تواند بسیار دردسر ساز بر روی عملکرد سایت باشد. بنابراین راه حل این است که دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی را محدود یا حذف کنیم و یا بارگذاری آنها را به طور غیر همزمان پیکربندی کنیم تا در زمان قطع سایت رسانه اجتماعی خاص سرعت وبسایت را پایین نیاورد.
 
۳) بارگذاری کد شبکه تبلیغات و آنالیتیک به طور غیر همزمان
کد ردیابی Analytics و کدهای شبکه‌های تبلیغات (ad networks) نیز به طور قابل توجهی می‌توانند مانع سرعت وبسایت شوند، به ویژه در صورتی که ریموت سرور کند باشد. به راحتی می‌توانید از این مشکل با پیکربندی (configuring) همه کدهای ردیابی خود با استفاده از دریافت غیرهمزمان جلوگیری کنید. با استفاده از این روش در زمان قطع سرور یا تآخیر با سرویس شبکه تبلیغات یا آنالیتیک، سرعت وبسایت را پایین نمی‌آورد.
 
۴) فعال کردن Expires Headers
عوامل متعددی وجود دارد که بر چگونگی سرعت وبسایت تأثیر می‌گذارد، اما زمان پاسخ سرور در سرعت وبسایت تأثیر زیادی دارد. با درخواست‌های بیشتر به سمت سرور شما بارگذاری وبسایت آهسته‌تر می‌شود. Expires Headers به مرورگرها می‌گوید چه زمانی آنها یک فایل را از سرور دریافت کرده و یا آنها را از کش مرورگر بگیرند. بنابراین با استفاده از Expires Headers مرورگر برای بازدید کننده شما تنها یک فایل را یک بار در ماه درخواست می‌کند و فایل در کش آن، از بازدید اخیر ذخیره می‌شود. در نتیجه مانند شمشیر دو لبه‌ای است که سرعت وبسایت را افزایش می‌دهد به این دلیل که آنها تعدادی از درخواست‌های HTTP را بر روی سرور محدود می‌کند. بنابراین با استفاده از Expires Headers دیدن دوباره صفحه نیازی به دریافت دوباره فایل‌ها ندارد و در نتیجه بار دانلودها از سرور را کاهش می‌دهد.
 
۵) فعال کردن Caching
فرایند Caching تجربه سریعتری را به بازدیدکنندگان وبسایت توسط ذخیره‌سازی نسخه وبسایت بر روی مرورگر آنها می‌دهد و این نسخه وبسایت تا زمانی که بروزرسانی نشده عمل خواهد کرد. فعال کردن Caching برای وبسایت خود می‌تواند به طور قابل توجهی سرعت وبسایت را افزایش دهد و تحقیقات نشان می‌دهد که فعال کردن کش کامل برای یک وبسایت زمان بارگذاری وبسایت را از ۲٫۴ ثانیه به ۰٫۹ ثانیه کاهش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای فعال کردن کش وبسایت با توجه به پلتفرم‌های مختلف وجود دارد؛ برای وردپرس می‌توانید پلاگین‌های W3 Total Cache و W3 Super Cache را نصب کنید.
 
در مقاله بعد نیز به ادامه ی این روشها خواهیم پرداخت.

خانه --> اخبار و مقالات --> ۱۰ روش افزایش سرعت وبسایت(وردپرس)-بخش اول

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران