۱۰ روش افزایش سرعت وبسایت (وردپرس) – بخش سوم

 
۱۱) فعال کردن فشرده‌سازی Gzip
احتمالا فشرده‌سازی فایل بر روی کامپیوتر را امتحان کرده‌اید و متوجه شدید چقدر اندازه فایل‌ها کاهش می‌یابد؛ به عنوان مثال فایلی با حجم ۶۰ مگابایت در صورت فشرده‌سازی تنها ۵ مگابایت می‌شود. فشرده‌سازی Gzip به همین صورت عمل می‌کند؛ اما برای وبسایت‌ها به طور اتوماتیک فایل‌های وبسایت را به صورت فایل‌های zip درآورده و در نتیجه به شدت اندازه فایل‌ها کاهش می‌یابد که این باعث افزایش سرعت وبسایت می‌شود.
 
۱۲) بهینه‌سازی منظم دیتابیس
این روش اغلب نادیده گرفته می‌شود اما روش بسیار قدرتمندی برای افزایش سرعت وبسایت می‌باشد. این روش به ویژه مؤثر در زمانی است که از وردپرس و یا هر سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید که تکیه زیادی بر کاربرد دیتابیس دارند. برخی از سیستم‌های مدیریت محتوا و پلاگین‌های نصب شده وابستگی زیادی به دیتابیس برای ذخیره اطلاعات دارند که این امر داده‌ ذخیره شده در دیتابیس را در صورت استفاده از سیستم مدیریت محتوا/پلاگین افزایش داده که نتیجه آن به تدریج کندتر شدن وبسایت است. این امر به ویژه در زمان اعمال پلاگین‌هایی است که اطلاعات logها، آمار و اطلاعات کاربر را ذخیره می‌کنند. همچنین این امر در زمانی است که از وردپرس استفاده می‌کنید و قابلیت‌های رونوشت پست، پینگ بک (pingbacks) و بازتاب (trackbacks) فعال کرده‌اید. بنابراین می‌توانید سرعت وبسایت خود را توسط پاک سازی اطلاعات اضافی دیتابیس خود افزایش دهید و فرایندی است که می‌توانید در صورت استفاده از وردپرس به طور اتوماتیک با پلاگین WP-Optimize انجام داده و یا به طور دستی برای دیگر پلتفرم‌ها انجام دهید.
 
۱۳) کوچک کردن (Minify) فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS
اگر در وبسایت خود از مقدار زیادی فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS استفاده می‌کنید به احتمال زیاد سایت شما به مرورگر می‌گوید این فایل‌ها به طور جداگانه عمل می‌کنند به عبارت دیگر ده‌ها فایل جاوا اسکریپت و CSS در هر صفحه بارگذاری می‌شود. این منجر به درخواست‌های زیادی می‌شود که در نهایت اثرات منفی بر سرعت سایت می‌گذارد. کوچک کردن (Minify) فایل‌های جاوا اسکریپت و CSS تعداد فایل‌های تکی جاوا اسکریپت و CSS را از طریق قرار دادن آنها در یک فایل کاهش می‌دهد؛ در نتیجه به طور قابل توجهی سرعت وبسایت را بهبود می‌بخشد.
 
۱۴) ترکیب کردن تصاویر پس زمینه خود به صورت Image Sprites
درخواست‌های زیاد از سرور باعث کندی وبسایت برای کاربر شده؛ بیشتر قالب‌های وبسایت از تصاویر پس زمنیه متعدد تشکیل شده و این امر باعث ایجاد چندین درخواست مختلف در زمان بارگذاری وبسایت توسط کاربر می‌شود. بنابراین استفاده از تعداد زیاد تصاویر باعث دیر باز شدن صفحه و ایجاد درخواست‌های زیاد به سرور می‌شود. راه حل این مشکل ملحق یا ترکیب این تصاویر به یک تصویر است، به طوریکه بازدیدکننده از مرورگر یک تصویر را در زمان بارگذاری وبسایت درخواست کرده که این کار توسط Image Sprites انجام می‌شود. با ترکیب تصاویر پس زمینه به یک تصویر با Image Sprites قادر خواهید بود درخواست‌های زیاد را کاهش داده، تعداد دانلودهای بازدید کننده از مرورگر و تأخیر ناشی از دریافت و ارسال (roundtrips) ایجاد شده در دانلود منابع مختلف از سرور را کاهش دهید. بنابراین نتیجه آن افزایش سرعت وبسایت است.
 
۱۵) فعالسازی HTTP Keep-Alive
به طور معمول در زمانی که بازدید کننده از مرورگر سعی می‌کند یک فایل را از سرور وب شما درخواست کند هر فایل به طور جداگانه گرفته می‌شود. به عبارت دیگر یک اتصال نزدیک در زمان دریافت فایل و سپس دوباره باز شدن برای درخواست یک فایل جدید است. این باعث پردازش بیشتر، استفاده از شبکه، حافظه و در نهایت منجر به یک وبسایت کند در صورت بارگذاری زیاد بر روی سرور می‌شود. فعال‌سازی HTTP keep-alive تضمین می‌کند که همه درخواست‌های فایل به سرور شما از طریق یک اتصال باز واحد اتفاق بیفتد که در نتیجه منجر به داشتن وبسایتی با سرعت بیشتر برای کاربران توسط محدود کردن تعداد اتصالات به سرور شما می‌شود. می‌توانید keep-alive را توسط کپی و قرار دادن کدی در فایل .htaccess خود اضافه کنید که قبل از تغییر آن باید آشنایی کامل با انجام آن را داشته باشید تا مشکلی ایجاد نشود.
 
۱۶) برطرف کردن همه لینک‌های شکسته وبسایت
در حالی که لینک‌های شکسته درون محتوا اثری روی سرعت وبسایت نمی‌گذارد اما آنها می‌توانند برای یک کاربر تجربه بدی باشند. لینک‌های شکسته در جاوا اسکریپت، CSS و URLهای تصویر می‌توانند سایت را کندتر کنند. مطمئن شوید که وضعیت‌های وبسایت خود را برای لینک‌های شکسته اسکن کنید و قبل از اینکه این لینکها کاربران را دور کنند آنها را برطرف کنید.
 
۱۷) از هات لینکینگ (Hotlinking) تصویر جلوگیری کنید
هات لینکینگ تصویر که به عنوان ارتباط خطی (inline linking) شناخته می‌شود عمل لینک دادن به یک تصویر بر روی وبسایت شخص دیگر به جای بارگذاری تصویر بر روی سرور خود می‌باشد. به صورت سطحی به نظر می‌رسد مانند یک عملی است که مقدار زیادی پهنای باند شما را ذخیره می‌کند به ویژه در صورتی که دارای سایتی با ترافیک بالا باشید؛ اما این عمل در حقیقت می‌تواند باعث کندی وبسایت در صورتی که وبسایت میزبان تصاویر شما دارای خرابی یا کندی باشد شود. بنابراین از میزبان تصاویر خود قبل از لینک دادن به آنها مطمئن شوید.
 
۱۸) استفاده از سیستم مدیریت محتوای قابل اطمینان
سیستم مدیریت محتوا چارچوب وبسایت شماست. در صورتی که از HTML ساده و یا سیستم‌های مدیریت محتوای محبوب و قابل اطمینان مانند وردپرس یا دروپال استفاده کنید خوب است. در صورت استفاده از سیستم مدیریت محتوای با محبوبیت کمتر و یا چیزی که برای خودتان ساختید ریسک یک وبسایت با سرعت آهسته را خواهید داشت. مطمئن شوید که تست‌های مناسبی اجرا کردید و تحقیقات خوبی برای اطمینان از یک سیستم مدیریت محتوا سریع و قابل اعتماد قبل از استفاده انجام دهید.
 
۱۹) استفاده از شتاب‌دهنده PHP
PHP نیاز به وارد کردن اطلاعات مشابه بر روی وبسایت را در همه زمان کاهش می‌دهد اما می‌تواند زمان بارگذاری وبسایت را بیشتر کند. همچنین می‌توانید در صورت امکان فایل‌های PHP را جایگزین فایل‌های HTML استاتیک کنید و یا از یک شتاب دهنده PHP برای ایجاد وبسایت بسیار سریع که متکی زیادی به PHP است استفاده کنید.
 
۲۰) از هات لینکینگ تصاویر خود توسط دیگران جلوگیری کنید
همانطور که جلوگیری از هات لینکینگ تصاویر افراد دیگر مهم است همچنین باید جلوگیری کنید تا دیگران تصاویر شما را هات لینکینگ نکنند. به عبارت دیگر برخی افراد با کپی لینک فایل‌ها درون سرور شما مانند تصاویر از پهنای باند شما استفاده کرده و بدین طریق به پیشرفت سایت خود کمک می‌کنند. نتیجه آن کندی بارگذاری صفحات و حتی تمام شدن ماهیانه پهنای باند شما می‌شود.
هنگامی‌که افراد تصاویر شما را هات لینک می‌کنند اساسا پهنای باند شما را می‌زدند از این رو یک درخواست به سرور شما هر زمان که خوانندگان آنها سعی به دیدن تصاویر در وبسایت شان دارند ایجاد می‌شود. شما می‌توانید توسط غیر فعال کردن هات لینک تصاویر میزبانی شده روی سرورتان جلوگیری کنید. فایل .htaccess مانع از هات لینک شدن تصاویر شما می‌شود.
به طور کلی روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید سرعت وبسایت خود را بهبود بخشید که در این مقالات مقداری از این روش‌ها را بیان کردیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد.

خانه --> اخبار و مقالات --> ۱۰ روش افزایش سرعت وبسایت (وردپرس) – بخش سوم

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران