۱۱ نکته برای گردش راحتتر در سایت

 
راه اندازی سایت
 
در طراحی وب سایت میتونید با اجرای هر کدوم از این ۱۱ موردی که تو این مقاله ذکر شده است طراحیتان را بهتر کنید:
 
۱) با پنهان کردن نوار جستجو، در فضا صرفه جویی کنید
احتمالا نوار مسیریابی بالای سایتتان خیلی زود پر میشود، به خصوص اگه تعداد صفحات سایتتان زیاد باشه. برای نشان دادن نوار جستجوی سایتتان، فقط یه آیکون ذره بین بذارید که نشونه سرچ باشه. اگه سایتتان محتوای زیادی نداشته باشد دیگه کاربرها نیازی به سرچ ندارند و اگر هم بخواهند چیزی رو سرچ کنند همون علامت ذره بین نشانه خوبی برای نوار جستجو است.
 
۲) برای سایتهایی که اسکرولینگ نامحدود یا طولانی دارند از مسیریابی ثابت استفاده کنید
از زمانی که وبگردی با موبایل و سایتهای شبکه های اجتماعی روی کار امدند، اسکرولینگ طولانی و سایتهای تک صفحه ای رواج پیدا کردند. متاسفانه یکی از نقص های این سبک، مسیریابی ضعیفش است.
یکی از کارهای ساده ای که برای حل این مشکل میشود انجام داد استفاده از مسیریابی ثابت است. یعنی یه فهرست یا نواری که با اسکرول کردن روی صفحه ثابت میماند و معمولا در بالا یا پایین نمایشگر قرار دارد. اینطوری کاربرها میتونن روی سایت کنترل کافی داشته باشند و راحتتر سایت را بگردند.
اگه فهرست مسیریابی فضای زیادی میگیرد از آیکون “برگشت به بالای صفحه” استفاده کنید که دائم روی صفحه باشد. چون قرار است اینها همیشه روی صفحه حضور داشته باشند سعی کنید تا جایی که میشود کوچیکش کنید.
 
۳) برای جلب توجه به فهرستهای پنهان از انیمیشن استفاده کنید
فهرستهای پنهان مثل فهرستهای کشویی و همبرگری باعث صرفه جویی در فضا میشوند بدون اینکه گزینه های در اختیار کاربر را محدود کنند. میتوانید با یه انیمیشن هوشمندانه کارایی و اثرگذاری این فهرستها را افزایش بدهید.
ممکن است وقتی طراحی مینیمالیستی اتخاذ میشود، مسیریابی از یاد برود. میتوانید با یه اسلاید به یاد کاربرها بندازید که اگه خواستند میتوانید از این طریق به صفحات اصلی سایت سربزنند. به این ترتیب سبک مینیمالی سایت هم به هم نمیریزد.
انتخاب یه انیمیشن آرام میتواند حتی هویت و حال و هوای برند را تقویت کند. در کل اگه میخواهید کارایی سایتتان با کمترین کلمات بالا ببرید از انیمیشن استفاده کنید. بعضی سایتها برای اینکه قابل کلیک بودن آیکون فهرست همبرگری را نشان بدهند، وقتی ماوس روی آیکون قرار میگیرد، سه خط افقی به صورت سه تا اسلش درمیان و وقتی هم که کاربر روش کلیک میکند، آیکون به شکل ضربدر میشود که فعال بودنش را نشون بدهد.
استفاده از انیمیشن های این چنینی به خصوص برای سایتهای موبایل که فضای نمایشگر همیشه کوچیکه خیلی به درد میخورد. بعد از باز شدن سایت اولین اولویت باید مسیریابی باشد، یعنی سایت که باز شد مسیریابی باز و دیده بشود، و بعد بطور خودکار به یه گوشه یا یه کناری جمع بشود. با یه انیمیشن جذاب به کاربرها نشان بدید اگه لازم داشتند کجا را باید کلیک کنند.
 
۴) اجازه بدهید مقدار محتوا نوع فهرست مسیریابی را تعیین کند
نمیشود برای همه سایتها یه مدل فهرست مسیریابی تجویز کرد. شما هم برای سایتتان دنباله روی سایتهای دیگه نباشید. مقدار محتوای سایت باید تعیین کننده نوع فهرست باشد.
سایتهایی که محتوای کمی دارند و تعداد صفحاتشون نهایتا به ۶ تا میرسد میتوانند یه نوار مسیریابی داشته باشند که تمام لینکها همزمان با هم دیده بشوند. پنهان کردن فهرست هم میتواند به ذخیره فضای سایت کمک کند.
اما سایتهایی که محتوای زیادی دارند، مثل سایتهای فروشگاهی، دیگر نمیتوانند همه را یکجا نمایش بدهند و باید از مگامنو استفاده کنند. به این ترتیب با اینکه همه صفحات/گزینه ها برای کاربر قابل رؤیت اند اما تا وقتی که کاربر روی فهرست کلیک نکرده پنهان میمانند و کاربر گیج نمیشود و گزینه هایی که نیاز نداره نمایش داده نمیشوند.
سایتهای بزرگ یه انتخاب دیگه هم میتونن داشته باشن و ان استفاده از فهرستهای فروریختنی عمودیه. فهرستهای عمودی میتوانند گزینه های بیشتری رو در فضای کمتری نمایش بدن و برای حفظ فضای سایت، هر وقت نیازی بهشون نباشه به یه طرف جمع میشوند.
 
۵) از نشانه های مشخص استفاده کنید
فهرست مسیریابی جای نشان دادن خلاقیت نیست، ممکن است خیلی به ضررتون تمام شود. با استفاده از فرمتهای استاندارد مورد قبول از سردرگمی کاربرها پیشگیری کنید. یه سری چیزها برای همه پذیرفته شده و قابل درک هستند: مثل علامت ذره بین سرچ، آیکون همبرگری فهرستهای مخفی و غیره. میتونید تو زمینه های دیگه خودتونو متمایز کنید.
حتی کاربرهای تازه کار توئیتر هم میتوانند معنی آیکونهاشو حدس بزنند. آیکونهای سایت باید اینطوری باشند.
 
۶) برای اسلایدها از انیمیشن استفاده کنید
یکی از مهمترین اهداف استفاده از انمیشن، انتقال روان و مناسب پیامه. برای اسلایدها، فهرستهای آبشاری و همه مدلهای مختلف فهرستها، از انیمیشن های ۲۰۰ تا ۳۰۰ ms استفاده کنید. این سرعت به اندازه کافی کند هست که ناگهانی نباشه و از طرف دیگه زیادی کند نیست و کاربر همچنان حس میکنه روی رابط کاربری کنترل کافی داره.
 
۷) قرار دادن نوار جستجو در مرکز یا سمت راست بالای سایت، اهمیت بدید
کاربرهای سایتهایی مثل فیسبوک یا توئیتر، برای پیدا کردن یه فرد خاص یا یه هشتگ، دائما به نوار سرچ احتیاج دارند. سایتهای این مدلی میتونن با قرار دادن نوار جستجو در وسط صفحه یا در سمت راست مسیریابی بالای صفحه، کار سرچ رو برای کاربرها تسهیل کنند.
اگه میخواهید مردم بیشتر از نوار سرچ سایتتان استفاده کنند، ان را در جای مناسب قرار بدید تا به چشم بیاد.
 
۸) با استفاده از سایه، تضاد رنگی یا کم رنگ کردن، فهرستهای باز شدنی رو مجزا کنید
فهرستهای باز شدنی باید مشخص باشند. باید به طریقی اونها رو از بقیه اجزای صفحه متمایز کنید و اهمیتشونو نشون بدید. بعضی ها برای این منظور یه کادر ضخیم دورش میگذارند ولی این کافی نیست. بهترین کار استفاده از سایه، تضاد رنگی و رنگ است.
سایه از بقیه معمولی تره. کافیه یه سایه روشن دورش بدهید و ان رابا قوانین طراحی متریال هماهنگ کنید.
اگه میخواهید تضاد بیشتری داشته باشید از رنگ متضاد با بقیه محتوا استفاده کنید. مثلا اگه پس زمینه مقاله سفیده، فهرستها رو سیاه کنید. به این ترتیب حتما جلب توجه میکنه و دیگه کاربر گیج نمیشه که کدوم قسمت محتواست و کدوم قسمت فهرست است.
 
۹) بر اساس داده های شخصی سازی، پیشنهادهایی به کاربران ارائه بدید
اگه میخواهید سایتتان کاربرمحور باشد–که باید هم همینطور باشد- همه چیز را شخصی سازی کنید. پیشنهادهایی که در صفحه نمایش داده میشود باید توازنی از اونچه باشه که کاربر میخواد ببیند و اونچه که شرکت میخوان کاربرهاش ببینن.
بر اساس خریدهای قبلی کاربر یا صفحاتی که اخیرا مشاهده کرده، صفحه رو مطابق خواست کاربر شخصی سازی کنید. میتونید وقتی کاربر داره عضو سایت میشه یا پروفایل درست میکنه، حتی مستقیم از خودش در مورد ترجیحاتش بپرسید.
اگه اطلاعات کافی برای شخصی سازی کردن صفحه ندارید، محتوای مرتبط با محتوای صفحه رو نمایش بدید. طراح ها میتونن با استفاده از تگ های رایج علایق کاربرها رو ساماندهی کنند. میتونید برای اینکه از صحت اطلاعات مطمئن بشید، رفتارهای سابق کاربر رو چک کنید.
 
۱۰) وقتی کاربر کاری را تموم کرد، مرحله بعد را پیشنهاد بدید
وقتی کار کاربر روی یک صفحه تموم میشود، تا چند لحظه نمیدونه بعدش باید چی کار کند. اینجا شما باید به کمکش بیایید و بسته به اینکه چه کاری را تموم کرده، یک یا چند تا گزینه پیش روش بذارید. مثلا اگه الآن ساختن پروفایلشو تموم کرده، یه لینک معرفی کنید تا بتوند دوست پیدا کند.
به خصوص درمراحل اولیه سفر کاربر، ارائه پیشنهاد از سوی شما بیشتر اهمیت داره، چون هنوز کاربر با رابط کاربری سایت خیلی آشنا نیست. وقتی مراحل بعدی رو به کاربر نشون میدید، لحظاتی رو که در شک و سردرگمی به سر میبره کاهش میدید. این وظیفه طراحه که اطمینان حاصل کنه که کاربر میدونه چطوری از رابط کاربری برای رسیدن به چیزی که میخواد استفاده کنه.
 
۱۱) در سایت قابلیت صفحات اخیرا بازدید شده را قرار بدید
وبگردی در یک مسیر مستقیم نمیشود. برای همین اگه قابلیت مشاهده صفحات اخیرا مشاهده شده را در سایتتون قرار بدید، کاربرها میتوانند هر وقت خواستند، یا اگر اشتباهی وارد صفحه ای شدند، یا محتوایی که قبلا دیدند رو دوباره بررسی کنند، به صفحات قبلی برگردند.
به خصوص در سایتهای فروشگاهی این مسئله خیلی اهمیت دارد، چون کاربرها میتوانند راحتتر خرید کنند و بین چند محصول بچرخند و تصمیم گیری کنند. وقتی کاربرها روی خریدشان کنترل داشته باشند، راضی ترند.

خانه --> اخبار و مقالات --> ۱۱ نکته برای گردش راحتتر در سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران