۸ ترفند مهم CSS برای طراحی سایت

 
راه اندازی سایت
 
وقتی که شما قدم در مسیر طراحی وب می گذارید باید بر CSS مسلط باشید و بتوانید کارهای لازم را با CSS انجام دهید. در زیر ۸ ترفند مهم CSS برای طراحی سایت را بیان کرده ایم:
 
۱) موقعیت مطلق المان ها
برای کنترل و تنظیم موقعیت تمامی المان هایی که در صفحه وجود دارند باید موقعیت مطلق (absolute positioning) را انجام دهیم. با تنظیم موقعیت مطلق المان ها و با جهت دادن به آن ها بر اساس پیکسل می توانید هرچیز را در جایی که می خواهید قرار دهید.
 
۲) * + selector
شما با استفاده از * می توانید یک استایل را برای خودتان بسازید و برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال با استفاده از * و p می توانید یک استایل مشخص برای تگ ایجاد کنید تا این استایل برای این تگ اجرا شود.
 
۳) یک استایل دائمی
این کار را باید انجام دهید تا هم در حجم کدها و هم در زمان صرفه جویی کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید تمام تگ ها H2 در یک صفحه را به رنگ و شکل خاصی در بیاورید با تنها یکبار وارد کردن آن و مشخص کردن برای تمام صفحه می توانید انجامش دهید و دیگر نیازی نیست که هربار استایل موردنظرتان را برای هر تگ اعمال کنید.
 
۴) مرکز بندی
برای جهت دادن به متن و المان های صفحه از روش های ساده و مناسب باید استفاده کنید. به عنوان مثال برای وسط چین کردن متن از text-align:center; استفاده کنید و برای راست و یا چپ چین کردن، به جای center از right و یا left استفاده می شود. یک div و یا هر عنصر دیگری در صفحه توسط یک بلاک ویژگی می تواند جهت موردنظر را بگیرد.
 
۵) هم ترازی عمودی خط
برای آن که خطوط در کنار هم، هم تراز و در یک سطح قرار بگیرند باید از چنین دستوری استفاده کنید. اینگونه و بدون اندازه گیری می توانید مطمئن باشید که خطوط شما هم تراز و هماهنگ هستند.
 
۶) استایل و رنگ لینک ها
شما می توانید به لینک های موجود در صفحه استایل و رنگ مورد نظرتان را بدهید. همچنین می توانید برای لینک هایی که کلیک شده اند و آن هایی که نشده اند تفاوت قائل شوید و استایل و رنگ متفاوتی به آن ها بدهید.
 
۷) CSS reset
مرورگرها محدودیت ها و تنظیمات CSS خاص خودشان را دارند که با توجه به تنظیمات و تغییراتی که کاربران اعمال می کنند هم ممکن است به این محدودیت ها و تغییرات اضافه شود. در طراحی وب برای آن که تمام کدهای شما به درستی اجرا شوند و مشکلی در نمایش ایجاد نشود باید CSS reset اعمال شود تا یک ساختار یکسان و یکپارچه در تمام دستگاه ها و مرورگرها برقرار باشد و همه چیز آن طور که شما طراحی کرده اید نمایش داده شود.
 
۸) متن ها را به طور کامل حروف بزرگ و یا حروف کوچک کنید
می توانید کاری کنید بخشی و یا تمام یک متن با حروف کوچک و یا فقط با حروف بزرگ نوشته شوند. برای این کار می توانید از این موارد با توجه به استایل مورد نظرتان استفاده کنید:
 
-h2 { text-transform: uppercase; } – همه ی حروف بزرگ باشند
-h2 { text-transform: lowercase; } – همه ی حروف کوچک باشند
-h2 { text-transform: capitalize; } – اولین حرف هر کلمه بزرگ باشد

خانه --> اخبار و مقالات --> ۸ ترفند مهم CSS برای طراحی سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران