۸ تصور غلط درباره سئو

طراحی سایت ارزان
 
موتورهای جستجو همیشه در حال تغییر و تحولات در الگوریتم جستجوی خود هستند و این شاید بتواند دلیلی برای ایجاد تصورات غلط در مورد سئو باشد؛ اما این امر به اندازه آژانس‌های بهینه‌سازی موتور جستجو در ایجاد این اشتباهات مقصر نیستند. هر متخصص سئوی کلاه سفید باید از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده کند. در ادامه تصورات و افسانه‌های رایج در مورد سئو بیان می‌شود.
 
۱) سئو چیزی است که هر متخصصی در تکنولوژی می‌تواند انجام دهد؛
تصور اشتباه: هر شخص تکنیکال و فنی می‌تواند مسئولیت آن را بپذیرد؛
واقعیت: سئو تکنیکال و فنی است.
سئو فراتر از چیزی است که فقط یک شخص تکنیکی باشیم. از هر شخص مرتبط با حوزه خود بپرسید که چند تا مشتری به دفتر آنها آمده است و داستان‌هایی در مورد اینکه چگونه آنها سئوی خود را به متخصص آی تی یا طراح وب و نیز مشابه آنها سپرده‌اند و هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌اند. این افراد ممکن است به بهینه‌سازی وبسایت شما کمک کنند و منابع ارزشمندی در زمان راه‌اندازی نقشه‌های سایت XML، ریدایرکت‌ها و فایل‌های robots.txt باشند؛ اما از آنها انتظار نداشته باشید که سئو را درحد عالی درک و انجام دهند، چون کار اصلی‌شان بهینه‌سازی موتور جستجو نیست.
 
۲) فقط رتبه اول مهم است؛
بدیهی است که بین مکان قرارگیری نتایج جستجو و میزان کلیک رابطه‌ای وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که همه ذهنمان را درگیر قرارگیری وبسایت در رتبه اول کنیم. حتی در گذشته، داشتن بهترین رتبه‌بندی‌ها تضمین موفقیت و میزان نرخ کلیک بالا نبوده است، اما حداقل یه نقطه شروع خوبی می‌باشد. به این نکته باید توجه کرد که حتی برخی وبسایت‌ها با داشتن رتبه بالا، کلیک‌ خور خوبی ندارند.
 
۳) واکنش‌های سریع به بروزرسانی‌های الگوریتم موتورهای جستجو، باعث موفق‌تر شدن شما می‌شود؛
تصور غلط: در هر بار گوگل، الگوریتم رتبه‌بندی جستجوی ارگانیک خود را بروز رسانی می‌کند، شما باید در اسرع وقت وبسایت خود را تغییر دهید تا عقب نمانید!
واقعیت: هر موتور جستجویی که وجود دارد به طور مداوم برای بهبود الگوریتم جستجوی خود تلاش می‌کند، گوگل الگوریتم جستجوی خود را تقریبا ۵۰۰ بار در سال تغییر می‌دهد. شما باید زمانی در مورد بروزرسانی وبسایت خود نگران باشید که آپدیت‌های عمده و بزرگ انجام می‌گیرد.
در زمانیکه بروز رسانی‌ها اتفاق می‌افتد، مورد هوشمندانه این است که صبر کنید و ببینید بر روی سایت شما چه تأثیری می‌گذارد. در اغلب موارد، اگر سئوی درست و مناسبی انجام داده باشید سایت شما به هیچ وجه تحت تأثیر منفی قرار نخواهد گرفت و حتی می‌توانید ارتقای آن را ببینید! هیچ چیزی به نام الگوریتم جستجوی کامل وجود ندارد، بنابراین بروزرسانی‌ها همیشه انجام می‌شوند. بنابراین فقط باید کمی صبر کنید تا ببینید تأثیر وبسایت شما چیست، منابع معتبر را در مورد اینکه چه مواردی بروزرسانی شده است بخوانید و بعد در صورت نیاز تنظیمات و تغییرات را با توجه به بروزرسانی‌ها انجام دهید.
 
۴) یکبار سئو انجام دهیم، دیگر به آن نیازی نداریم!
از برخی صاحبان کسب و کار بسیار زیاد شنیده شده است که می‌گویند فرایندهای سئو سایت آنها به پایان رسیده است. این تصور و خیال غلط به شدت در میان جوامع فناوری اطلاعات (آی تی) شایع است و به سادگی می‌توان گفت که چرا. کارکنان آی تی روند کاریشان این گونه‌است که مشکلی را که حل کردند به سراغ مشکل بعدی می‌روند و همین رویه را برای سئو در نظر می‌گیرند. اما سئو فرایند مستمر و مداومی است که نیاز به گذاشتن زمان به صورت دوره‌ای دارد، بخصوص برای افرادی که منبع اصلی درآمدشان از اینترنت است.
 
۵) لینک بیلدینگ کلاه سیاه است و منجر به جریمه توسط گوگل می‌شود؛
تصور غلط: گوگل از لینک بیلدینگ کلاه سیاه متنفر است!
واقعیت: این موضوع واقعا خنده‌دار است. گوگل به وبسایت شما برای بک لینک‌ها پاداش می‌دهد؛ تنها شرط این است که این بک‌لینک‌ها از منابع معتبر و مرتبط گرفته شوند.
اگر لینک‌های وبسایت خود را بر روی وبسایت‌های غیرمرتبط، وبسایت‌های اسپم گونه یا وبسایت‌هایی با نرم‌افزارها و اسکریپت‌های مخرب قرار دهید، بله می‌توانید انتظار داشته باشید که برای بک‌لینک‌ها جریمه شوید. اما در این مثال، این در واقع اسپم سازی است نه بک‌لینک.
زمانیکه لینک‌های باکیفیتی می‌سازید نباید در مورد این تصور غلط سئو نگران باشید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که گذاشتن کامنت‌هایی روی وبلاگ، یک تکنیک سئوی کلاه سیاه است اما این تنها در موردی است که کامنت‌ها فقط لینک به وبسایت شما بدهند بدون اینکه ارزشی را بیفزایند. کلید کلی این است که از خودتان بپرسید در زمانیکه کامنتی بر روی وبلاگ قرار می‌دهید یا لینک به وبسایت در مقاله‌ای می‌دهید ارزشی را اضافه می‌کنید، اگر اینگونه است پس نگران هیچ چیز نباشید.
 
۶) داشتن یک نقشه XML، رتبه‌بندی جستجوی شما را افزایش می‌دهد؛
تصور غلط: ایجاد یک نقشه سایت XML به بهبود رتبه‌بندی موتور جستجوی شما کمک می‌کند.
واقعیت: یک نقشه سایت بر روی رتبه‌بندی صفحه وب شما تأثیری نمی‌گذارد؛ هر چند که باعث می‌شود موتورهای جستجو راحتتر بتوانند صفحه را کراول (خزش) کنند.
نقشه‌های سایت اطلاعات بیشتری در مورد سایت شما به گوگل می‌دهند و بنابراین مطمئنا ایندکس آنها سریعتر انجام می‌شود. با این حال هیچ اعلامی توسط گوگل یا نتیجه‌ای حاصل از مطالعه وجود ندارد که بگوید ارسال نقشه سایت XML سئوی وبسایت شما را بهبود می‌بخشد. با استفاده از نقشه سایت می‌توانید مطمئن شوید که همه URLها به آسانی کراول و بنابراین ایندکس می‌شوند؛ این امر می‌تواند قابلیت مشاهده وبسایت را در طولانی مدت بهبود بخشد. پیشنهاد می‌شود از پلاگینی مانند از Google XML Sitemaps generator استفاده کنید که با وبسایت‌های وردپرس به خوبی کار می‌کند.
 
۷) سئو و شبکه‌های اجتماعی به هیچ وجه به هم مرتبط نیستند؛
این یک تصور اشتباه است که سئو و شبکه‌های اجتماعی به هم غیر مرتبط هستند. در واقع آنها مانند قوم و خویش نزدیک به هم هستند. موتورهای جستجو برای محتوایی ارزش قائل‌اند که دارای عنصری از محبوبیت شبکه اجتماعی در آن دیده شود. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دو مزیت مهم را برای وبسایت شما به همراه دارد؛ یکی تشخیص محتوای سایت توسط موتورهای جستجو و ایندکس کردن آنها و دیگری ترویج محتوای سایت که به افزایش ترافیک، به اشتراک گذاری بیشتر و لینک بیلدینگ ختم می‌شود. محتوای معتبر و مرتبط می‌تواند سئوی شما را مدیریت کند و هر چقدر محتوای شما در شبکه اجتماعی بیشتر به اشتراک گذاشته شود اعتماد به آن آسانتر است و نیز موتورهای جستجو برای آن ارزش بیشتری قائل می‌شوند. همچنین، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی شانس دریافت بک لینک‌های معتبر را افزایش می‌دهد.
 
۸) سئو یک هنر سیاه و کلاهبرداری است؛
عموما افرادی که اعتقاد دارند سئو کلاهبرداری است، کسانی هستند که می‌خواهند با تلاش کم و در مدت کوتاه نتایج بسیار خوبی به دست آورند. همچنین ممکن است بسیاری از افراد با شرکت‌های سئوی مبتدی سروکار داشته‌اند که این سئوکاران علی رغم دریافت مبالغ بالا نتوانسته‌اند ترافیک قابل قبولی را به این وبسایت‌ها هدایت کنند. اما باید به این نکته توجه کرد که سئوی اصولی و درست نیاز به زمان و تلاش بسیاری دارد و اگر به خوبی انجام گیرد علاوه بر افزایش ترافیک مزایای دیگری را خواهد داشت.

خانه --> اخبار و مقالات --> ۸ تصور غلط درباره سئو

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران