۸ راهکار برای بهبود فرآیند عضویت سایت

چه چیزی باعث می‌شود یک کاربر به عضویت یک وب‌سایت یا برنامه در بیاید؟ آیا نیازهای کاربر تنها عامل موثر در ثبت‌نام است یا مسائل دیگری هم بروی تعداد ثبت‌نام‌ها تاثیر می‌گذارند؟ ظاهراً گزینۀ دوم جواب صحیح است.
 
۱) فراخوان ثبت‌نام را از باقی صفحه متمایز کنید!
 
فراخوان (call to action) ثبت‌نام در حقیقت مهمترین بخش از هر فرآیند ثبت‌نامی است، چرا که نقطه آغازین آن است. با اینحال بسیاری از وب‌سایت‌ها چندان دقتی در این مورد به خرج نمی‌دهند و فراخوان ثبت‌نام آنها از سایر صفحه متمایز نیست. یعنی کاملاً با باقی صفحه هماهنگ است، دکمه آن مشابه سایر دکمه‌های صفحه است و … اما شما نباید همچون دیگران از اهمیّت بصری این فراخوان غافل شوید.
 
اطمینان حاصل کنید که بخش ثبت‌نام شما از سایر قسمت‌های صفحه متمایز است. از رنگ‌هایی با کانتراست نسبت به سایر قسمت‌های صفحه استفاده کنید، فونت بزرگتری را به کار ببرید و یک مکان خوب را برای قرار دادن این فراخوان انتخاب کنید. برای بدست آوردن بهترین نتیجه خوب است که طراحی‌های مختلف را تست کنید. یک عبارت می‌تواند از عبارت دیگر بیشتر تاثیر داشته باشد، یک رنگ می‌تواند توجه بیشتری را جلب کند و … اما تنها راه برای مطمئن شدن این است که تمام گزینه‌های ممکن خود را تست کنید. نتفلیکس (Netflix) یک سرویس تلویزیونی آنلاین است که به خوبی از پس این موضوع بر آمده است. شما می‌توانید یک ماه به صورت رایگان از خدمات این شبکه استفاده کنید و این موضوع با یک دکمه قرمز خیره کننده به اطلاع شما رسیده است. همچنین به این شعار دقت کنید: “در هر زمانی عضویت خود را لغو کنید.” این باعث می‌شود کاربر با خیال آسوده ثبت‌نام کند.
 
۲) به مخاطب یک افق دید جذاب را نشان دهید!
 
وقتی وارد یک مغازه میشوید مغازه‌ها به مردم اجازه می‌دهند بدون اینکه ترسی از تعهد داشته باشند به محصولات نگاه بیندازند و کیفیت آنها را بررسی کنند. شما هم باید همینکار را بکنید. سعی کنید یک نمایش عالی از مزایای محصولات و خدمات خود داشته باشید و به مخاطبان نشان بدهید که دقیقاً با ثبت‌نام چه چیزی بدست خواهند آورد.
 
۳) دلایل قانع‌کننده‌ای برای ثبت‌نام ارائه دهید!
 
شما باید به مخاطبان خود دلایل قانع‌کننده‌ای برای ثبت‌نام بدهید. برای این منظور باید به یک سوال جواب بدهید. این همان سوالی است که کاربران همیشه در ذهن خود با آن دست و پنجه نرم می‌کنند: این کار چه سودی برای من دارد؟
 
مزایای ثبت‌نام در وب‌سایت یا برنامۀ خود را مشخص کنید. دقت کنید که باید این کار را از زاویۀ نگاه کاربر انجام دهید. به عبارت دیگر باید مزایای خود را به کاربر بفروشید، نه امکاناتتان را. به علاوه این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ‌کس دوست ندارد تحت فشار قرار بگیرد. بنابراین اجازه دهید کاربران ابتدا با محصولات و خدمات شما آشنا شوند و بفهمند مزایای ثبت‌نام چیست و سپس از آنها درخواست عضویت کنید. اورنوت (Evernote) یک سیستم یادداشت‌برداری آنلاین است که در زمینۀ معرفی محصول خود بسیار عالی عمل کرده و با وجود اینکه فرم ثبت‌نام آن در بالای صفحه قرار داشته و مرکز صفحه را اشغال کرده است، حس تحمیل شدن را به شما نمی‌دهد.
 
۴) اگر ثبت نام رایگان است، این موضوع را کاملاً شفاف کنید!
 
آیا کاربران شما می‌توانند به صورت رایگان ثبت‌نام نمایند؟ حتی اگر ثبت‌نام رایگان شما به صورت آزمایشی هم باشد، باز باید این موضوع را کاملاً واضح کنید. با اینکار کاربر با خیال راحت‌تری ثبت‌نام خواهد کرد و ترس او از تعهد به شما کاهش خواهد یافت.
 
ترلو (Trello) یک ابزار مدیریت پروژۀ آنلاین است که بسیار خوب بر روی رایگان بودن ثبت‌نام خود تاکید می‌کنید. در این وب‌سایت دکمه “ثبت نام” معمول با یک دکمۀ با جذابیت کمتر اما بسیار قانع‌کننده جایگزین شده است: “ثبت نام کنید – رایگان است”.
 
۵) به مخاطب خود ضمانت بدهید!
 
ضمانت‌های شما بستگی به خدماتی دارد که به کاربران خود ارائه می‌دهد. برای مثال وقتی که بحث بر سر یک خبرنامه رایگان یا دریافت آپدیت باشد، خوب است که به کاربر اطمینان دهید که هر زمان بخواهد می‌تواند از این سرویس انصراف دهد و آدرس ایمیل او نیز نزد شما امن است. وقتی هم که بحث بر سر پول باشد، اطمینان بدهید که در صورت عدم رضایت پول وی باز خواهد گشت.
 
یک نکته: بسیاری از شرکت‌ها یک ضمانت بازگشت پول چند روزه به کاربران خود ارائه می‌دهند، آن هم با این فرض که به این ترتیب کاربر زمان کمتری دارد تا ایرادی از سیستم بگیرد. اما ممکن است به یک تصمیم عجولانه برای لغو عضویت توسط کاربر منجر شود. چرا که آنها طی چند روز اول چندان روی محصول شما سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. اما وقتی یک بازه طولانی‌تر به کاربر ارائه دهید (برای مثال یک ماه)، احتمال اینکه آنها به خدمات شما وابسته شوند را افزایش می‌دهید و دیگر گذشتن از آنها چندان کار راحتی نخواهد بود.
 
۶) یک مشوق برای ثبت‌نام ایجاد کنید!
 
مهم نیست که عضویت شما رایگان یا پولی است، در هر صورت ارائه دادن یک نوع مشوق برای ثبت‌نام می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بروی نرخ تبدیل شما داشته باشد. مثلاً می‌توانید یک کتاب الکترونیکی رایگان به کاربران ارائه دهید یا خدمات رایگانی را برای آنها در نظر بگیرید. یک مشاوره تلفنی یا اینترنتی رایگان چطور است؟ مردم دوست دارند چیزهای رایگان دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود احساس کنند که چیز بیشتری بدست آورده‌اند. تا به حال به آن هدایایی دقت کرده‌اید که فروشگاه‌ها به رایگان همراه محصول ارسال می‌کنند؟ این باعث می‌شود چیزی که گران‌قیمت به نظر می‌رسد، تبدیل به یک پیشنهاد ویژه شود. شما نیز می‌توانید همینکار را به ارائه یک مشوق خوب انجام دهید.
 
۷) یک مشوق برای ثبت‌نام ایجاد کنید!
 
مهم نیست که عضویت شما رایگان یا پولی است، در هر صورت ارائه دادن یک نوع مشوق برای ثبت‌نام می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بروی نرخ تبدیل شما داشته باشد. مثلاً می‌توانید یک کتاب الکترونیکی رایگان به کاربران ارائه دهید یا خدمات رایگانی را برای آنها در نظر بگیرید. یک مشاوره تلفنی یا اینترنتی رایگان چطور است؟ مردم دوست دارند چیزهای رایگان دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود احساس کنند که چیز بیشتری بدست آورده‌اند. تا به حال به آن هدایایی دقت کرده‌اید که فروشگاه‌ها به رایگان همراه محصول ارسال می‌کنند؟ این باعث می‌شود چیزی که گران‌قیمت به نظر می‌رسد، تبدیل به یک پیشنهاد ویژه شود. شما نیز می‌توانید همینکار را به ارائه یک مشوق خوب انجام دهید.
 
۸) نتظارات مخاطب را از همان ابتدا شکل دهید!
 
حتماً تا به حال در شهربازی مجبور شده‌اید پشت صف‌های انتظار طولانی بایستید. آیا به این موضوع دقت کرده‌اید که هیچوقت تابلویی وجود ندارد که به شما بگوید حدوداً چقدر باید منتظر بمانید؟ چرا چنین چیزی وجود ندارد؟ ساده است! گفتن اینکه قرار است سه ساعت در یک صف انتظار برزخی بایستید، آن هم برای اینکه فقط چند دقیقه از یک اسباب‌بازی لذت ببرید، چندان ایدۀ جالبی به نظر نمی‌رسد. اما این تمام ماجرا نیست و یک مساله دیگر هم باید در نظر داشت. انسانها از ناشناخته می‌ترسند. پس گفتن اینکه یک فرآیند چقدر زمان می‌برد در نهایت باعث می‌شود که آنها بدانند باید انتظار چه چیزی را داشته باشند و با آگاهی وارد آن شوند.
 
بنابراین بهتر است که از همان ابتدا به مخاطبان بگویید که فرآیند ثبت‌نام دارای چند مرحله است، چقدر زمان خواهد برد و چه اطلاعاتی مورد نیاز است. کمک کنید تا ترس آنها از بین برود.

خانه --> اخبار و مقالات --> ۸ راهکار برای بهبود فرآیند عضویت سایت

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران