fold در طراحی سایت به چه معنی است؟


 
در روزنامه نگاری “رو fold” اصطلاحی است که برای مطالبی که پیش از خط تای روزنامه قرار دارد به کار می رود. مطالبی که با نگاه اول دیده می شوند. بنابراین همیشه تلاش می شود مطالب پر اهمیت تر در روی fold که بالای خط تا است قرار بگیرد.“زیر fold” اصلاحی است که زیر خط تای روزنامه قرار می گیرد و خواننده برای مطالعه این مطالب باید خط تای روزنامه را بازکند. معمولا مطالبی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند در این بخش نوشته می شوند.
 
حال که با اصطلاح fold آشنا شدید به نقش fold در طراحی سایت اشاره می کنیم.
 
Fold در طراحی سایت به چه معناست؟
Fold در طراحی سایت نخستین بخشی از صفحه است که توسط کاربر مشاهده می شود، برای مشاهده بخش های دیگرصفحه کاربر باید از اسکرول استفاده کند. Fold در لغت به معنای تا کردن است و در طراحی سایت اشاره به اسکرول کردن دارد.
 
البته رزولوشن صفحه هم در fold تاثیرگذار خواهد بود. به طوری که در صفحه نمایش های مختلف ممکن است محل قرارگیری fold تاحدودی متغییر باشد.
 
در طراحی سایت برعکس روزنامه که محل قرار گیری fold ثابت است محل قرارگیری fold متغییر خواهد بود و این امر کار طراح را بسیار دشوار می کند. طراح سایت باید برای صفحات کوچک، بزرگ و کاربران تلفن همراه fold را در نظر داشته باشد.
 
اسکرول کردن و طراحی سایت
همیشه اولین چیزی که کاربر با آن ارتباط برقرار می کند مطالب آغازین صفحه یا بالای fold است. معمولا محتوای تا ۶۰۰ پیکسل ارتفاع را کاربر بدون اسکرول مشاهده می کند. در سال های گذشته که مخاطب هنوز با فضای وب و طراحی سایت آشنا نبود شانس اینکه مطالب زیر fold را مشاهده کند کم بود اما در حال حاضر کاربر با مفهوم اسکرول به خوبی آشناست و شانس دیده شدن مطالب زیر fold به شکل چشمگیری افزایش یافته است.
 
به این ترتیب دست طراح برای شکل دهی صفحه باز ترشده و حتی می تواند بر روی اسکرول کردن مخاطب حساب باز کند.
 
به این ترتیب مثل گذشته ها نمی توان نسبت به مطالب زیر fold بی اعتنا بود، اگرچه این مطالب در درجه دوم اهمیت قرار دارند همچنان مهم هستند و توسط کاربر بررسی می شوند.
 
نکات مهم و تاثیر گذار fold در طراحی سایت
هنگام طراحی صفحه اصلی سایت رزولوشن اهمیت بالایی دارد بهترین راهکار این است که رزولوشن های استاندارد را در نظر بگیرید و fold را بر این اساس طراحی کنید. صفحه نمایش های عادی چیزی بین ۵۷۰ تا۶۰۰ پیکسل رزولوشن دارند. بهترین راهکار این است که این استاندارد را در طراحی صفحه رعایت کنیم.
 
در طراحی سایت نباید صفحه ای بدون نیاز به اسکرول داشته باشیم. چراکه این کار ممکن است نمایش سایت در صفحه نمایش های مختلف را با اختلال مواجه سازد.
 
بنابراین برخلاف تصور عمومی طراحی سایت بدون اسکرول تجربه کاربری را بهبود نمی بخشد بلکه ممکن است نتیجه عکس هم داشته باشد، شاید اسکرول کردن زمانی که موس ها چرخ مخصوص اسکرول نداشتند و یا گوشی هوشمند اختراع نشده بود در تجربه کاربری اثر منفی ای داشت اما این روزها تقریبا اسکرول کردن برای کاربران هیچ دشواری ندارد و به همین دلیل بر تجربه کاربری آن ها هیچ تاثیر منفی ای نخواهد داشت.

خانه --> اخبار و مقالات --> fold در طراحی سایت به چه معنی است؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران