IDE, Text Editor چیست؟بخش۲


 
Text Editor یکی دیگر از ابزارهایی است که به عنوان یک برنامه نویس میتوانید از آن استفاده کنید. Text Editor ها معمولات نرم افزارهایی بسیار سبک و سریع هستند که میتوانند به شما در کدنویسی کمک کنند و سرعت کار شما را تا چندین برابر افزایش دهند.
 
مهم‌ترین مزیت Text Editor ها این است که بخاطر سبک بودن و نداشتن امکانات زیاد، سرعت بسیار بالایی دارند و برای کارهایی که میخواهید سریع انجام دهید مناسب هستند
 
البته Text Editor ها مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه درباره‌ی آن‌ها صحبت میکنیم.
 
چند نمونه از Text Editor های معروف
Text Editor های رایگان و غیر رایگان زیادی وجود دارند که میتوان از آن‌ها استفاده کرد. از معروف ترین Text Editor ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 
-Sublime Text (غیر رایگان)
-Atom (رایگان)
-Visual Studio Code (رایگان)
-++ Notepad (رایگان)
 
در ادامه در خصوص روش انتخاب یک IDE یا Text Editor صحبت میکنیم.
 
چرا باید/نباید از IDE ها استفاده کنیم؟
در اینجا میخواهیم درباره‌ی مزایا و معایب IDE ها صحبت کنیم. دلیل‌های زیادی وجود دارد که باید از IDE ها استفاده کنیم و همینطور دلایلی وجود دارد که IDE ها کار ما را سخت میکنند. مواردی که در زیر عنوان شده، تجربه‌ی شخصی من در این چندسالی است که در حال استفاده از IDE ها و Text Editor ها می‌باشم.
 
در خصوص مزایای IDE ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 
-IDE ها سیستم های کاملا یکپارچه ای هستند که تمام آن چیزی که برای توسعه در حیطه خود نیاز دارید را در اختیارتان قرار میدهند. اگر در حیطه‌ی برنامه نویسی خود —IDE تان را هوشمندانه انتخاب کنید، یک پکیج کامل در اختیارتان قرار خواهد داد که تمام نیازهای برنامه نویسی شما را برطرف خواهد کرد.
-IDE ها به شما در دیباگ کردن و پیدا کردن مشکلات‌تان کمک بسیاری میکنند. حقیقت این است که در حین برنامه نویسی، زمانی که به نوشتن کدها اختصاص میدهیم، معمولا کمتر از زمانی است که مشغول رفع مشکلات کدهایمان هستیم. IDE ها به شما کمک میکنند که مشکلات کدهایتان را سریع تر پیدا کنید و سرعت کار خود را افزایش دهید.
-یکی از بزرگترین مزایای IDE ها امکانات دیباگ کردن آن‌هاست.
-IDE ها همه امکاناتی که شما نیاز دارید را بصورت پیشفرض روی خود دارند، اما در Text Editor ها شما برای هر امکان کوچکی که بخواهید به محیط توسعه‌ی خود اضافه کنید، مجبورید یک پلاگین (اصطلاحا Package) را نصب کنید.
 
IDE ها معایبی هم دارند که در زیر به آن‌ها اشاره میکنیم:
 
-IDE ها معمولا حجم بسیار بالایی برای دانلود و نصب دارند که این حجم حداقل از ۱۰۰ مگ شروع میشود. در حالی شما میتوانید Text Editor ها را معمولا با حجم های بسیار کمی دانلود و نصب کنید
-IDE ها هنگام استفاده منابع زیادی از سیستم شما را درگیر میکنند و به Ram زیادی برای کار نیاز دارند.
-IDE ها معمولا نرم افزارهای سنگینی هستند و برای اجرای اولیه، نیاز به چندین ثانیه زمان برای اجرا دارند (من روی سیستم عامل مک، PhpStorm را حدودا ۲۰ ثانیه طول میکشد با بصورت کامل و آماده داشته باشم!)
-IDE ها معمولا رایگان نیستند و برای استفاده از آن‌ها یا باید چندصد دلار هزینه کنید و یا ار روش های غیرقانونی مثل کرک کردن استفاده کنید.
 
چرا باید/نباید از Text Editor ها استفاده کنیم؟
همانند IDE ها، Text Editor ها هم مزایا و معایبی دارند که در اینجا میخواهیم به آن‌ها اشاره کنیم.
 
مزایای Text Editor ها :
 
-اکثر Text Editor ها رایگان هستند برای استفاده از آن‌ها نیاز نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید.
-Text Editor ها بسیار سبک و سریع هستند و منابع زیادی از سیستم و Ram شما را اشغال نمیکنند.
-یک Text Editor در کندترین حالت، زیر ۵ ثانیه بصورت کامل لود میشود و قابل استفاده است.
 
معایب Text Editor ها:
 
-Text Editor ها در قدم اول فقط یک ویرایشگر متن ساده هستند. چیزی که به Text Editor ها قدرت میدهد، پکیج هایی است که روی آن‌ها نصب میکنیم. یکی از معایب -Text Editor ها این است که برای هرکاری باید پکیج مربوط به آن را پیدا کنیم، نصب کنیم و تنظیمات مربوط به آن‌را انجام دهیم ( که اینکار به شخصه از حوصله‌ی من خارج است)
-Text Editor ها در پیدا کردن مشکلات کد و دیباگ کردن، هرچقدر هم قوی باشند،‌ بازهم به پای IDE ها نمیرسند. یکی از بزرگترین مزایای IDE ها امکانات دیباگ کردن آن‌هاست.
 
مشکلات زبان فارسی در IDE و Text Editor ها
مفهوم تفاوت IDE و Text Editor ها برای فارسی زبانان، با بقیه جهان متفاوت است. زیرا به یکی از چیزهایی که ما در کدنویسی های خودمان نیاز داریم، قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی است. هرچقدر هم یک IDE یا Text Editor خوب و حرفه‌ای و عالی باشد، اگر از زبان فارسی پشتیبانی نکند، زیاد نمیتواند برای ما مفید باشد.
 
برای مثال در دنیا Sublime را به عنوان یک Text Editor بسیار خوب و حرفه ای میشناسند، اما Sublime هرچقدر هم حرفه‌ای و عالی باشد، چون از زبان فارسی پشتیبانی نمیکند، برای کسانی که با حروف فارسی در پروژه‌هایشان سر و کار دارند به درد نمیخورد.

خانه --> اخبار و مقالات --> IDE, Text Editor چیست؟بخش۲

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران