Rich Snippets چیست؟ و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

 
با قرار دادن کدsnippet rich در طراحی وب سایتتان میتوانید به نتایج جستجوی خود یک ظاهر منحصر به فرد بدهید و محتوای نسبی سایت شما در نتایج جستجو نشان داده شود. این روش می تواند به طور چشمگیری نرخ کلیک ساییتان را افزایش دهد.
 
شرکت طراحی سایت
 
Rich Snippets چیست؟

Rich Snippets پیش نمایش های مختصری از اطلاعات مرتبط در وب سایت شما هستند تا زمانی که کسی جستجویی انجام می دهد در نتایج جستجو نمایش داده می شوند. ریچ اسنیپت ها در مورد وب سایت شما و محتوای موجود در صفحات ان اطلاعات بیشتری به موتورهای جستجو میدهند. وقتی که موتورهای جستجو یک لیست از نتایج مربوطه ر نمایش می دهند، اطلاعات شما ظاهر می شود و از انتظارات ان ها پیش نمایشی در مورد سایت شما میدهد.

به عبارتی ریچ اسنیپت واژه ای است که برای توصیف نشانه گذاری ساختار داده استفاده می شود که سایت دارها می تونند به HTML موجود خودشان اضافه کنند و همونطور که گفتیم باعث میشود موتورهای جستجو بتونند راحت تر اطلاعات موجود در هر صفحه ی وب را بخوانند. با این حال، موتورهای جستجوی پرکاربردی مثل گوگل یه گام جلوتر رفته و حالا از این نشانه گذاری ها استفاده می کند تا نتایج جستجوی کامل تر و غنی تری را ارائه دهند و کاربران راحت تر بتوانند اطلاعات مورد نظر خودشان رو پیدا کنند.
 
در شرایط عادی، هنگامی که وب سایت شما در SERP گوگل و سایر موتورهای جستجو نمایش داده می شود؛ عنوان سایت، URL و هر متا توضیحی که به صفحه اختصاص داده اید، نمایش داده می شود. وقتی که Rich Snippetها مشغول به کار هستند، گوگل می تواند اطلاعات کمی در مورد نتیجه واقعی نشان دهد از جمله اینکه آیا این نتیجه خاص بازبینی فرد، محصول، کسب و کار و غیره است.
 
در اینجا چند نمونه از ریچ اسنیپت ها و انچه نمایش می دهند، ذکر شده است:

Authorship: (1نام نویسنده، تصویر و لینک به مقالاتی که توسط اون ها نوشته شده رو نمایش می دهد.
 
۲) Local Business: نمایش آدرس و شماره تلفن کسب و کار شما.
 
۳) Events: زمان، عنوان و مکان رویداد شما را در نتایج جستجو نمایش می دهد. استفاده از نشانه گذاری ساختار داده ها با ایونت ها فقط برای رویدادهای آتی در نظر گرفته می شود نه رویدادهای گذشته. لازم به ذکر است که خلاصه ی امکانات برای خلاصه ای از رویداد نام اداری است و برای خلاصه ی وقایع نیست. امکانات دیگری مثل تاریخ شروع و پایان، مدت زمان، جزئیات بلیط و موقعیت جغرافیایی است.
 
۴) Video search: یک پیش نمایش کوتاه از ویدیو شما رو در نتایج جستجو نشون می دهد. این موضوع در مورد محتوای ویدئوی اضافه شده در وب سایت شما اعمال می شود و می توان دبرای نشون دادن مدت زمان، مجوز، شرکت تولیدی و یا برای ایجاد ویدئو استفاده بشود.
 
۵) :Reviews هم نظرات شخصی و هم کلی و جمع آوری شده با امکانات متفاوت پشتیبانی میشود.
 
۶) People: شما ممکن است متوجه شده باشید که گوگل و بینگ در حال حاضر اطلاعات بیشتری از لینکدین رو هنگام جستجو برای شما نشون می دهند. چنین نتایج مشابهی برای هر وب سایتی که حاوی مشخصات کارکنان، اعضای تیم و سایر افراد مرتبط با سازمان است، امکان پذیر می باشد. امکانات پشتیبانی شده شامل نام، عنوان، نقش، وابستگی حرفه ای و جزئیات تماس است.
 
۷) Businesses & Organizations: امکاناتی مثل نام تجاری، آدرس) مکانی و (URL، شماره تلفن، موقعیت جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی) و لوگو را در دسترس قرار میدهد.
 
۸) Recipes: نشانه گذاری داده های ساختاری برای طرز تهیه ها امکانات زیادی رو پشتیبانی می کند، اجازه می دهد اپراتورهای وب سایت مربوط به آشپزی و مجموعه دستور غذاهای هرچیزی رو مثل نوع ظرف، نظرات راجع به ان و زمان آماده سازی و پخت و پز و همینطور اطلاعات تغذیه ای مانند کالری، چربی و موارد این چنینی رو ارائه بدهند.
 
۹) Music: بینگ هیچ اشاره ای به پشتیبانی از موسیقی نمی کند، اما گوگل برای نشان دادن اطلاعات ساختاری مرتبط به آهنگ ها و آلبوم های موسیقی برنامه ریزی می کند. این روش می تواند شامل لینک های پیش نمایش از آهنگ ها و لینک مستقیم به خرید تک آهنگ ها و یا آلبوم کامل باشد.

با اضافه کردن rich snippets به وب سایتتان، شما به موتورهای جستجو کمک می کنید تا نتایج مربوط به سایتتون رو برجسته کنند تا بیشتر در دید بازدیدکنندگان باشد. هنگام مشاهده نتایج جستجو، بازدید کننده فورا می تواند سایت شما را بین انبوهی از نتایج ببیند.
 
اضافه کردن کد snippet richبه وب سایت شما باعث افزایش ترافیک و کاهش نرخ پرش میشود چرا که بازدیدکنندگان علت امدن به سایتتان را میدانند و با آگاهی نسبی از محتوای ان وارد سایت میشوند. این یک راه عالی برای متفاوت بودن در نتایج جستجو و افزایش ترافیک به وب سایت شما است.
 
چگونه rich snippetها را به محتوای خود اضافه کنید؟

نشانه گذاری داده های ساختاری لازم نیست به هر کدوم از محتوا اضافه بشود، هرچند که داشتن علائم در محتواهای بیشتردر طراحی سایت به موتورهای جستجو کمک می کنند تا بهترین نتیجه را ارائه بدهند. همچنین لازم به ذکر است که شما فقط باید محتوای قابل مشاهده را علامت گذاری کنید؛ موارد موجود در صفحات پنهان نیازی به نشانی گذاری ندارند.
 
نشانه گذاری ساختار داده از سه عنصر اصلی تشکیل میشود:

• :itemscope که مشخص می کند که HTML موجود در بلوک

در مورد یک آیتم خاص است،

• :itemtype که به طور دقیق نوع آیتم رو نشون می دهد،

•itemprop: که امکانات خاصی مانند نام، آدرس URL، نظرات و غیره رو نمایش میدهد.

خصوصیات موجود براساس نوع محتوا متفاوت است و تعداد زیادی از این امکانات می تواند برای هرکسی که از نشانه گذاری ساختار داده استفاده میکند، تهدید آمیز باشد. خوشبختانه، برای هر کسی که با یک سایت مبتنی بر وردپرس کار می کند، پلاگین های متعددی در دسترس هستند تا کارها کمی ساده تر بشوند. همچنین می تونید پلاگین هایی برای سیستم های بزرگ تجارت الکترونیک پیدا کنید، اما اگه شما از یک سیستم CMS سفارشی یا سیستم تجارت الکترونیک استفاده کنید، باید توسعه دهنده وب خود رو در راه اندازی یک روش آسان برای شروع استفاده از نشانه گذاری ساختار داده مورد نیاز قرار بدید.
 
انتظار شما پس از افزودن rich snippetها چیست؟
 
این ریچ اسنیپت ها یه آپشن اضافی یا یه امتیاز است و شاید نیاز ابتدایی سایت ها نباشد ولی بودنش قطعا شما رو حرفه ای تر از سایرین نشان خواهد داد. واقعیت این است که شما وقتی شروع به استفاده از نشانه گذاری داده های ساختاری در سایتتان می کنید به طور خودکار در موتورهای جستجو محتوای شما به ریچ اسنیپت تبدیل نمیشود. گوگل اصولا قبل از شروع به نمایش نتایج ستاره دار، نشانه گذاری خود رو تجزیه و تحلیل و ارزیابی می کند. در خصوص چندین پیاده سازی، یک الگو در نحوه پاسخ گوگل به معرفی نشانه گذاری ساختار داده ای مشاهده شده است:

•گوگل فقط ۱۰ تا ۱۴ روز پس از اولین معرفی در وب سایت شروع به تجزیه و تحلیل نشانه گذاری جدید می کند.

•اگه همه چیز درست پیش برود، گوگل شروع به نمایش ریچ اسنیپت ها برای بعضی صفحات و نه همه ی انها خواهد کرد، اما بعد از حدود ۵ روز این ها ناپدید خواهند شد.

•چند روز بعد بعضی از ریچ اسنیپت ها دوباره ظاهر خواهد شد؛ یا برای همان مجموعه از صفحات و یا مجموعه ای جدید و این کار ممکن است چند بار تکرار بشود.

•فقط پس از تقریبا ۸ هفته شما در طول سایت خود با ریچ اسنیپت نیمه دائمی پاداش خواهید گرفت، فرض بر این است که تجزیه و تحلیل و ارزیابی مکرر گوگل هر گونه اشتباه رو کشف کند.

این چرخه اغلب ادمین های سایت را گیج می کند. مشاهدات بوجود اومده نشان می دهد که بهتر است که علائم را اعمال کنیم و تقریبا دو ماه برای رسیدن به نتایج کامل منتظر بمانیم و تا قبل از ان نیازی به اصلاحات در نحوه نشانه گذاری وجود ندارد.

اصطلاح “نیمه دائمی” که در بالا استفاده شد؛ هرچند ریزپردازنده ها توسط موتورهای جستجوی بزرگتر بیش از دو سال پیش به تصویب رسیدند، ان ها هنوز هم با چگونگی اجرای ان ها، برای اطمینان از بهترین نتیجه نهایی سازگار هستند. این به این معنی است که تمام نتایج شما با استفاده از ریچ اسنیپت ها نمایش داده نمیشوند و انچه که قابل نمایش و یا غیر قابل نمایش است در طول زمان تغییر می کند.
 
البته حواستان باشد که گوگل ریچ اسنیپت های غیر مرتبط را جریمه می کند.
 
اگه رویکرد شما در سایت و سئوی ان قانونی و اخلاقی باشد نگرانی زیادی وجود نداره و الگوریتم های گوگل گریبان گیرتان نخواهند شد.
 
مواردی که ممکنه در مورد rich snippetها ندانید:

با اینکه حدود ۷ سال است که از این استفاده میشه اما هنوز تصورات غلطی راجع به اون وجود داره. در ادامه حقایقی در مورد این افزونه گفته میشه که بد نیست بدونید:
 
۱) ریچ کارت(rich cards) همون ریچ اسنیپت ها نیستند:

ریچ کارت های گوگل گام بعدی ریچ اسنیپت ها هستند، میشود گفت پیشرفته شده ی انهان، اما ریچ کارت ها در واقع متفاوت هستند، با مکان متفاوتی در اکوسیستم سئو.

ریچ کارت ها و ریچ اسنیپت ها هر دو ازعلامت گذاری اطلاعات ساختاری و دسته بندی شده استفاده می کنند تا نتایج موتورهای جست و جو به شکل پیشرفته تری ارائه بشود و محتوای صفحه رو در یک روش معقول تر و مناسب تر برای کاربران جستجوی گوگل ارائه بدهد، اما این بدان معنا نیست که نقش و عملکرد اونها یکسان هستند.

ریچ کارت ها فقط در نتایج جستجوی موبایلی و نتایج جستجوی به زبان انگلیسی و فقط نتایج سینمایی و دستور غذا نمایش داده میشند. اما ریچ اسنیپت ها در بخش های محتوایی بیشتری و نتایج جستجوی معمولی هم دیده میشن. این افزونه به شما در افزایش ترافیک سایتتون کمک میکنه.

۲) ریچ اسنیپت ها (به طور مستقیم) روی رتبه بندی شما تاثیر ندارن:
 
گوگل به طور واضح اعلام کرد که ریچ اسنیپت ها در حال حاضر روی رتبه بندی سایت تاثیر نمی گذارند.
 
با اینکه نشانه گذاری اطلاعات ساختاری برای ریچ اسنیپت ها به عنوان یک سیگنال رتبه بندی کار نمی کنند، می توانند باعث ایجاد بهتر دیده شدن صفحات در نتایج جستجو بشوند و اطلاعات دقیقتر و هدفمندتری فراهم بیارند.
 
اعتقاد بر این است که داده های رفتاری بر روی صفحه (نرخ کلیک، نرخ پرش، زمان گذرونده روی سایت و غیره) روی رتبه بندی تأثیر می گذارند. به عبارت دیگه، هرچی مشارکت کاربران با صفحات شما بیشتر باشد ممکن است منجر به رتبه بندی بالاتر و ترافیك بیشتر بشود و در نتیجه منجر به موفقیت بیشتر سئو خواهد شد.
 
ریچ اسنیپت ها به شما در دستیابی به این هدف کمک می کنن. اگه جستجوی گوگلی که انجام دادید شما رو با لیست هایی در نتایج جستجو مواجه کند که فقط اطلاعات مختصر و مفیدی رو بهتان به طور خلاصه نشان بدهد، ممکنه این اتفاق بیفتد که فقط با اطلاع از اینکه ان سایت چقدر پاسخگوی نیاز شماست ان رو کلیک کنید. البته هنوز به طور قطع و یقین نمیشه گفت که مواردی که در ریچ اسنیپتشون وجود داره چقدر برگرفته از مطالب موجود در سایت است.

ممکنه گاهی سایتی را بازدید کنید و متوجه بشید که به موضوع مورد جستجوی شما مرتبط نیست و دوباره به صفحه ی جستجو برگردید، بنابراین گوگل رو در جریان قرار دادید که صفحه ی مورد نظر کاربردی برای شما نداشته و پرش از ان سایت اتفاق افتاده و با این کار رفتار درون سایتی ان وب سایت بدتر میشود.
 
با ریچ اسنیپت بازدید کنندگان شما در جریان کارهایی که انجام میدید، قرار می گیرند و حتی می توناند نظرات مربوط به سایت رو مشاهده کنند.

۳) امکان غیر فعال کردن ریچ اسنیپت برای سایت شما توسط گوگل:

گوگل نه تنها میتونه ریچ اسنیپت های با ساختارهای بد رو غیرفعال کنه، حتی میتونه با مجازات هایی که خودشون تعیین می کنن سایتتون رو پایین بندازه.
 
پس چیکار کنید که این اتفاق نیفته؟

اطمینان حاصل کنید که از نوع مناسب نشانه گذاری ساختار داده برای نوع محتوای خود استفاده می کنید. گوگل با توجه به محتوای صفحه شما، فرمت های مختلفی از ریچ اسنیپت رو نمایش می ده. ابزار تست Data Testing ToolGoogle’s Structured به شما نشون می ده که آیا شما از کدهای مناسب برای صفحه خود استفاده می کنید یا نه و به شما نکات و راهنمایی هایی در مورد نحوه استقرار اون برای تأثیر بهتر ارائه می ده.
 
۴) داشتن سه ابزار گوگل برای کمک به شما از طریق اطلاعات ساختاری ریچ اسنیپت ها:
 
ایجاد و به رسمیت شناختن اطلاعات ساختاری همیشه هم آسان نیست. اگه این کار جزو مجموعه مهارت های اصلی شما نیست، مطمئن نیستید که کار رو درست انجام دادید، یا فقط می خواید نشانه های ساختاری داده های صفحات رو بررسی کنید گوگل به شما کمک خواهد کرد.

گوگل از اونجا که می خواهد به انجام بهترین تجربه ها کمک کند به شما کمک زیادی خواهد کرد، به همین خاطر به شما سه ابزار رایگان و جامع برای آزمایش داده های ساختاری داده می شود.
 
•گزارش داده های ساختاری. بخش جستجوی گوگل “گزارش داده های ساختاری” رو برای تشخیص داده های ساختاری پیدا شده، پیشنهاد داده. این گزارش به شما کمک می کند که کدوم داده های ساختاری دچار مشکل هستند.

•هایلایتر داده. این ابزار به گوگل کمک میکند تا متوجه داده های ساختاری و دسته بندی شده در سایتتون بشوید و به شما اجازه میدهد تا فیلدهای داده ها رو با هایلایت کردن اونها با موس کامپیوتر مشخص کنید. با این کار گوگل اطلاعات کامل تری از سایتتون پیدا می کند و میتوند در بهتر دیده شدنتان در نتایج جستجو بوسیله ی ریچ اسنیپت ها کمک کند.

•ابزار آزمایش داده های ساختاری. این ابزار به وب مسترها کمک میکند تا نشانه های ساختاری رو توسعه بدهد، تست کند یا تغییر بدهد.
 
در آخر میشه گفت ریچ اسنیپت ها اگه به درستی انجام بشوند به شما در بهتر دیده شدن کمک خواهند کرد. بنابراین مطمئن بشید که از همه ی ابزارهایی که گوگل در اختیارتان گذاشته، استفاده می کنید. در مورد اینکه کدوم بخش برای صنعت و کسب و کار شما مفید تر هست اطمینان حاصل کنید و برای افزایش نرخ کلیکتان صورت طبیعی تلاش کنید.

خانه --> اخبار و مقالات --> Rich Snippets چیست؟ و چه کاربردی در طراحی سایت دارد؟

جهت دریافت آخرین مقالات و آموزشها ایمیل خود را وارد نمایید. پس از عضویت ایمیلی بصورت اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد که باید وارد شده و عضویت خود را تایید نمایید.

لطفا آدرس ایمیل را بدون WWW وارد نمائید.

نظرات کاربران